Zamknij

Przystanek kolejowy Mielec Wolności: gdzie i dla kogo?

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 13:09, 10.07.2025 Aktualizacja: 13:09, 10.07.2025
Fot. Ministerstwo Infrastruktury Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Pomiędzy dwoma mieleckimi osiedlami powstał kolejowy przystanek Mielec Wolności, realizowanym w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025. Wskazujemy jego lokalizację i sąsiedztwo.

Inwestycja, zaplanowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., obejmuje nowy peron, zadaszoną wiatę, przejście przez tory, parking dla samochodów i stojaki na rowery, a także udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. 

Cały proces budowy rozpoczął się pod koniec 2024 roku, a zakończono go zgodnie z harmonogramem na w czerwcu 2025 roku. Zgodnie z zapowiedziami przewoźników, przystanek został uruchomiony 1 lipca i zatrzymują się na nim szynobusy kursujące między Padwią, Mielcem i Dębicą. 

Historia i geneza inwestycji

Pomysł utworzenia dodatkowego przystanku w Mielcu pojawił się w momencie, gdy władze województwa oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zaczęły planować odbudowę linii kolejowe 25. Pierwotnie miał zastąpić przystanek Wojsław. Z czasem jednak plany te odłożono: nowy peron powstał w historycznej lokalizacji, przy ulicy Witosa. 

Jednak budowa przystanku Mielec Wolności wydawała się sensownym pomysłem i doczekała się realizacji.  W grudniu 2024 roku PKP PLK podpisały umowę na projekt i wykonanie obiektu opiewającą na kwotę zbliżoną do 3,5 mln zł netto, co jest wartością typową dla realizacji tego typu peronów na Podkarpaciu. 

Celem programu było przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, zwłaszcza na obszarach rosnących osiedli mieszkaniowych i terenów rekreacyjnych.

Usytuowanie i dostępność

Przystanek Mielec Wolności powstał w sąsiedztwie ulicy Korczaka, na styku dwóch osiedli. Od strony Osiedla Wolności prowadzi w jego kierunku ulica Korczaka oraz Ćwiklińskiej. Od strony Osiedla Wojsław do peronu prowadzi ulica Zielona, która łączy się z Wojsławską. Przy okazji powstało legalne, wyposażone w rogatki, przejście piesze i rowerowe przez linię kolejową.

Przystanek został pomyślany także jako punkt przesiadkowy, bo został wyposażony w duży parking dla samochodów oraz rowerów. 

To naturalna oferta regionalnych połączeń kolejowych dla dwóch przyległych osiedli. Ale nie tylko. Z ulicy Powstańców Warszawy do peronu mamy zaledwie 1500 metrów, czyli w około 20-30 minut spacerem na przystanek można dojść z Osiedla Smoczka, ale też z peronu na zakupy w Galerii Handlowej Navigator. To najbliższy przystanek kolejowy dla tego centrum handlowego, największego w regionie.

I wydaje się, że mieszkańcy południowej części powiatu: Rzemienia czy Tuszymy mogą teraz koleją na zakupy czy do kina przyjeżdżać.

Odległość do Hali targowej to 1300 metrów, a do Specjalistycznego Szpitala w Mielcu 1200 metrów, podobnie jak do nowego Osiedla Stara Cegielnia.

Co ważne, w rejonie pobliskiej ulicy Krańcowej planowane jest także zupełnie nowe osiedle mieszkaniowe, łączące zabudowę jednorodzinną i bloki wielorodzinne. 

Co ciekawe, przystanek powstał dosyć szybko – szybciej niż się spodziewano i obecnie prowadzi do niego droga gruntowa. Urząd Miejski zapewnia jednak, że ma gotowe plany szybkiej budowy drogi dojazdowej i chodników. – Wkrótce ogłosimy przetarg na te roboty – zapewnił wiceprezydent Mielca Tomasz Leyko.

[ZT]97914[/ZT] 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%