Zamknij
REKLAMA

Psy ze sfałszowanymi dokumentami na przejściu granicznym w Medyce

10:28, 03.08.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa podkarpackiego ujawniła nieprawidłowości w dokumentach przewożonych psów rasowych. Dotyczyły one sfałszowania wpisów odnoszących się do badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych przy przewozie zwierząt, ma szczególe znaczenie w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania chorób zakaźnych zwierząt.

Na przejściu granicznym w Medyce obywatel Polski zgłosił do odprawy cztery psy rasy Pomeranin, przedstawiając do kontroli paszporty zwierząt towarzyszących. W związku z wątpliwościami, co do autentyczności przedstawionych dokumentów, funkcjonariusze KAS poinformowali o sytuacji Powiatową Inspekcję Weterynaryjną w Przemyślu.

W trakcie kontroli weterynaryjnej stwierdzono sfałszowanie paszportów przewożonych zwierząt. Skontaktowano się telefonicznie z lekarzem weterynarii, widniejącym w dokumentacji, który jednoznacznie zaprzeczył potwierdzeniu przez niego ważności badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Podróżnego wraz z zatrzymanymi dokumentami przekazano funkcjonariuszom Policji z komisariatu w Medyce. Funkcjonariusze KAS, w specjalnie przygotowanym  pomieszczeniu dla zwierząt, zapewnili psom właściwą opiekę, przed wywiezieniem ich z powrotem na Ukrainę.

Planując podróż przez granicę ze zwierzętami towarzyszącymi, warto pamiętać, że ich przewóz możliwy jest po spełnieniu określonych warunków. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt.

Podróż, w którą zabieramy ze sobą zwierzę towarzyszące, która wiąże się z przekroczeniem granicy z państwem spoza Unii Europejskiej, wymaga posiadania potwierdzenia wykonania tzw. badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Badanie to należy wykonać przed wyjazdem za granicę i przy powrocie należy wynik tego badania okazać wraz z paszportem zwierzęcia.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA