Zamknij

Podział odzieży ochronnej na kategorie. Prezentujemy wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

21:25, 05.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:26, 05.12.2019

Odzież ochronna to zdecydowanie najważniejszy element protekcji indywidualnej pracowników zatrudnianych w różnych branżach i gałęziach przemysłu. Stosuje się ją przede wszystkim do pracy w warunkach szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia i życia zatrudnionego. Podczas wyboru odpowiednich ubrań BHP za każdym razem spotkamy się z kategoryzowaniem tego typu odzieży. Taki podział wprowadziła specjalna dyrektywa, a w tym artykule wyjaśnimy jej postanowienia.

Wyposażenie pracownika w ubrania ochronne zawsze leży w kwestii właściciela firmy

Na samym początku warto zauważyć, że Kodeks Pracy nakłada na właściciela firmy bezwzględny obowiązek zapewnienia pracownikowi nieodpłatnych elementów garderoby zabezpieczającej. O dokładnym rodzaju ubrań świadczy przede wszystkim rodzaj wykonywanej pracy oraz potencjalne zagrożenia, występujące w miejscu realizowania umowy. W zdecydowanej większości przypadków absolutną podstawą są buty robocze o wzmocnieniach na palcach, pięcie i podeszwie. Dla osób zatrudnionych w obszarze produkcyjnym, magazynowym lub budowlanym obowiązkiem jest także posiadanie specjalnej odzieży odblaskowej. Oferuje ją praktycznie każdy renomowany sklep BHP. Poprawiające widoczność paski naklejane są zarówno na zimowe, jak i letnie elementy garderoby, a w kilku przypadkach można spotkać się z koszulkami, bluzami czy chociażby kurtkami w całości wykonanymi z materiałów o niezwykle jaskrawych odcieniach. 

Kategoryzacja odzieży BHP rozłożona na czynniki pierwsze. Zobacz, na czym dokładnie polega

Pierwsza kategoria odzieży ochronnej, która została ustanowiona przez dyrektywę 89/686/EWG z 1989 roku, gwarantuje kompleksową ochronę przed minimalnymi zagrożeniami. Zaliczamy do nich przede wszystkim zmienne warunki atmosferyczne (wahania temperatur, opady deszczu i śniegu), uszkodzenia mechaniczne oraz zagrożenia występujące w przypadku przebywania w miejscach o nienaturalnie zawyżonej temperaturze. Odporność na wyżej wymienione czynniki zapewni odzież robocza dostępna w sklepie BHP Centrum. Popularną w środowisku jedynką oznaczone są także ubrania trudnopalne czy chociażby kwasoodporne. Nieco większy zakres protekcji posiada druga kategoria, która ma za zadanie chronić pracownika przez konkretnymi sytuacjami niestwarzającymi bezpośrednio zagrożenia dla życia zatrudnionego. Do tego typu odzieży możemy zaliczyć każdy element garderoby ostrzegawczej, antyprzecięciowej, a także specjalistyczne wyposażenie BHP dla podwykonawców usług spawalni oraz różnych pracowni chemicznych. 

Trzecią – najwyższą – kategorię dyrektywy 89/686/EWG stanowią ubrania zabezpieczające osobę zatrudnioną przed niezwykle niebezpiecznymi czynnikami, które stwarzają zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia pracownika. W skład tej kategorii wchodzi odzież chroniąca przed skrajnie wysokimi i niskimi temperaturami, promieniowaniem jonizującym oraz płomieniami słońca.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%