Tego wideo nie widziałeś! Tak Real Madryt pokonał u siebie Stal Mielec

16:01, 24.04.2023 DW Aktualizacja: 16:10, 24.04.2023

Dwumecz pomiędzy Stalą Mielec i Realem Madryt w piłkarskim Pucharze Europy to jedno z największych wydarzeń w historii mieleckiego sportu. Doskonale znamy nagrania wideo z meczu w Mielcu, ale teraz możemy obejrzeć efektowną bramkę, która zapewniła Realowi zwycięstwo w roli gospodarza.

W pierwszej rundzie Pucharu Europy w sezonie 1976/1977 piłkarska FKS Stal Mielec zmierzyła się z wielkim Realem Madryt.

15 września 1976 roku zespoły te spotkały się w Mielcu, gdzie Real wygrał 2:1 po golach Santillana – w 7. minucie oraz Del Bosque - w 52. minucie. Stal odpowiedziała bramką Sekulskiego w 74. minucie. To było wielkie wydarzenie dla całej sportowej Polski, legendy głoszą, że mecz na mieleckim stadionie oglądało 40 tysięcy widzów.

29 września 1976 roku doszło do rewanżu w Hiszpanii, gdzie Stal pojechała z nadziejami na korzystny wynik. Spotkanie odbyło się na stadionie w Walencji, gdzie zjawiło się także około 40 tysięcy widzów.

Real Madryt wygrał wówczas ze Stalą Mielec 1:0 po golu Pirriego z rzutu wolnego w 64. minucie. Królewscy sprytnie wypracowali sobie lukę w murze ustawionym przez Stalowców, a uderzenie było tak mocne, że nieco zasłonięty bramkarz Stali Zygmunt Kukla nawet nie interweniował.

W portalu Youtube właśnie pojawiło się nagranie z tą sytuacją, a dotychczas materiały wideo z meczu wyjazdowego Stali z Realem nie były szeroko znane czy dostępne. To nagranie, chociaż ma już blisko 47 lat, jest dla większości kibiców Stali „nowością”!

Sama sytuacja dzisiaj zapewne wzbudziłaby kontrowersje i byłaby przedmiotem długiej analizy VAR, gdyby ta technologia w takim meczu została zastosowana. Real otrzymał rzut wolny za zagranie ręką. Stalowcy sugerowali, że to nie było zachowanie niezgodne z przepisami, VAR natomiast sprawdzałby, czy do ręki nie doszło już w polu karnym.