Zamknij

Jedz miód dla smaku i zdrowia

12:55, 21.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:55, 21.04.2021

Produkty pszczele obecne są w kuchni i aptece człowieka nie tyle od wieków, co od tysięcy lat. Kiedyś podbierane prosto z dziupli, później wybierane z barci, obecnie zaś dostarczane na nasze stoły prosto z uli. Pszczoły pracują nad naszym zdrowiem dostarczając miód, dzięki ich zapylaniu owocują także niezliczone ilości drzew i krzewów. Przez jakiś czas miód był, przynajmniej w Polsce, w odwrocie. Na szczęście znowu wraca.

Co daje miód?

Wspomniany wcześniej odwrót od miodu wynikał z tego, że na sklepowych półkach często obecne były jedynie produkty miodopodobne. Dosładzane, produkowane w zakładach spożywczych, a nie w naturalnych warunkach. Zniechęciło to Polaków, bo ciężko było mówić o aspektach prozdrowotnych takich substancji. Na szczęście, między innymi za pośrednictwem portalu miod.pl, ten przysmak wraca na nasze stoły. Od prostej kanapki po wodę miodową, od balsami regenerującego po maseczkę na włosy. No i oczywiście w jakże znanej chyba wszystkim formie – rozgrzewającego remedium na grypowe niedogodności. Ciepłe mleko z miodem to sposób naszych dziadów i pradziadów, nadal sprawdzający się bardzo dobrze.

Właściwości prozdrowotne miodu są jednak dużo szersze, niż wspomaganie leczenie przeziębienia. Jego przyjmowanie obniża ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, działa detoksykująco, odciąża wątrobę, pomaga na wrzody żołądka. Ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne – co oznacza, że może nie tylko zwalczać, ale i zapobiegać zakażeniom bakteryjnym

Z czego powstaje miód?

Odpowiedź na to pytanie zdaje się brzmieć bardzo banalnie, prawda? Nie do końca tak jest. Najprostsze byłoby wskazanie, że z nektaru, pyłku, kwitnących kwiatów. Tymczasem Polska Norma rozróżnia trzy typy miodów – nektarowy, nektarowo – spadziowy i spadziowy.

Ten pierwszy jest najpopularniejszy i najczęściej po niego sięgamy, chociaż też może występować w różnych odmianach. Zależy to od tego, z jakich roślin pszczoły zbierają tak zwane pożytki. Część pszczelarzy sadowi swoje pasieki w pobliżu dużych skupisk roślin tworzących monokultury lub też przemieszcza pasieki na czas ich kwitnienia, bo to też jest możliwe i praktykowane. Od nich miód może brać swoją nazwę – np. lipowy. Wielokrotnie jednak nie jest to możliwe, powstaje więc miód nektarowy, w skład którego wchodzą pożytki od setek przeróżnych roślin. Taki jest miód wielokwiatowy cena którego oraz smak wpływają na jego popularność. To bardzo uniwersalny rodzaj miodu, chętnie stosowany w kuchni i apteczce.

Wróćmy do pochodzenia miodu. Miód spadziowy jest bardzo zdrowy, niestety ciężki do pozyskania i dość rzadko dostępny. Spadź to inaczej rosa miodowa, czyli malutkie krople, jakie czasami można dostrzec na liściach, igłach czy gałązkach drzew. Są, jak nazwa wskazuje, bardzo słodkie. Pszczoły zbierają te kropelki podobnie jak nektar, zanosząc do ula i przetwarzając na miód. Miód spadziowy właściwości prozdrowotne ma silniejsze, niż nektarowy. Różnica tkwi głównie w zawartości biopierwiastków, flawonoidów, fenoli, aminokwasów i białek. Właśnie z tego powodu miód spadziowy zwany jest także „królewskim”. Warto mieć go w zasięgu ręki, szczególnie w sezonie jesienno – zimowych, chociaż proces budowania odporności jest długookresowy, więc tak naprawdę miód dla zdrowia warto jeść codziennie. Dla smaku również.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%