Zamknij

Strażacy wejdą na Śnieżkę. W szczytnym celu!

06:50, 16.02.2024 Aktualizacja: 13:50, 16.02.2024
W ubiegłym roku strażacy z powiatu mieleckiego wyruszyli na Giewont w ramach akcji „Strażak na szlaku” (fot. KSRG Jaślany) W ubiegłym roku strażacy z powiatu mieleckiego wyruszyli na Giewont w ramach akcji „Strażak na szlaku” (fot. KSRG Jaślany)

Już po raz czwarty strażacy z całej Polski pojawią się na górskim szlaku w szlachetnej inicjatywie. Zgodnie z wyznawanym hasłem „Bogu na chwałę, bliźniemu na pożytek” wyniosą ideę dawstwa szpiku kostnego tym razem na szczyt Śnieżki, czyli na 1603m n.p.m. W akcji „Strażak na szlaku” udział wezmą także strażacy z powiatu mieleckiego!

6 lipca 998 strażaczek i strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej w pełnym umundurowaniu bojowym oddadzą pokłon „Królowej Karkonoszy” - Śnieżce. W akcji tej udział weźmie 247 jednostek z całej Polski - w tym z powiatu mieleckiego.

Akcja nie zostaje niezauważona przez ochotników z naszego regionu. Województwo podkarpackie reprezentować będzie 41 jednostek, natomiast z naszego powiatu mieleckiego na szczyt Śnieżki wyjdzie 29 strażaczek i strażaków OSP i PSP. To jednostki OSP: Jaślany, Wola Mielecka, Złotniki, Borki Nizińskie, Książnice, Tuszyma, Babicha, Chrząstów, Kiełków, Grochowe I, Chorzelów oraz JRG Mielec.

W pierwszym wyjściu na Rysy w 2021 roku uczestniczyło 23 ochotników. W drugim wyjściu - na Świnicę w 2022 roku, uczestniczyło 77 ochotników. W trzecim wyjściu, w roku ubiegłym to już ponad 204 ochotników. Warto wspomnieć, że w roku ubiegłym najliczniej reprezentowanym powiatem był właśnie powiat mielecki.

[ZT]76456[/ZT]

Oddając materiał genetyczny, krwiotwórcze komórki macierzyste podarował szansę na życie choremu na nowotwór krwi. Ideą, która przyświeca inicjatorowi i innym strażakom w zdobywaniu polskich szczytów jest okazanie solidarności z chorymi na nowotwory krwi i promowanie dawstwa szpiku kostnego.

Wielu uczestników akcji to dawcy, są biorcy ale są także rodzice, najbliżsi osób zdiagnozowanych i to oni w tym roku opowiadają nam o swoich doświadczeniach z nowotworami.

Co roku ponad 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy nie spokrewnionego, tzw. „Bliźniaka Genetycznego”. Jednak co piąty niestety nie znajduje dawcy zgodnego dlatego tak WAŻNE jest by baza cały czas się powiększała.

Lista uczestników akcji „Strażak na szlaku” jest już zamknięta, ale każdy może dołączyć do akcji przez zamówienie pakietu rejestracyjnego, wchodząc na DKMS.PL i pomóc osiągnąć założony cel, czyli rejestrowanie nowych potencjalnych Dawców szpiku.

Inicjatorem akcji „Strażak na szlaku” jest druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie, Strażak, który jest Dawcą Rzeczywistym.

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%