Zamknij
REKLAMA

Kosy spalinowe, podkaszarki - co warto wiedzieć przed zakupem?

16:20, 06.04.2019 | Materiał partnera

Kosy spalinowe i podkaszarki to urządzenia, które charakteryzują się łatwością manewrowania, jak i możliwością dotarcia do miejsc, w których nie poradzimy sobie stosując tradycyjną kosiarkę, jak chociażby pomiędzy grządkami, czy pod żywopłotem.

Kosy spalinowe nie posiadają kabla. Składają się z mechanizmu tnącego, wysięgnika i silnika. Są napędzane mieszanką benzyny i oleju napędowego. Sporą wadą podkaszarek i kos spalinowych jest ręczne regulowanie wysokości przycinania trawy, niemniej jednak ta wada jest niwelowana w niektórych modelach dzięki dodaniu kółka prowadzącego. Zanim kupimy podkaszarkę, albo kosę spalinową, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. 

Moc silnika 

Im większa będzie moc silnika, tym dłużej będziemy mogli pracować urządzeniem bez przerwy. Zatem kosy mające dużą moc sprawdzają się idelanie w przypadku trawników mających dużą powierzchnię. Poza tym takie kosy i podkaszarki poradzą sobie dużo lepiej z niedogodnościami, takimi jak grube chwasty, czy wysoka trawa. 

Średnica cięcia

Jeśli chodzi o podkaszarki, ogromną rolę w szybkości koszenia odgrywać będzie średnica, jak i szerokość koszenia. Im będzie większa, tym szybciej uporamy się z zarośniętym trawnikiem. Podobnie jak w przypadku kosy, większa średnica podkaszarki oznacza dużo mniejsze możliwości manewrowania w trudno dostępnych miejscach. 

Regulowanie rękojeści 

Żebyśmy mogli wygodnie korzystać z kosy, czy podkaszarki, warto jest wybierać modele, które pozwalają na dostosowanie rękojeści (drążka) do własnego wzrostu. Dzięki temu koszenie będzie dużo bardziej komfortowe. 

Serwis 

Równie istotną kwestią, która powinna być brana pod uwagę przy zakupie, jest serwis. Nierzadko podkaszarki i kosy wyposażone są w trudno dostępne części, co znacznie utrudnia samodzielną naprawę. Warto zatem dowiedzieć się, czy w pobliżu znajdziemy serwis urządzeń konkretnej firmy. 

Rodzaj silnika 

Na rynku dostępne są kosy spalinowe i podkaszarki z silnikiem : 

  • dwusuwowym - aby uruchomić urządzenie, trzeba będzie wlać do niego mieszankę oleju i benzyny. Ten rodzaj silnika może pracować w dowolnej pozycji, 
  • czterosuwowym - zwykle stosuje się w tym przypadku olej napędowy. Generuje znacznie mniej hałasu, wibracji, a także spalin. 

Uruchamianie

Podkaszarki i kosy spalinowe mogą być uruchomione przy pomocy rozrusznika :

  • elektrycznego - do uruchomienia wystarczy wciśnięcie guzika,
  • z linką - trzeba ją gwałtownie szarpnąć, czasami nawet kilkukrotnie.

Zbiornik paliwa 

Podczas wyboru kosy spalinowej, albo też podkaszarki warto także zwrócić uwagę na piękność zbiornika paliwa. Większa ilość paliwa pozwoli na skoszenie większej ilości trawy, niemniej jednak zwiększy też ciężar urządzenia. 

Ciężar 

Podkaszarkę i kosę spalinową trzyma się w dłoniach, dlatego też ważny jest ciężar urządzenia. Im będzie większy, tym oczywiście mniej wygodnie będzie się nam pracowało, co odbije się na właściwej pielęgnacji ogrodu. Do lekkich urządzeń zaliczamy podkaszarki. Waga kos spalinowych może sięgnąć nawet 8 kilogramów. 

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl - sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone