Zamknij

To będzie rok Ignacego Łukasiewicza, wybitnego rodaka mieleckiej ziemi

12:01, 19.11.2021 ks Aktualizacja: 13:40, 19.11.2021
Skomentuj Starosta Stanisław Lonczak i wójt Gminy Robert Pluta. W środku przewodniczący Rady Gminy Janusz Bik. Starosta Stanisław Lonczak i wójt Gminy Robert Pluta. W środku przewodniczący Rady Gminy Janusz Bik.

Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego i Gminy Padew Narodowa dokonali dziś pierwszych uzgodnień dotyczących upamiętnienia postaci Ignacego Łukasiewicza. To właśnie ten wybitny rodak mieleckiej ziemi, decyzją uchwały podjętej przez Sejm, będzie patronem roku 2022.

Uchwałę dotyczącą ustanowienia roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza Sejm podjął 29 października br. Jak argumentowano w treści tego dokumentu, Łukasiewicz „należy do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata”. To właśnie w roku 2022 przypadać będą dwie ważne, związane z nim rocznice: 200. rocznica narodzin i 140. rocznica śmierci.

Ignacy Łukasiewicz był twórcą i organizatorem przemysłu naftowego, który - co podkreślono w sejmowej uchwale - „doprowadził do rozwoju Podkarpacia, a stopniowo znacznej części polskich ziem pod zaborami, tworząc wiele miejsc pracy i podnosząc poziom życia mieszkańców”.

Na zapoczątkowanym przez niego procesie destylacji ropy naftowej bazuje współcześnie wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii. - Od takich wynalazców właśnie zaczyna się rozwój i rozwija się przyszłość - podkreślali dziś przedstawiciele władz Gminy Padew Narodowa: wójt Gminy Robert Pluta oraz przewodniczący Rady Gminy Janusz Bik.

Jako, że Ignacy Łukasiewicz przyszedł na świat właśnie w Gminie Padew Narodowa, w miejscowości Zaduszniki, przedstawiciele samorządu gminnego zadeklarowali, iż 26 listopada Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 w Padwi Narodowej Rokiem Łukasiewiczowskim. Jednocześnie złożyli na ręce starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka wniosek o podjęcie podobnego kroku i uczynienie padewskiego wynalazcy patronem nadchodzącego roku w całym powiecie mieleckim.

Dodatkowo omówiono możliwości współpracy samorządów z zakresie pozostałych działań służących upamiętnieniu postaci i dorobku Ignacego Łukasiewicza. W planach na rok 2022 znalazły się min. wydanie okolicznościowych publikacji historyczno-naukowych czy organizacja konferencji prezentującej postać wynalazcy oraz jego związki z ziemią mielecką.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

pomyslec i dzialacpomyslec i dzialac

11 2

Do dzis nie ma porzadnej wystawy/izby pamieci nigdzie w powiecie. Nawet przy tej okazji musi byc najpierw Padew a dopiero gdzies dalej w tekscie miejscowosc w ktorej sie urodzil i mieszkal I Lukasiewicz czyli Zaduszniki... jakie to male. Nikt nie pomyslal by pojechac do Bobrki i wraz z tym wspanialym muzeum razem pracowac by naj najlepiej pokazac obfite zbiory zgromadzone w muzeum np wycieczki do muzeum, pikniki, warsztaty dla dzieci. Bylismy kilka razy zawsze wracamy do Bobrki z radoscia do tego pieknego ale nowoczesnego muzeum. Zamiast finansowac pseudo wycieczki ministerstwo powinno dofinansowac prawdziwe wycieczki do Bobrki Zrecina Zarnowca i Krosna .... 14:58, 19.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AnielaAniela

3 1

Popieram!!!! 16:24, 19.11.2021


reo

cxzcxz

5 3

wybitny polak czy to nie pachnie antysemityzmem tak to napewno antysemityzm 17:05, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwertqwert

2 0

Warto pamiętać, że niedawno zmarły ks. prał. Józef Bukowiec, rezydent w parafii na Smoczce, włożył bardzo dużo wysiłku w promowanie postaci Ignacego Łukasiewicza. Przygotował wiele materiałów na jego temat. 19:51, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wynalazca przemysłuWynalazca przemysłu

0 0

Naftowego!!!!! To od jego pracy zaczęła się późniejsza potęga szejków . Czy mieszkańcy regionu, Polacy w ogóle o tym wiedzą jaką Łukasiewicz odegrał rolę w tamtym czasie?? Czy wiedzą też, że protoplasta śmigłowca tzw. pionowzlot to pomysł innego mieszkańca naszego regionu z Krosna Adama Ostaszewskiego a Sikorski swoją maszynę skonstruował wiele lat później ? Polakom polskojęzyczne media wpajają w mózgi, że są pijakami, leniami, złodziejami i niczego pożytecznego nigdy nie wymyślili i światu niczego nie dali i powinni się swojego pochodzenia wstydzić. Wystarczy poznać wynalazców tylko z naszego regionu z początków ery przemysłowej, trochę znajomosci historii przemysłu, nauki i kompleksy znikają ale trzeba najpierw przestać czytać gazety, wg, których 79% Polaków się wstydzi pochodzenia…. 20:55, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%