Zamknij
REKLAMA

Ostrzeżenie najwyższego stopnia o burzach dla Mielca i regionu!

09:48, 18.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia czerwone o możliwych gwałtownych burzach. Po takim zjawisku nocą doszło do powodzi błyskawicznych w Małopolsce.

- Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu miejscami od 50 mm, lokalnie kumulacja opadów do 100 mm, oraz porywy wiatru do 80 km, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h. Miejscami grad - przewiduje IMGW i wskazuje, że prawdopodobieństwo tego zjawiska to 80 procent.

Według wydanego nocą ostrzeżenia, burze mogą występować do poniedziałkowego poranka. Zjawiska te mogą być znacznie bardziej intensywne od burzy, która przeszła dzisiaj w nocy nad zachodnią Małopolska i powiatem mieleckim. Szacowana suma opadu w tej burzy to lokalnie do 20 mm/godzinę, możliwy również grad. W najbliższych godzinach, zgodnie z wydanym ostrzeżeniem, prognozowana jest intensyfikacja zjawisk związanych z burzami.

Taka gwałtowna burza, wraz z ulewnym opadem deszczu, doprowadziła do powodzi błyskawicznej w powiecie myślenickim, koło Krakowa.


 

Od północy do 6.00 rano w niedzielę strażacy interweniowali 290 razy w związku ze skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych - poinformował PAP rzecznik PSP bryg. Krzysztof Batorski. Usuwano powalone drzewa i wypompowywano wodę z podtopionych posesji i piwnic - wskazał.

W niedzielę rano, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Krzysztof Batorski ocenił, że obecnie sytuacja się uspokoiła. W całym kraju od północy do godz. 6.00 miało miejsce 290 interwencji związanych z usuwaniem skutków gwałtownych zjawisk pogodowych.

Rzecznik PSP powiedział, że najwięcej interwencji ostatniej nocy było w Małopolsce - 198. Zdecydowanie mniej interwencji w Dolnośląskim (37) i w Mazowieckim (32). Batorski sprecyzował, że polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i pompowaniu wody z podtopionych piwnic i posesji.

- Wczoraj, jeśli chodzi o pogodę, czyli cały 17 lipca - 1518 (interwencji), najwięcej na Mazowszu - 389, w Małopolsce - 168, w Łódzkiem - 163 - dodał.

Batorski poinformował również, że w niedzielę ewakuowano 12 obozów harcerskich. Dodał, że były to ewakuacje prewencyjne, przeprowadzone w ciągu dnia. - Tam, gdzie pojawiały się ostrzeżenia o jakichś intensywnych zjawiskach, to tam były prowadzone te ewakuacje - zaznaczył.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem głównie w północno-wschodniej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce.

Ostrzeżenia przed burzami oraz burzami z gradem są aktualne w godzinach porannych w województwie podlaskim, we wschodnich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego, a także w niektórych powiatach w Małopolsce i na Śląsku.

Natomiast w województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim, do wieczora, a miejscami do rana w poniedziałek, mogą wystąpić burze gradem, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 70 km/h.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ par/

[POGODA]1626595712386[/POGODA]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


........................

5 0

normalny i d i o t a . 11:48, 18.07.2021


eheehe

3 0

Zapomniałeś wziąć leki? 12:32, 18.07.2021


Frank Frank

5 0

Proszę nie walczyć z idiotami, mają liczebną przewagę. 12:06, 18.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LimboLimbo

0 0

Twój ojciec jaki idiota 10:47, 19.07.2021


ZezZez

1 0

Tusk powrócił i dzieje się to ruda małpa niesie klatwe 10:46, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%