Zamknij

Jaką kurtkę do biegania zimą wybrać?

10:35, 29.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:35, 29.11.2021

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, a ten sezon jest Twoim pierwszym zimowym, to zapewne zastanawiasz się jaką kurtkę założyć, by nie zmarznąć, ani nie spocić się za bardzo. Młodzi stażem biegacze mają tendencję do ubierania się zbyt grubo. Często wynika to z faktu, że kojarzymy panującą na zewnątrz aurę z przemarznięciem. Sport outdoorowy rządzi się jednak innymi prawi. Wybór kurtki musimy dostosować indywidualnie. Każdy z nas ma bowiem inne, subiektywne odczucie temperatury, w dodatku treningi różnią się pod względem długości i intensywności. Aby, dokonać trafnego wyboru zapoznaj się z poniższymi poradami.

Warianty termiczne

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobór ubrań zależy od warunków panujących na zewnątrz, intensywności naszego treningu i indywidualnego odczuwania zimna. Przedstawiony podział uwzględnia trzy warianty temperatury panującej na zewnątrz:

  • + 5 stopni – do użytku podczas cieplejszej zimy lub w okresie jesienno-wiosennym,
  • od – 5 do + 5 stopni – do biegania w zimie,
  • poniżej -5 stopni – do wykorzystania podczas mroźniej zimy lub dla wyjątkowych zmarzluchów.

Bardzo ważne jest, aby ubrać się tak, żeby na początkowym etapie było nam nieco chłodno, nie zimo! W dalszej części treningu na pewno się rozgrzejemy. Jeśli, nie zastosujemy się do tej zasady, będzie nam zbyt ciepło i spocimy się, co może doprowadzić do przeziębienia.

Podział na strefy

Kurtka zimowa do biegania, znacząco różni się od kurtek przewidzianych do innych zimowych aktywności. Pierwszą różnicą jest podział na strefy. Wyróżniamy bowiem, strefę przednią, która powinna chronić sportowca przed podmuchami wiatru i zimna, oraz strefa tylną, która jest lżejsza i bardziej elastyczna- nie może krępować ruchów.

Drugi podział wiąże się z wykorzystaniem odmiennych materiałów. W strefie przedniej używa się twardszych i nieprzepuszczalnych materiałów, które gwarantują ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na tylnej części kurtki używa się lekkiego i przepuszczalnego materiału – bardzo często z miękkiej dzianiny. Nierzadko w zimowej wersji kurtek do biegania, stosuje się panele z syntetyczną ociepliną w celu ogrzania najbardziej narażonych na zimno części ciała. Pod pachami natomiast wszyty jest lekki softshell.

Dzięki zróżnicowanym strefom kurtki biegowe oferują komfort w najtrudniejszych warunkach. Warto podkreślić, że kurtki tego typu są przystosowane do intensywnego wysiłku fizycznego i nie zapewniają wystarczającego komfortu cieplnego w trakcie mniej wymagających aktywności fizycznych. Jeśli chcemy kupić stworzoną dla siebie kurtkę, a nie mamy aktualnie gotówki, warto rozważyć pożyczkę gotówkową, która pozwoli nam cieszyć się bieganiem.

Kurtki z membraną oraz przeciwwiatrowe

W trakcie zimy oprócz mrozu największym zagrożeniem dla biegacza jest wiatr. Aby zapobiec wychłodzeniu, biegacze zakładają dodatkowo ultralekką przeciwwiatrową kurtkę, która pozwala osłonić ciało przed ostrymi podmuchami wiatru, oraz skutecznie zatrzyma nagrzane powietrze przez pozostałe warstwy docieplające, znajdujące się pod spodem.

Na ekstremalne warunki pogodowe stosuje się kurtki z membraną, pozwolą one w pełni ochronić ciało przed wiatrem i opadami atmosferycznymi.

Alternatywy

Drugim sposobem na walkę z zimnem podczas biegania, jest powszechnie znany ubiór „na cebulkę”. Warto wówczas zainwestować w kilka zestawów bielizny termoaktywnej o różnym stopniu odprowadzania wilgoci. Na druga warstwę składa się bluza lub polar. W tym przypadku również możemy stopniować izolacje cieplną, dostosowując grubość tkaniny do panujących na zewnątrz warunków. Jako warstwę wierzchnią stosuje się lekkie kurtki przeciwwiatrowe lub przeciwdeszczowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%