Zamknij

Sandbox, czyli metoda bezpiecznego uruchamiania aplikacji

14:31, 02.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:31, 02.10.2020

Kluczowym elementem podczas użytkowania komputera jest wykorzystywanie pobieranych plików. Niesie to za sobą zagrożenie zainstalowania złośliwego oprogramowania, które może śledzić wykonywane kroki, przejmować hasła czy inne poufne dane lub nawet zablokować jednostkę. Jak ochronić się przed takimi atakami?

Skuteczne oprogramowanie Sandbox

Chociaż piaskownica kojarzy się z czymś zupełnie innym to w szerszym zastosowaniu ma bardzo dużo wspólnego z wirtualnym odpowiednikiem. Jest środowiskiem wydzielonym do wykonywania specyficznych działań. Sandbox, czyli metoda bezpiecznego uruchamiania aplikacji izoluje pobrane pliki od zasobów komputera i sprawdza je pod kątem wpływu na system i zasoby dyskowe.
Trzeba pamiętać, że nie da się zupełnie wyeliminować pobierania plików na komputer. Można oczywiście zadbać o instalowanie jedynie sprawdzonych aplikacji, jednak w trakcie codziennego użytkowania otwiera się setki kart w przeglądarce, klika się na różne linki i otwiera wiadomości mailowe. Wszędzie tam mogą czyhać zagrożenia niosące za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Zasada działania wirtualnej piaskownicy

W jaki sposób można opisać działanie środowiska Sandbox? Jest to wirtualna przestrzeń oddzielona od zasobów systemowych, korzystająca ze specjalistycznie wyizolowanego miejsca. Korzysta ona z określonej ilości pamięci operacyjnej RAM, mocy obliczeniowej procesora i przestrzeni dyskowej. Wartości te nie wpływają jednak znacząco na ograniczenia związane z użytkowaniem jednostki. Sandbox, czyli metoda bezpiecznego uruchamiania aplikacji otwiera w tej wyizolowanej przestrzeni wszystkie pobierane pliki i sprawdza ich charakterystykę pod kątem zagrożeń.

Warto zaznaczyć, że jest to bardzo skuteczne i bezpieczne rozwiązanie mimo wykorzystywania zasobów komputera. W sposób precyzyjne zostają określone uprawnienia oddzielonych przestrzeni, aby aplikacje i pliki nie spowodowały zniszczeń w przypadku potwierdzenia ich złośliwości. Wirtualizacja całego mechanizmu sprawia, że wszystkie przechowywane dokumenty są wolne od wpływu malware czy innych zagrożeń.

Korzyści wirtualnej piaskownicy

Jedną z najistotniejszych zalet jest osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci w domu i pracy. Wyizolowanie potencjalnych zagrożeń zabezpiecza poufne pliki i system przed uszkodzeniami. Jest również środowiskiem prostym w obsłudze, które nie generuje konieczności wykwalifikowania się pod kątem jego obsługi. Dlatego zarówno w domu, jak i warunkach biurowych można bez obaw zastosować Sandbox, czyli metodę bezpiecznego uruchamiania aplikacji.

Dla użytkowników komercyjnych istotną zaletą jest brak konieczności współpracy z wykwalifikowanym zespołem z zakresu cyberzagrożeń. Sandbox w sposób wystarczający i bardzo skuteczny chroni jednostki małych przedsiębiorstw lub firm jednoosobowych, które nie posiadają rozbudowanego systemu wewnętrznego. Może być też świetnym rozwiązaniem dla podmiotów posiadających zespoły IT, jako wsparcie w ich codziennej pracy. Dlatego widać, że wirtualna piaskownica generuje wiele zalet.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%