Zamknij

Wybieramy stół warsztatowy. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę?

18:59, 05.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:59, 05.04.2021

Uwielbiasz całe godziny spędzać w garażu lub warsztacie? Przy majsterkowaniu zapominasz o całym świecie? A może pasjonuje Cię motoryzacja, masz w garażu własny kanał i samodzielnie dokonujesz wielu napraw? Jesteś stolarzem i wykonujesz meble na zamówienie? Zajęcia DIY to Twój konik? Niezależnie od tego, czy jesteś majsterkowiczem, profesjonalnym mechanikiem samochodowym, zawodowym stolarzem czy artystą, potrzebujesz solidnego stołu warsztatowego, który zapewni Ci niezbędną przestrzeń roboczą. Zobacz, jaki stół okaże się niezbędny w warsztacie oraz na co zwrócić uwagę, wybierając go.

Stoły TITANIUM fast service

Po pierwsze: wymiary stołu warsztatowego

Idealny stół to taki, który daje swobodę ruchów osobie przy nim pracującej. Wygodny stół powinien umożliwiać komfortowe wykonywanie wszelkich zajęć. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, który model stołu warsztatowego wybrać, zwróć uwagę, do czego będzie Ci on potrzebny. Pamiętaj, aby zadbać również o kwestię przechowywania narzędzi stosowanych podczas napraw czy majsterkowania. Wybierając stół warsztatowy, weź pod uwagę konkretne wymiary. Sprawdź, czy stojąc przy nim możesz swobodnie wykonywać wszelkiego typu zajęcia. Ważna jest też powierzchnia blatu roboczego – im jest on większy, tym łatwiej Ci będzie dokonywać wszelkiego typu napraw. Duża przestrzeń będzie na pewno przydatna, jeżeli chcesz kłaść na nim duże płyty wykonane z drewna bądź płyty wiórowej. W poszukiwaniu dobrego stołu udaj się do Internetu – wówczas łatwo porównasz właściwości poszczególnych modeli, ich rozmiary i ceny. Kluczowa jest szerokość stołu – powinna wynosić mniej więcej tyle, dokąd jesteśmy w stanie sięgnąć ręką przed siebie bez zbytniego pochylania się. Szeroki wybór stołów do przydomowego warsztatu, wykonanych z różnego rodzaju materiałów, znajdziesz w internetowym sklepie https://centrumwarsztatowe.

Po drugie: rodzaj materiału, z którego wykonano stół

Przy zakupie stołu warsztatowego niezwykle istotnym czynnikiem, wpływającym nie tylko na jego funkcjonalność, ale także żywotność i konieczność konserwacji, jest materiał, z którego jest wykonany. Stoły warsztatowe drewniane na pewno są milsze w dotyku i użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że drewno niezbyt dobrze znosi kontakt z wodą. Pod wpływem wilgoci może puchnąć i łatwo się wypaczać, a nawet zacząć gnić, jeżeli w warsztacie jest zimno i nie jest on ogrzewany w okresie jesienno-zimowym. Poza tym stół wykonany z drewna wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych, aby mógł służyć przez wiele kolejnych lat.

Wśród praktycznych rozwiązań dostępnych na rynku jest stół roboczy do garażu, wykonany z metalu. To doskonała opcja dla tych osób, które uwielbiają malować pewne elementy wyposażenia wnętrza czy małej architektury ogrodowej. Bejca, farba czy lakier nie spowodują na nim tak dużych szkód jak na naturalnym drewnie. Poza tym stół metalowy sprawdzi się w przypadku tych osób, które uwielbiają naprawiać auto lub przerabiać samodzielnie jego części. Udźwignie on większy ciężar, zarówno ten pochodzący z części, jak też z kluczy czy innych urządzeń. Ponadto stół metalowy nierzadko posiada dużą liczbę szuflad i szafek, w których można pomieścić niezbędne akcesoria. W ten sposób znacząco ułatwia utrzymanie porządku w miejscu pracy.

W sklepach ogólnobudowlanych można też bez problemu znaleźć stół warsztatowy, wykonany z tworzywa sztucznego. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie. Znajduje ono praktyczne zastosowanie w garażu. Sprawdzi się do napraw lżejszych rzeczy. Nie poradzi sobie natomiast z ciężkimi meblami czy elementami auta – pod ich naporem ulegnie trwałemu odkształceniu i zniszczeniu.

Po trzecie: funkcjonalność stołu warsztatowego

Stół dla majsterkowicza, niezbędny w warsztacie, musi być po prostu funkcjonalny. Musi być taki, aby wygodnie pracowało się przy nim zarówno na stojąco, jak i na siedząco. Wielu majsterkowiczów pozytywnie ocenia te modele, które mogą pochwalić się dużą liczbą schowków i szuflad. Nie wymagają regularnych prac porządkowych – wystarczy jedynie odkładać śrubki, nakrętki, podkładki, sprzęt, młotki i elektronarzędzia na swoje miejsce tuż po zakończonej pracy. Warto również pomyśleć o tym, gdzie będzie optymalnie go ustawić. Wiele osób lubi dosuwać je do ściany – wówczas nic nigdy z niego nie spada. Inni z kolei cenią dostęp do naturalnych promieni słońca, dlatego decydują się ustawić stół warsztatowy tuż przy oknie. Dobrze oświetlona przestrzeń robocza ogranicza konieczność pracy przy sztucznym, męczącym dla wzroku, oświetleniu. Nie każdy jednak może poszczycić się garażem, piwnicą czy komórką z oknem. Warto dopasować rozwiązanie do własnych oczekiwań i przestrzeni, jaką się dysponuje.

Podsumowując, podczas wybierania stołu warsztatowego do garażu, piwnicy czy komórki warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Istotne są nie tylko jego wymiary (a zwłaszcza głębokość, czyli szerokość blatu), ale również materiał, z jakiego został on wykonany. Podczas porównywania ze sobą poszczególnych modeli istotne jest również rozważenie jego funkcjonalności.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%