Zamknij
REKLAMA

W Rudzie pielęgnują historię i tradycje

09:58, 12.01.2019 |
Skomentuj
REKLAMA

W Rudzie (gm. Radomyśl Wielki) przy miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym powstał Dom Pamięci Regionalnej. Oprócz zobaczenia wiekowych eksponatów można także uczestniczyć w żywych lekcjach historii.

Dom Pamięci Regionalnej mieści się w starym drewnianym budynku, w którym dawniej znajdowała się szkoła. Przez lata gromadzone „artefakty” zostały umiejscowione w trzech salach tematycznych.

Wśród eksponatów można zobaczyć: 
- dokumenty, zdjęcia, dawne sprzęty szkolne obrazujące historię szkoły; 
- dawne sprzęty gospodarcze, domowe, kuchenne używane w gospodarstwie przez mieszkańców wsi;
- materiały związane z osobą patrona szkoły: porucznika Józefa Gorlacha ps. „Orzeł” , uczestnika I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej w szeregach 30 pp. Strzelców Kaniowskich, kierownika szkoły w okresie międzywojennym, społecznika, żołnierza ZWZ-AK, związanego z konspiracyjną gazetką „Odwet”, zamordowanego w Auschwitz;
- materiały związane z Karolem Antonim Kostórkiewiczem - członkiem radomyskiego Sokoła i uczestnikiem I wojny światowej w szeregach 2. pułku ułanów Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej, inicjatorem powstania miejscowej OSP, pochodzącym z rodziny dawnych właścicieli Rudy;
- sprzęty, stroje, broń związane z tradycją szlachecką.

Dom Pamięci Regionalnej w Rudzie zaprasza również na żywe lekcje historii i zwyczajów regionalnych, przygotowywanie potraw regionalnych na starym piecu kuchennym „na blasze” oraz ekspozycje tematyczne.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA