Zamknij

Na czym polega alkoholowy zespół abstynencyjny?

13:56, 07.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:56, 07.01.2021

Gdy osoba, która dotychczas piła alkohol regularnie i w dużych ilościach, postanawia go całkowicie odstawić, może pojawić się alkoholowy zespół abstynencyjny. Towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów psychicznych i fizycznych, które utrudniają wytrwanie w trzeźwości. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ta przypadłość, jakie objawy jest towarzyszą oraz, jak powinno wyglądać leczenie i czy rzeczywiście detoks alkoholowy jest konieczny.

Na czym polega alkoholowy zespół abstynencyjny?

Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA, alkoholowy zespół odstawienny) to przypadłość, która towarzyszy wielu uzależnionym próbującym odstawić wysokoprocentowe trunki. Może on pojawić się w momencie całkowitego ostawienia alkoholu lub drastycznego zmniejszenia spożywanej dotychczas ilości. Do jego pojawienia najczęściej dochodzi w około 24-48 godzin od zaprzestania picia, ale u niektórych osób objawy mogą wystąpić już po kilku godzinach. Ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów znacznie wzrasta u osób, które cierpią na przewlekły alkoholizm. Alkoholowy zespół abstynencyjny może trwać od kilku godzin nawet do kilku dni.

Skąd się bierze AZA?

Niewielkie ilości napojów wysokoprocentowych najczęściej skutkują zrelaksowaniem się i poprawieniem nastroju u pijącego. Substancje zawarte w alkoholu oddziałują bowiem bezpośrednio na czynności przeprowadzane przez ludzki mózg. Osoby, które uzależniają się od alkoholu (piją go regularnie i w dużych ilościach), zaczynają jednak reagować inaczej. Ich organizm wykształca tolerancję, dlatego do uzyskania podobnych efektów, co dawniej, niezbędne są coraz większe dawki. Dochodzi do zmniejszenia syntezy licznych neuroprzekaźników (m.in. dopaminy). W konsekwencji odstawienie alkoholu powoduje drastyczne zwiększenie ilości neurotransmiterów w układzie nerwowym. Efektem tego stanu są objawy określane wspólnym mianem alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego

W zależności od stopnia zaawansowania choroby (długości uzależnienia, ilości i częstotliwości wypijanego alkoholu) oraz ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta, mogą wystąpić dwie różne odmiany zespołu odstawiennego.

Przy niepowikłanym alkoholowym zespole abstynencyjnym mogą pojawić się:

  • rozdrażnienie,
  • pogorszenie nastroju i ogólne uczucie rozbicia,
  • zaburzenia rytmu snu,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • wzrost potliwości,
  • nudności i wymioty,
  • silne bóle głowy,
  • drżenie dłoni (rzadziej drżenie powiek lub języka).

Symptomy te są uciążliwe i nieprzyjemne, ale nie zagrażają życiu. Po kilku dniach bez trunków najczęściej samoistnie mijają. W tym przypadku profesjonalne odtruwanie alkoholowe, z medycznego punktu widzenia, nie jest niezbędne. Może być jednak przydatne, aby pacjentowi łatwiej było zachować abstynencję.

Po odstawieniu alkoholu może jednak dojść także do poważniejszych powikłań. Napad drgawkowy lub majaczenie drżenne (tzw. biała gorączka alkoholowa) oznaczają powikłany alkoholowy zespół abstynencyjny. Podczas drgawek nie wolno samodzielnie podawać żadnych leków czy płynów. Głowę chorego można jedynie ograniczyć od podłoża poduszką, chronić go także przed urazami oraz uduszeniem treścią pokarmową. Konieczne jest wezwanie pogotowania ratunkowego i fachowa pomoc medyczna. Detoks alkoholowy może zostać przeprowadzony w szpitalu, klinice bądź specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%