Zamknij
REKLAMA

Ciepłe parapety - czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

09:02, 25.06.2020 | Materiał partnera

Budujesz dom, a może właśnie jesteś w trakcie podejmowania decyzji o wymianie okien w swoim mieszkaniu? Jeżeli tak, to z pewnością zainteresuje Cię tematyka ciepłych parapetów. Prosty montaż i wiele korzyści, jakie niesie za sobą to rozwiązanie, powinny przekonać Cię do tego, że ciepłe parapety to opcja idealna dla Ciebie!

Ciepły parapet ? co to właściwie jest?

Ciepły parapet to element wykonany z twardego styropianu EPS lub też z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Jeżeli chodzi o tego rodzaju profil podokienny, to chodzi przede wszystkim o to, aby był on wytrzymały na ściskanie i nie ugiął się pod ciężarem okna ? oba te materiały świetnie spełniają to zadanie. Ciepłe parapety służą przede wszystkim temu, aby wyeliminować problemy związane z przedmuchami powietrza, które bardzo często występują pomiędzy oknami, a parapetami. Montaż profili podokiennych prowadzi do eliminacji mostków termicznych, a więc znaczącego ograniczenia strat ciepła. To jednak niejedyna zaleta ciepłych parapetów, kolejną rzeczą, o której warto bowiem wspomnieć jest fakt, że skutecznie zatrzymują one procesy powstawania zawilgoceń, a także stanowią bardzo konkretne oparcie dla parapetów zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Elementy podokienne zwane właśnie ciepłymi parapetami mogą być jedno- lub dwustronne. Pierwsze rozwiązanie cechuje się tym, że elementy te w dolnej części mają listwę wzmacniającą, której elementy podwójne nie posiadają, ponieważ obciążenia są w ich przypadku rozkładane bardziej równomiernie.

Zasady montażu ciepłych parapetów

1. Ciepłe parapety przyklejamy zawsze do wypoziomowanego i wyrównanego otworu okiennego, stosując kleje do styropianu. Jako uzupełnienie wykorzystuje się nierozprężną piankę lub odpowiedni silikon.

2. Po zupełnym wyschnięciu kleju, ramę okna nakłada się na profil parapetu i wciska tak, aby oba elementy zazębiły się ze sobą.

3. Po przeprowadzaniu tych operacji koniecznie sprawdzamy poziom!

Ważna uwaga:

Jeżeli zamierzamy montować parapety zewnętrze później niż parapety ciepłe, to musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć profile podokienne (wykorzystać do tego można m. in. preparaty gruntujące tynki).

Kupno ciepłych parapetów

Ciepłe parapety wykonywane są na zamówienie do konkretnych okien ? taki parapet musi być dopasowany nie tylko do wymiarów okna, ale także do materiału, z jakiego został wykonany oraz konkretnego systemu okiennego. Jeżeli chodzi o ceny parapetów jednostronnych o przykładowej długości 120 cm, to rozpoczynają się one od 40 do 45 zł, natomiast parapet dwustronny to większy wydatek ? ich ceny dla takiej samej długości zaczynają się od 55 zł.

Podsumowując: ciepłe parapety to z pewnością rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić, mnogość zalet, jakie one ze sobą niesie, jest naprawdę imponująca. Jeżeli zależy Ci na technologii, która pozwoli uniknąć problemów z mostkami termicznymi i chciałbyś, aby Twój dom był jak najbardziej ekonomiczny, ciepłe parapety są właśnie dla Ciebie!

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA