Urodził się 1957 roku w Mielcu i był absolwentem mieleckiego II Liceum Ogólnokształcącego. Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie ukończył z wyróżnieniem w 1982 roku i uzyskał tytuł lekarza medycyny.
Z dniem 1 X 1983 roku podjął pracę w Klinice Pediatrii Instytutu Medycyny Klinicznej w Rzeszowie, a po jej rozwiązaniu w Oddziale Dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Był także jednym z organizatorów Wojewódzkiej Poradni Gastroenterologii Dziecięcej z Pracownią Endoskopii w 1984 roku i został jej dyrektorem.
W latach 1994-1995 pełnił obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, a po wygraniu konkursu został mianowany dyrektorem tego Szpitala na kadencję 1995-2000. W 1999 roku powołano go na stanowisko konsultanta regionalnego w dziedzinie zdrowia publicznego. Od 1 IX 2000 roku był pełnomocnikiem dyrektora naczelnego Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie ds. restrukturyzacji oraz kontaktów z Ministerstwem Zdrowia i z Kasami Chorych.
W 2002 roku habilitował się w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. W tym samym roku został także profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zmarł 31 XII 2004 roku i spoczywa na cmentarzu komunalnym w Rzeszowie.
- To w dużej mierze dzięki jego staraniom w Rzeszowie utworzono Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Doktor Romańczuk organizował także bale charytatywne, podczas których zbierano pieniądze na zakup sprzętu medycznego - relacjonuje prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Rada Miasta Rzeszowa jednogłośnie przyjęła uchwałę dotyczącą nazwania imieniem Wrzesława Romańczuka miejskiej ulicy zlokalizowanej obok lecznicy, biegnącej od ul. Jana Niemierskiego do al. Armii Krajowej. Dzisiaj odbyło się uroczyste odsłonięcie tabliczki z nową nazwą ulicy.
To inicjatywa między innymi Janusza Pawlaka, autora książki „Doktor Wrzesiek”. - Wrzesław, podobnie jak Jurek Owsiak, wierzył w sens społecznych zbiórek pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. Na ścianie gabinetu dyrektora „Dwójki” wisiał plakat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Doskonalił ciągle swoje umiejętności i wiedzę: kolejne stopnie specjalizacji, doktorat, habilitacja. Spał tylko parę godzin! Uważał, że szkoda czasu na sen. Służbowe e – maile potrafił wysyłać nad ranem - argumentował Janusz Pawlak.
- To dla mnie niezwykle wzruszający moment, bo jako młody chłopak miałem okazję doktora Romańczuka poznać i uczyć się od niego co to znaczy zaangażowanie społeczne, zaangażowanie w troskę o zdrowie mieszkańców i rozwój całego regionu. Rok w którym odsłaniamy tablicę z nazwą ulicy Wrzesława Romańczuka jest rokiem dla rzeszowian szczególnym bowiem mury kierunku lekarskiego na Uniwersytet Rzeszowski opuścił pierwszy rocznik. To jedna z piękniejszych uroczystości nadania nazwy ulicy w Rzeszowie w których uczestniczyłem. Fantastyczne świadectwo budowania tożsamości i poszanowania dorobku drugiego człowieka. Profesor Wrzesław oddał naszemu miastu wszystko co najlepsze- dziś to miasto w dowód drobnej wdzięczności tę tablicę i tę ulicę funduje - podkreślił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
[DAWNY]1648058680737[/DAWNY]
Więcej zdjęć dawnego Mielca zobaczycie w naszym dziale Mielec z Dawnych Lat oraz odwiedzając Muzeum Historii Fotografii Jadernówka" w Mielcu: Jadernych 19, www.facebook.com/JADERNOWKA/, www.muzeum.mielec.pl
15 1
Takich trzeba promowac i szanowac wielki i wspanialy czlowiek czesc jego pamieci
5 1
Leczył moją córkę w latach 90-tych. Fachowiec wysokiej rangi, jednocześnie ciepły, bezpośredni człowiek. Zero barier, "nadęcia", wyższości. Ogromna wiedza, którą dzielił się w bardzo przystępny sposób, językiem zrozumiałym dla każdego. Dzieci go bardzo lubiły, bo był zawsze uśmiechnięty, żartował z nimi, ale też bardzo poważnie rozmawiał o chorobie, leczeniu, diecie, by dziecko wiedziało i rozumiało co i dlaczego trzeba robić. W ten sposób wspierał bardzo rodziców swoim autorytetem. Bardzo się cieszę z tego wyjątkowo zasłużonego wyróżnienia.
5 1
Zawsze znałem Go .... Jako Grześka Romańczuka a nie Wrzesława Romańczuka ...amen... Pokój Jego Duszy !!!
8 0
Jego ojciec także byl wspaniałym lekarzem
0 0
Ja też jako Owsik dziękuję Ci wspaniała czerwona rado w Rzeszowie za tak podniosły moment w historii "zaprzaństwa polskiego"
I PiS zrobił się czerwony dzięki tak wspaniałemu działaczowi. I oto właśnie chodzi nam zaprzańcom.