Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając samochód? Wyjaśniamy!

14:57, 21.05.2020 | Materiał partnera

Zakup polisy OC to obowiązek każdego kierowcy. Często jednak właściciele pojazdów zastanawiają się nad wyborem dodatkowego pakietu. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze odpowiedniej opcji.

Rodzaj świadczenia

Podstawowa kwestia to zakup pakietu dostosowanego do potrzeb oraz preferencji klienta. Zakres polisy OC określa ustawa, a więc w każdym towarzystwie jest on taki sam. W przypadku świadczeń dobrowolnych forma ochrony zależy od ustaleń stron, podpisujących umowę. Autocasco stanowi natomiast zabezpieczenie w przypadku utraty, zniszczenia, kradzieży lub uszkodzenia auta. Wysokość składki pakietu zależy od zakresu polisy. Innym świadczeniem jest natomiast NNW. Jest to rodzaj ubezpieczenia osobowego. W ramach pakietu ochroną objętą są osoby, znajdujące się w samochodzie w chwili wypadku. NNW stanowi samodzielne ubezpieczenie. Może być także sprzedawane jako dodatek do konkretnego pakietu.

Warianty opcjonalne

Wraz z polisami, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom specjalne rozwiązania. Dodatkowym pakietem jest m.in. ochrona kluczyków. W przypadku zgubienia lub kradzieży tego elementu kierowca zazwyczaj musi zmieniać zamki w swoim aucie. Wykupiona polisa zapewnia natomiast finansową ochronę. Innym opcjonalnym wariantem jest ubezpieczenie szyb. Pakiet można dokupić do polisy AC lub OC. Świadczenie zapewnia ochronę w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia szyb w pojeździe mechanicznym.

Zakres terytorialny

Należy pamiętać, że każda polisa ma swoje ograniczenia. OC obejmuje szkody powstałe na terytorium państw, których narodowe jednostki są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Wyjeżdżając do tych krajów nie trzeba posiadać dodatkowych dokumentów. Zielona karta wymagana jest natomiast w przypadku przekroczenia granicy m.in. Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Białorusi, Maroko, Mołdawii, Rosji oraz Tunezji. W przypadku polisy AC, pakiet ochronny można dobrać do zapotrzebowania konkretnego klienta.

Podpisując umowę z ubezpieczycielem, należy zapoznać się z ofertą firmy, korzystając np. ze strony internetowej https://cuk.pl/. Polisa OC to niezbędne minimum. Warto jednak rozważyć zakup dodatkowych świadczeń.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA