Zamknij
REKLAMA

Oszustwo w budżecie obywatelskim? [WIDEO]

00:15, 23.11.2021 | .
REKLAMA

Policjanci z Mielca, na zlecenie  miejscowej prokuratury, wyjaśniają okoliczności nagrania wideo z osiedla Rzochów. Na materiale ze sklepowego monitoringu widać prawdopodobną manipulację przy głosowaniu w Mieleckim Budżecie Obywatelskim. Czy doszło do oszustwa?

hej.mielec.pl

Tylko u nas!

Mielecki Budżet Obywatelski to inicjatywa pozwalająca mieszkańcom na decydowanie o części budżetu miasta. Mielczanie mogą proponować działania, na które przeznaczone powinny być miejskie pieniądze. O tym, gdzie faktycznie trafi kasa decyduje głosowanie mieszkańców miasta, także za pomocą papierowych kart.

W 2021 roku Mielecki Budżet Obywatelski wynosił 2 miliony złotych, do wyborów zadań doszło we wrześniu 2020 roku, a głosujący mogli wskazywać do realizacji od 1 do 3 projektów ogólnomiejskich oraz 1 lokalny. Można była także wpisać tylko jedno zadanie i tak wypełnioną kartę wrzucić do jednej ze skrzynek ustawionych w kilku miejscach w mieście. Okazuje się, że może to być okazja do manipulowania przy głosowaniu.

Redakcja hej.mielec.pl otrzymała kopię zapisu monitoringu wideo sklepu w osiedlu Rzochów, w którym w 2020 roku znajdowała się skrzynka na głosy. 

ZOBACZ FRAGMENTY WIDEO 

Na nagraniu widzimy jak ktoś najprawdopodobniej wyciąga ze skrzynki wrzucone tam wcześniej karty do głosowania.

Następnie dwie kobiety na zapleczu sklepu przeglądają karty, na niektórych coś dopisują. Prawdopodobnie wyszukują takie karty, w których głosujący mielczanie nie zdecydowali się na wskazanie maksymalnej ilości trzech projektów ogólnomiejskich  bądź nie wybrali projektu lokalnego i w wolnych miejscach dopisują głosy - bez wiedzy osób, które na tych kartach są podpisane. 

Po chwili wszystkie karty zostały wrzucone do skrzynki. Zrobił to mężczyzna, który wyglądem przypomina lokalnego aktywistę, byłego kandydata do rady miejskiej. 

Według informacji, które dotarły do hej.mielec.pl, chociaż sam sklep w osiedlu Rzochów został zamknięty, to nagrania w dobrej jakości nadal istnieją. Za pośrednictwem jednego z radnych miejskich z klubu Prawa i Sprawiedliwości o sprawie został powiadomiony prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, który skierował do mieleckiej prokuratury pismo z informacją o możliwości popełnienia przestępstwa.

Na zlecenie prokuratury sprawą zajmują się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, czynności trwają. 

Nagranie z Rzochowa zdają się potwierdzać znane już wcześniej informacje o kontrowersyjnych metodach głosowania w Mieleckim Budżecie Obywatelskim. O takich nieetycznych procederach w Mielcu mówiło się już w 2019 roku, ale również przy niedawnym głosowaniu w 2021 roku. Na terenie jednej ze szkół mogło dojść do kolportażu już gotowych, wypełnionych kart. Uczniowie innej szkoły przynosili rodzicom karty z instrukcją, jak należy zagłosować na konkretny projekt.

Potrzebę zmiany zasad głosowania w Mieleckim Budżecie Obywatelskim wielokrotnie podnosili też radni miejscy, wskazując właśnie na możliwość manipulacji.
 

Czy głosowanie w Mieleckim Budżecie Obywatelskim jest sprawiedliwe?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
TAK 11%
NIE 89%

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%