Zamknij
REKLAMA

Integracja systemów informatycznych w firmie - sprawdź, dlaczego warto ją przeprowadzić

08:55, 29.03.2021 | Materiał partnera

Oprogramowanie komputerowe staje się podstawowym narzędziem w funkcjonowaniu praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Brak odpowiednich rozwiązań nie pozwala w dzisiejszych czasach na skuteczną realizację zadań. Niestety bardzo często nie jest to możliwe również w przypadku ich nadmiaru. Wykorzystanie wielu zróżnicowanych programów czy systemów może być znacznym utrudnieniem, które wynika m.in. z błędów organizacyjnych, obserwuje się je także przy fuzjach i przejęciach. Warto pomyśleć wówczas o integracji systemów informatycznych. Dzięki niej możliwe stanie się zdecydowanie wydajniejsze operowanie i bardziej komfortowa praca.

Na czym polega integracja systemów IT?

Nawet w prywatnym życiu stosunkowo łatwo spotkać się z sytuacją, w której różne programy komputerowe nie chcą ze sobą współpracować – np. niemożliwe staje się wymienianie danych pomiędzy nimi albo użytkowanie określonych urządzeń. Oczywiście taka sytuacja ma jeszcze większe znaczenie w przypadku funkcjonowania przedsiębiorstwa. Problemy z wymianą informacji albo komunikacją pomiędzy systemami mogą przełożyć się bezpośrednio na osiągane rezultaty. Kluczowe znaczenie zyskuje wówczas integracja systemów informatycznych, przeprowadzana przez takie firmy jak katowicki Kotrak który zajmuje się integracją systemów informatycznych. Dzięki takim działaniom możliwe staje się zapewnienie odpowiedniego połączenia między oprogramowaniem i wsparcie wykonywania obowiązków.

Integracja systemów informatycznych w fuzjach i przejęciach

Szczególnie duże problemy z właściwym działaniem oprogramowania są związane z fuzjami i przejęciami. Wówczas w wielu przypadkach okazuje się, że systemy wykorzystywane przez łączące się organizacje nie umożliwiają harmonijnej współpracy, a zasadniczo uniemożliwiają ją. Obranie efektywnej metody integracji systemów informatycznych będzie wówczas wyjątkowo ważne dla przejścia przez ten proces i umożliwienie połączenia różnych wykorzystywanych do tej pory rozwiązań. Pod uwagę należy wziąć przy tym z jednej strony czynniki technologiczne, z drugiej biznesowe i organizacyjne, a z trzeciej także prawne. Wdrożeniowiec powinien rozważyć kwestie obowiązujących licencji i umów i znaleźć najlepszy sposób na integrację systemów informatycznych. Przykłady transformacji zakończonych sukcesem jednoznacznie pokazują, że przejście przez ten proces jest możliwe i gwarantuje wysoką efektywność, dlatego warto jak najszybciej zdecydować się a ten krok.

Integracja przyjmuje różne formy

Integracja systemów IT to bardzo szerokie pojęcie. Może zakładać z jednej strony integrację pojedynczych aplikacji, sieci czy baz danych, z drugiej również integrację systemów informatycznych zarządzania, które mają decydujący wpływ na funkcjonowanie podmiotu. Planując działania integracyjne, warto spojrzeć na podmiot jako na kompletny organizm i postawić na rozwiązania, które będą zgodne z duchem cyfrowej transformacji biznesu.

Obranie właściwej metody

Kluczową rolę w procesie integracji systemów informatycznych odgrywa dobór odpowiedniej metody. Pod tym względem decydujące okazuje się doświadczenie firmy odpowiedzialnej za przeprowadzenie prac. Ważny etap ma miejsce jeszcze przed ich rozpoczęciem. Dostawca usług musi wziąć pod uwagę zróżnicowane czynniki biznesowe i wykazać się olbrzymim wyczuciem w tym zakresie. Pomoże to w zastosowaniu odpowiedniej technologii i doborze rozwiązań, które umożliwią realizację zakładanych celów. Pod uwagę należy wziąć również posiadane przez organizację zasoby i wsparcie po integracji systemów informatycznych. Dzięki temu – jak pokazuje rynkowa praktyka – zdecydowanie łatwiej o osiągnięcie biznesowych sukcesów.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%