Zamknij
REKLAMA

Jaki kubek dla niemowlaka?

15:04, 29.07.2020 | Materiały partnera

Noworodek, a następnie niemowlak uczy się przede wszystkim pić z butelki ze smoczkiem. Z czasem jednak pojawia się konieczność nauki picia z kubka szczególnie w momencie, kiedy do diety malucha zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe. Wybór kubka nie jest prosty, gdyż producenci wypuszczają na rynek mnóstwo różnego rodzaju modeli, które teoretycznie powinny ułatwić dziecku naukę picia. W praktyce bywa z tym jednak różnie, ponieważ każde dziecko uczy się zarówno jeść, jak i pić we własnym tempie. Istotą jest jednak to, aby niemowlak próbował pić z kubeczka, którego dziubek nie przypomina tradycyjnego smoczka.

 

Kubek dostosowany do wieku

Producenci zwykle umieszczają na swoich wyrobach informację o tym, od jakiego wieku dedykowany jest konkretny kubek. Wynika to z faktu, że niemowlaki w różnym wieku mają inną siłę ssania i z czasem zaczynają akceptować coraz bardziej płaskie otwory wyjściowe. Dziecko rozpoczynające przygodę z kubkiem, to znaczy w okolicach pięciu bądź sześciu miesięcy powinno pić z kubka, którego dziubek jest stosunkowo duży, tak samo jak dziurki, przez które wylatuje płyn.

Co więcej, kubek niekapek nie powinien być za duży sam w sobie, gdyż niemowlę nie będzie w stanie utrzymać go w rączce. Starszy niemowlak, w okolicach dziewiątego miesiąca poradzi sobie z kubkiem, którego dziubek będzie spłaszczony. Ponadto można już uczyć dziecko pić z większego kubka, gdyż ma ono większą siłę w dłoniach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie na długie spacery, gdyż mały objętościowo kubek wymuszałby częste dolewanie napoju.

Niemowlę w tym wieku może także próbować pić z kubka ze słomką. Bardzo ważne jest, aby kubek dla niemowlaka miał formę niekapka. Dzieci bowiem mają tendencję do obracania go, co może skutkować wylewaniem płynu ze środka.

 

Kubek otwarty

Niektóre mamy pomijają etap picia z kubka zamkniętego i od razu decydują się podawać swoim dzieciom płyny w kubku otwartym. Ma to niewątpliwie zaletę, bowiem w przyszłości nie będzie konieczności odzwyczajania dziecka od kubka z dziubkiem. Producenci przekonują, że kubek otwarty nadaje się dla dzieci już od trzeciego miesiąca życia. Bardzo ważne jest to, aby wybierać kubki otwarte dedykowane specjalnie dla niemowląt.

Dziecko nie może bowiem pić z takiego kubka, z jakiego piją starsze dzieci i dorośli. Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego dziecka ani dla każdej matki. Niemowlaki często bawią się kubkiem podczas picia, w efekcie czego wylewają jego zawartość. O ile w przypadku kubka niekapka można tego uniknąć, o tyle w otwartym kubku płyn nie jest niczym zabezpieczony. Mamy, które nie chcą ciągle sprzątać po swoim dziecku, nie powinny się przedwcześnie decydować na takie rozwiązanie.

Co więcej, picie z otwartego kubka wymaga od dziecka odpowiedniej gotowości. Powinno ono umieć jednorazowo nabrać taką ilość napoju, którą jest w stanie przełknąć. W przeciwnym razie picie grozi zakrztuszeniem się. Nie jest to zatem rozwiązanie dla niemowląt mających jakiekolwiek problemy natury logopedycznej, które nie są w stanie poprawnie przełykać.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA