Zamknij

Jak przygotować psa do badania USG u weterynarza?

16:18, 24.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:19, 24.05.2022

Weterynaryjne USG jest szybkim, bezpiecznym i bezinwazyjnym sposobem na ocenę, czy w organizmie zwierzęcia nie występują żadne niepokojące zmiany i nieprawidłowości. Badanie to bardzo często wykonywane jest u psów - zarówno w przypadku potrzeby monitorowania ciąży, jak i konieczności wykrycia urazów organów. Zwierzęcia nie trzeba specjalnie przygotowywać do USG, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz odpowiednio się do nich zastosować.

Przygotowanie do USG psa

Najczęściej USG psa dotyczy układu pokarmowego lub moczowego. W pierwszym przypadku, zwierzę powinno przede wszystkim pozostawać na czczo. Psu nie powinno się podawać pokarmu na około 10-12 godzin przed wykonaniem badania. Sporo jednak zależy od tego, co konkretnie ma zostać sprawdzone w układzie trawiennym. Szczegółowych informacji wcześniej udziela weterynarz. Jeżeli natomiast badanie USG psa ma dotyczyć układu moczowego lub rozrodczego, zwierzę powinno mieć pełny pęcherz. Jeżeli będzie on pusty, może zasłonić widok na organy wewnętrzne i uniemożliwić efektywne obrazowanie za pomocą ultrasonografu. Aby powstrzymać psa od oddawania moczu, należy zrezygnować z wyprowadzania go na spacer. Lekarz może tez podać zwierzęciu środek moczopędny i sporo płynów. Aby natomiast zniwelować ilość gazów w przewodzie pokarmowym, zwykle stosuje się espumisan.

Zalecenia przed USG psa

Jeżeli pies posiada gęstą i długą sierść, bardzo często wymagane może być usunięcie futra z miejsca poddawanego badaniu. Właściciel zwierzęcia może to zrobić samodzielnie w domu, np. korzystając z maszynki do golenia. Jeżeli występują problemy na tym etapie, na miejscu badania pomocny jest zwykle sam specjalista obsługujący ultrasonograf weterynaryjny. Podczas USG pies powinien przebywać w pozycji leżącej, aby lekarz miał łatwy dostęp do jego ciała. Zależnie od badanego organu, zwierzę najczęściej kładzie się na plecach lub na boku. Aby pies się nie wyrywał i nie zmieniał ułożenia, właściciel powinien go uspokoić i przytrzymać.

Dbanie o komfort psychiczny psa podczas USG

Jeżeli pies jest duży i po raz pierwszy poddawany badaniu USG lub źle na nie reaguje, potrzebna może być dodatkowa osoba do pomocy. Środki uspokajające lub usypiające podaje się w ostateczności, ponieważ większość zwierząt dobrze znosi wizytę w gabinecie. Po konsultacji z lekarzem, psu można podać łagodny preparat wyciszający. Pomocne może być zachowanie spokoju i utrzymywanie kontaktu fizycznego z psem, a przede wszystkim nieokazywanie zdenerwowania i unikanie gwałtownych ruchów. Po zakończeniu badania, warto sprezentować psu ulubiony przysmak. Więcej informacji na temat nowoczesnego sprzętu i badań weterynaryjnych znajdziesz na stronie: https://noraxmedical.pl/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%