Zamknij
REKLAMA

Drukarka nie drukuje na czarno? Przyczyny problemów z czarnym wydrukiem

12:58, 24.02.2020 | Materiał partnera

Czy zdarza Ci się, że Twoja drukarka nie drukuje na czarno? Niestety, jest to jeden z najczęściej występujących problemów z drukarką i jednocześnie - jeden z najbardziej irytujących. Nic tak bowiem nie frustruje jak niemożność uzyskania dobrej jakości dokumentów czy innych wydruków w chwili, gdy ich potrzebujesz. W tym artykule podpowiadamy, co robić, jeśli Twoja drukarka sprawia problemy przy drukowaniu na czarno.

W dzisiejszym świecie drukarki to urządzenia, które są nieodzowne niemal wszędzie – trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, nie tylko w pracy, ale również w domu, bez możliwości sprawnego i szybkiego wydruku potrzebnych nam dokumentów. Czasem urządzenie sprawia jednak kłopoty – jakość wydruku, jaki otrzymujemy, pozostawia wiele do życzenia, lub, co gorsza, drukarka nie drukuje koloru czarnego.

Jak udowadniamy poniżej, problem z użytkowaniem urządzenia drukującego – czy to drukarki HP, czy też sprzętu innej marki – może tkwić w rozmaitych kwestiach. Nie zawsze są one skomplikowane – często wręcz banalne, jak na przykład kończący się tusz lub toner, a czasem bardziej skomplikowane, jak zaschnięty tusz w głowicy drukującej. Co robić, gdy drukarka nie drukuje, a jest tusz? W takim przypadku należy sprawdzić, co może być przyczyną problemów naszego urządzenia, niektóre z nich bowiem bardzo łatwo możesz samodzielnie rozwiązać. W tym właśnie celu przygotowaliśmy poniższy poradnik.

Jak prawidłowo dbać o drukarkę?

konserwacja_drukarki_atramentowe

Zanim przejdziemy do porad dotyczących bezpośrednio tego, jak rozwiązać problem z czarnym drukiem, warto jednak najpierw przypomnieć, jak we właściwy sposób dbać o drukarkę, aby służyła nam ona przez długie lata. Tylko bowiem właściwe, zgodne z przeznaczeniem użytkowanie sprzętu drukującego, a następnie poprawna jego konserwacja sprawią, że w przyszłości zminimalizujemy ryzyko wszelkich awarii i utrudnień w drukowaniu. Co najważniejsze, poniższe zasady dotyczą każdego modelu drukarki – bez względu na to, czy posiadasz HP Deskjet, czy też drukarkę innej marki, najprostszą możliwą drukarkę atramentową czy też urządzenie wielofunkcyjne, warto praktykować poniższe zalecenia. Dzięki nim problem, że drukarka przestaje drukować, być może nie będzie Cię w ogóle dotyczył.

Podstawową zasadą jest przede wszystkim regularne użytkowanie drukarki. Nawet jeśli nasze potrzeby w zakresie drukowania są minimalne, warto zadbać o regularne drukowanie choćby jednej strony na tydzień – pozwoli to na uniknięcie zasychania tuszu w głowicy.

Inną ważną kwestią jest usytuowanie sprzętu drukującego. Materiały eksploatacyjne, zarówno tusze, jak i papier, ze względu na swój specyficzny skład i właściwości, nie powinny być narażone na działanie promieni słonecznych ani zbyt dużej wilgoci. Warto więc zadbać o odpowiednie usytuowanie drukarki – aby nie znajdowała się np. w nasłonecznionym miejscu. Warto też zwrócić uwagę na to, aby urządzenie stało na całkowicie płaskiej powierzchni – pozwoli nam to uniknąć wszelkich nierówności czy przekrzywień w wydrukach.

Dlaczego drukarka nie drukuje czarnego?

przyczyny_problemow_z_drukowanie

Czasem najprostsze rozwiązania są najbardziej trafne. Jeśli Twoja drukarka nie drukuje kolorem czarnym, być może problem tkwi w niskiej ilości czarnego tuszu. Warto zatem sprawdzić na początku, czy wkłady atramentowe nie są puste, a dopiero potem starać się znaleźć inne przyczyny. Zazwyczaj, jeśli poziom atramentu jest zbyt niski, drukarka wyświetla odpowiedni komunikat, jednak w przypadku problemów z wydrukiem czarnego i tak warto sprawdzić stan wkładów atramentowych.

Jak to zrobić? Należy wybrać panel ustawień drukarki i znaleźć tam opcję sprawdzania poziomu tuszu. Jeśli w czarnym zbiorniku jest on niski, możemy samodzielnie wymienić wkład – należy w tym celu zapoznać się z instrukcją obsługi drukarki, w której znajduje się zazwyczaj szczegółowa instrukcja wymiany tuszu. Zazwyczaj proces wymiany wkładu jest we wszystkich drukarkach podobny i równie prosty. W pierwszej kolejności należy zapewnić sobie dostęp do wkładów atramentowych poprzez podniesienie pokrywy, w której się one znajdują. Następnie delikatnie pociągnij wkład z czarnym tuszem. Wsuń nowy wkład w opróżnione gniazdo oraz lekko go dociśnij, aby jego pozycja była stabilna. Na końcu zamknij pokrywę dostępu do wkładów – tusz został wymieniony.

Co jednak, jeśli drukarka nie drukuje na czarno mimo że jest tusz? Warto wówczas sprawdzić, czy jakość papieru, którego używamy, jest odpowiednia – czy używany przez nas papier jest dopasowany do naszej drukarki i do materiałów, które chcemy wydrukować – rozmaitych rodzajów papierów jest bowiem bardzo dużo.

Problem mogą stanowić także zanieczyszczone wkłady atramentowe. Na szczęście możesz je samodzielnie wyczyścić, nie wkładając w to praktycznie żadnego wysiłku – w przypadku większości urządzeń oprogramowanie drukarki proponuje bowiem opcję automatycznego czyszczenia wkładów atramentowych. Jedyne, co należy zrobić, to wybrać odpowiednią opcję z menu w ustawieniach drukarki. Po wyczyszczeniu wkładów urządzenie powinno wydrukować stronę testową – jeśli jakość wydruku wciąż jest niesatysfakcjonująca, w wielu drukarkach istnieje opcja przeprowadzania bardziej zaawansowanego czyszczenia drugiego stopnia. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w panelu sterowania drukarki.

Jeszcze innym możliwym powodem problemów z drukiem czarnego są zanieczyszczone obszary wokół dysz drukujących. Na szczęście możesz je samodzielnie wyczyścić niewielkim nakładem sił. Należy w tym celu wyjąć wkłady atramentowe, tak, jak się to robi podczas wymieniania atramentu, a następnie za pomocą patyczka z pianki gumowej, zwilżonego oczyszczoną wodą, delikatnie oczyścić obszary wokół dysz atramentowych. Po odczekaniu kilkunastu minut bądź po osuszeniu wyczyszczonego obszaru za pomocą wacika możesz włożyć wkłady z powrotem drukarki.

Jeszcze inną przyczyną tego, że drukarka nie drukuje na czarno, jest zablokowanie wężyka oczyszczającego głowicę drukarkę z nadmiaru atramentu. Przyczyną tego jest sam czarny atrament, który niezwykle szybko zasycha wewnątrz wężyka, czyniąc go niedrożnym.

Więcej na temat możliwych przyczyn problemów z drukowaniem czarnego znajdziesz w artykule Twoja drukarka nie drukuje na czarno? Sprawdź, jak temu zaradzić!.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W przypadku sprzętu elektronicznego kłopoty z jego użytkowaniem mogą leżeć także w niewłaściwych ustawieniach, za które odpowiada oprogramowanie drukarki. Warto sprawdzić ustawienia czarno-białego drukowania, a także wybrać odpowiadającą nam jakość druku.

Czasem też problem może tkwić w tym, że atrament, który stosujemy, jest niekoniecznie dobrej jakości lub w jakiś sposób jest niekompatybilny z naszą drukarką – może to mieć miejsce na przykład, gdy stosujesz zamienniki zamiast oryginalnego tuszu. Warto wówczas wypróbować tusze innego producenta – być może nowy tusz okaże się prostym i skutecznym rozwiązaniem. Używanie oryginalnych wkładów do drukarek atramentowych jest zaś z pewnością gwarancją tego, że poziom jakości druku będzie maksymalnie wysoki.

Być może też problem tkwi w fakcie, że papier jest włożony w nieprawidłowy sposób bądź jest pognieciony. Upewnij się, że puste strony znajdują się w poprawnej pozycji, pozwalającej na poprawne wydrukowanie dokumentów.

Bez wątpienia pomocne będzie we właściwej diagnozie problemu wydrukowanie tak zwanej strony testowej lub strony wyrównywania – jej parametry zdefiniowane są w taki sposób, by szybko móc ocenić, z jakim rodzajem awarii zmaga się nasza drukarka atramentowa.

A może wynajem?

wynajem_drukarki

Jeśli w Twojej firmie konieczność wydruku materiałów to codzienność i jesteś zirytowany faktem, że sprzęt drukujący nie zawsze działa tak, jak powinien, zdecydowanie powinieneś rozważyć wynajem drukarek. Dzięki temu rozwiązaniu problem niesprawnej drukarki już nie będzie Cię dotyczył, Twoje wydruki będą się zaś charakteryzowały najwyższą jakością.

Mówiąc najprościej, wynajem drukarek polega na zleceniu czynności drukujących zewnętrznemu podmiotowi, od którego odbierasz już gotowe wydruki. Jest to coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców trend i nic w tym dziwnego – zdejmuje on z nich bowiem problem naprawy drukarki w razie awarii, a także konieczność dbania o urządzenie, od konserwacji począwszy, na konieczności zaopatrzania go w nowe tusze i papier skończywszy.

Co zyskujemy dzięki wynajmowi drukarek? Otrzymujemy wysokiej jakości wydruki z nowoczesnego sprzętu. Drukarki oraz materiały eksploatacyjne – tusz oraz papier, jakich się używa w miejscach oferujących takie usługi, są najwyższej jakości, co pozwala klientowi cieszyć się z perfekcyjnych wydruków.

Podsumowanie

Jeśli zdarza się, że Twoja drukarka nie drukuje tekstu lub czarnych elementów, nie panikuj! Czasem naprawa drukarek może okazać się niezbędna, jednak zazwyczaj wdrożenie opisanych powyżej metod pozwala odkryć, gdzie leży problem bez konieczności oddawania sprzętu do serwisu. Drukowanie czarnego to absolutna podstawa w przypadku każdego urządzenia drukującego, warto więc dołożyć wszelkich starań, by jak najszybciej rozwiązać ten problem. Od dzisiaj fakt, że Twoja drukarka nie drukuje na czarno, nie będzie już stanowił dla Ciebie trudności!

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%