Zamknij

Konto firmowe. Najważniejsze informacje, dzięki którym oszczędzisz

22:49, 10.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:50, 10.10.2021

Konto firmowe jest niezbędnym elementem prowadzenia każdego biznesu. W teorii - banał. Czy poza wpływami, warto na nie zwracać uwagę?

Okazuje się, że wielu przedsiębiorców nie zwraca uwagi na rodzaj konta firmowego, z którego korzysta. Oferty się zmieniają, a brak zainteresowania zmianami w tabeli opłat i prowizji, może skutkować znacznymi comiesięcznymi kosztami. Przekonaj się, na jakie elementy warto zwrócić uwagę. Zachęcamy także do pogłębienia wiedzy i weryfikację aktualnych ofert na rynku: Firmowakasa.pl - Konta Dla Firm – Ranking.

Uważaj na oferty z gwiazdką

Często oferty są skonstruowane w taki sposób, że musisz „dać coś od siebie”, aby otrzymać promocyjne warunki. Owszem, konto będzie darmowe (prowadzenie), ale tylko wtedy, gdy suma średniomiesięcznych obrotów wyniesie X. Przedsiębiorca powinien dobrze sprawdzić, czy to faktycznie tego typu oferta i uniknąć zaskoczenia wraz z pierwszym rozliczeniem.

Jeśli oferta obejmuje promocyjne warunki, to trzeba dopytać o horyzont czasowy. Niektóre banki oferują np. dwuletnią karencję dotyczącą opłaty za rachunek, a po tym okresie wyniesie ona X. Wszelkie niuanse warto wyjaśnić przed podpisaniem umowy.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na te elementy

Jako właściciel firmy zacznij od weryfikacji opłaty za prowadzenie rachunku. Jeśli wynosi ona 0 zł, to sprawdź, czy nie ma wspomnianych wcześniej gwiazdek. Gdy takie się pojawiają, to zorientuj się, czy są to warunki do spełnienia np. miesięczne obroty, ilość lub wielkość wpływów. Niektóre parametry są łatwe do realizacji nawet w okresach sezonowości.

Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów to duża zaleta. Nawet w czasach, gdy obrót gotówkowy jest mniejszy niż dekadę, czy dwie temu, to taka opcja jest bardzo przydatna. Jeśli nie możesz wypłacać wszędzie za darmo, dobrze zweryfikować koszty w tzw. obcych bankomatach.

Opłata za przelewy. Jednym razem są za darmo, a innym trzeba za nie zapłacić. Dobrze, gdy w ofercie jest zapis o darmowych transferach pieniężnych do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. W negocjacjach nie zawsze warto upierać się nad darmowymi przelewami w PLN, zwłaszcza gdy obracasz również walutą. Lepiej zbalansować koszty i płacić kilkanaście groszy za transfer w PLN i mieć pewność, że opłata w walucie, będzie równie niska co w złotówkach, niż np. standardowa.

Ilość kont wpływa na wysokość opłat. Rachunek bieżący może być darmowy, ale za każdy kolejny będzie trzeba już zapłacić. Warto to zweryfikować, bo dodatkowe rachunki przydają się np. jako rachunek płacowy, konto pomocnicze do projektów, lub rozliczeń z poszczególnymi klientami.

Cash managment

Jeśli oferta danej instytucji jest atrakcyjna, masz pełną wiedzę o kosztach i je akceptujesz, to sprawa jest jasna. Z drugiej strony, gdy należysz do grona osób, które korzystają z wielu usług związanych z obsługą rachunków, warto zapytać o specjalną ofertę. Wówczas do akcji wkracza człowiek, który specjalizuje się w cash managmencie, czyli kwestiach związanym z rachunkami i nie tylko. Taka współpraca pomaga np. z optymalizować system finansowo-księgowy, ułatwić korzystanie z bankowości elektronicznej i uzyskać atrakcyjne ceny na usługi w ramach Cash Managmentu.

Konto firmowe to dla wielu rzecz oczywista. Do tego stopnia, że nie zwraca się na nie uwagi, również w kontekście kosztów. Mimo wszystko, co pewien np. raz w roku, warto zwrócić uwagę na opłaty i zapytać w banku o optymalizację usług dla Twojej działalności. Wybieraj mądrze!

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%