Zamknij

Impotencja – przyczyny, objawy i leczenie

15:51, 14.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:52, 14.06.2022

O zaburzeniach erekcji najczęściej nie mówi się głośno. Impotencja bowiem jest przez mężczyzn postrzegana jako utrata męskości i osobista porażka, ponieważ uważają oni, że zawsze muszą być w gotowości do stosunku. Są to bardzo szkodliwe stereotypy, które jeszcze bardziej utwierdzają panów w przekonaniu, że o dysfunkcji erekcyjnej nie powinni mówić na głos. Tymczasem impotencja to problem powszechny – i to, wbrew pozorom, nie tylko wśród starszych mężczyzn.

Co to jest impotencja – objawy

Impotencja to dysfunkcja płciowa, która objawia się przede wszystkim niemożnością uzyskania lub utrzymania erekcji w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego – czyli takiej, w której dochodzi do wzwodu na poziomie 60%.

Istnieją różne objawy, jakimi może cechować się impotencja. Objawy, które zaliczamy do najbardziej charakterystycznych, to całkowity brak wzwodu mimo odczuwanego przez mężczyznę podniecenia seksualnego. Jednak zaburzenia erekcji mogą mieć również inną formę.

Impotencją nazywamy też niemożność uzyskania przez mężczyznę pełnego wzwodu – czyli wystarczającego do odbycia stosunku seksualnego – oraz niemożność utrzymania wzwodu podczas stosunku lub w momencie, gdy umieszcza on prącie w pochwie.

Jakie są przyczyny impotencji?

Przyczyny impotencji mogą być różne. Najczęściej dzieli się je na somatyczne, czyli związane z fizycznością, oraz psychologiczne:

  • przyczyny somatyczne – dominują one u mężczyzn po 40. roku życia i są związane z postępującymi wraz z wiekiem zmianami hormonalnymi, chorobami układu sercowo-naczyniowego, chorobami metabolicznymi i endokrynologicznymi czy schorzeniami neurologicznymi;
  • przyczyny psychologiczne – częściej występują u młodszych mężczyzn. W tej kategorii można wymienić między innymi depresję, stany lękowe, chroniczne zmęczenie i stres, kompleksy, traumy czy zaniżone poczucie własnej atrakcyjności i wartości.

Pamiętajmy, że wiele z wyżej wymienionych przyczyn może występować obok siebie. Do tego dochodzą inne czynniki, które powodują zaburzenia potencji – nieodpowiednia, bogata w tłuszcze i węglowodany, pozbawiona witamin dieta, nadużywanie alkoholu czy wyrobów tytoniowych oraz siedzący tryb życia.

Leczenie impotencji

Gdy zaburzenia erekcji towarzyszą chorobom układu krążenia, schorzeniom neurologicznym czy cukrzycy, niezbędne jest podjęcie leczenia choroby leżącej u podstaw impotencji. Analogicznie, terapia u seksuologa lub psychologa jest konieczna, gdy mężczyzna zmaga się z impotencją psychogenną.

Jednak czasem leczenie impotencji polega na doraźnym stosowaniu tabletek na erekcję bez recepty. Gdy brak wzwodu wynika z braku dopływu krwi do prącia, można stosować produkty lecznicze, takie jak Actigra lub Actigra Forte, które mają w składzie syldenafil rozkurczający naczynia krwionośne i wzmacniający dopływ krwi do penisa.

Przy impotencji warto też przeanalizować swoje przyzwyczajenia żywieniowe i tryb życia. Polecana jest aktywność fizyczna, która zwiększa ilość testosteronu w organizmie i wspomaga krążenie, dieta bogata w owoce i warzywa oraz ograniczone spożywanie alkoholu.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%