Zamknij
REKLAMA

Jak pomóc maturzyście przygotować się do egzaminów?

23:27, 27.02.2020 | Materiał partnera

Napisanie egzaminu dojrzałości to poważny krok w życiu młodego człowieka. Aby sprostać temu zadaniu, maturzysta musi uporządkować wiedzę nabytą podczas całej edukacji. Ogromny zakres materiału może wydawać się niemożliwy do ponownego przerobienia, dlatego systematyczna praca to połowa sukcesu. Równie ważne jest, aby radzić sobie ze stresem – w tym może pomóc najbliższa rodzina i przyjaciele. Istnieje kilka sposobów, aby wesprzeć maturzystę na różnych etapach przygotowań do egzaminu i zmotywować go do efektywnej nauki.

Organizacja czasu wolnego – nie przeszkadzajmy w nauce!

Jeśli należymy do grona osób, z którymi maturzysta często spędza wolny czas, organizujmy spotkania mądrze. Wyjście ze znajomymi lub z rodziną podczas weekendu może pomóc nastolatkowi zregenerować umysłowe siły. Nie wywierajmy jednak presji, by widywał się z nami bardzo często – jeśli zabraknie mu czasu na intensywne powtarzanie materiału, tylko dołożymy mu zmartwień. Zamiast tego okażmy zrozumienie, jeśli maturzysta zechce wycofać się na jakiś czas z życia towarzyskiego. Wyniki egzaminów zadecydują o jego przyszłości!

Ekwipunek maturzysty: zeszyty ćwiczeń i repetytoria

Przygotowania do matury to także dobra okazja, by sprawić młodemu człowiekowi przydatny prezent. Podczas nauki ważne jest, aby czerpać wiedzę z różnych źródeł – materiał przedstawiony w inny sposób może być łatwiej zapamiętany lub zrozumiany. Dlatego oprócz podręczników, które przerabiał na zajęciach, maturzysta powinien być uzbrojony w repetytoria i zbiory zadań. Dzięki nim rozprawi się z najtrudniejszymi zagadnieniami i utrwali już przyswojone informacje. Kupując licealiście dobre repetytorium maturalne, urozmaicimy żmudną naukę.

Jak sprawdzić, czy repetytorium jest wartościowe? Można na przykład kierować się opiniami innych osób. Rekomendacje znajomych lub komentarze w Internecie mogą wskazać na to, czy dana pozycja rzeczywiście pomaga uporządkować materiał, czy też przypomina kolejny nieciekawy podręcznik. Jeśli wolimy szukać repetytoriów samodzielnie, zwróćmy uwagę na liczbę zadań – to one są najbardziej efektywną formą nauki. Przydatne będą również testy sprawdzające wiedzę po każdym dziale oraz zwięzłe podsumowania wiadomości.

Nagroda za dobre wyniki? 

Czasami rodzice proponują swoim dzieciom nagrody za uzyskanie określonych wyników egzaminu dojrzałości. Nie jest to zły pomysł, jeżeli obietnica zakupu jakiegoś gadżetu realnie zmotywuje maturzystę do pracy. Na każdego zadziała inna zachęta do nauki, dlatego ważne, aby opierać się na charakterze bliskiej osoby.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA