Zamknij
REKLAMA

Borowej krok w kierunku zielonego ładu [FOTO]

19:36, 13.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Borowa może pochwalić się zmodernizowaną oczyszczalnią ścieków. - Poprawa komfortu, bezpieczeństwa, ekologia - wskazuje zalety tej inwestycji wójt gminy Stanisław Mieszkowski.

Technologia stosowana dotychczas w oczyszczalni ścieków obsługującej Borowę stała się przestarzała, nie była w stanie w sposób bezpieczny i skuteczny obsłużyć mieszkańców gminy. Wójt Stanisław Mieszkowski postanowił reagować. Zaplanowana została modernizacja, a na te działania gmina zdobyła rządowe dofinansowanie. 

Wartość inwestycji przekroczyła 1 milion 700 tysięcy złotych.  - Otrzymaliśmy dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa w kwocie 1 milion 170 tysięcy złotych. Każda gmina z pocałowaniem ręki, by takie pieniędzy wzięła - mówi wójt Stanisław Mieszkowski. 

Czasu na roboty było nie wiele, bo zaledwie kilka miesięcy, ale - mimo pandemii koronawirusa - prace zostały zrealizowane. To też pozwoliło gminie uniknąć nieplanowanego wzrostu kosztów robót w oczyszczalni. - Dzisiaj już nie zrobiliśmy tego zadania, za te pieniądze. Było to wyzwanie, ale zakończone sukcesem - podkreśla Mieszkowski.

W miniony piątek w Borowej odbyło się spotkanie kończące inwestycję, z udziałem wiceminister w resorcie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej – Jedynak. Wójt Stanisław Mieszkowski wyliczał, co udało się zrobić w zaledwie kilka miesięcy. To przede wszystkim przebudowa budynku oczyszczalni wraz z urządzeniami oraz towarzyszącą infrastrukturą kanalizacyjną. Wprowadzona została nowa technologia odwadniania i higienizacji osadu pościekowego, oczyszczalnia zyskała agregat prądotwórczy, który zapewni jej ciągłą pracę. Zmieniona została również instalacja do napowietrzania ścieków. Efektem tych robót jest chociażby zminimalizowanie uciążliwości odorowych, które wcześniej powodowała oczyszczalnia. 

[FOTORELACJA]9018[/FOTORELACJA]

Ważnym elementem była przebudowa i automatyzacja aż 78 pompowni ścieków, które zyskały monitoring, pozwalający na szybką i precyzyjną reakcję w przypadku awarii czy zapchania. Dotychczas pracownicy gminnego zakładu komunalnego musieli samodzielnie, w terenie szukać miejsca, gdzie doszło do problemu. Jeśli o takim wiedzieli. Gmina zakupiła też pojazdy do obsługi oczyszczalni. 

Stanisław Mieszkowski ma nadzieję, że modernizacja oczyszczalni pozwoli na przyłączenie do sieci gminnej kanalizacji kolejnych gospodarstw z Borowej czy Sadkowej Góry. 

- Gmina Borowa i pan wójt pokazują, że rzeczy niemożliwe dzieją się od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać. Dla pana wójta ważne są inwestycje, które mają charakter społeczny, które pozwalają na poprawę jakości życia mieszkańców. To bardzo cieszy - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak.
- To bardzo ważne, kiedy poprawiamy życie mieszkańców, ale dbamy też o środowisko naturalne. Dzisiaj kiedy mówimy o Zielonym Ładzie z punktu widzenia europejskiego i o naszym Polskim Ładzie, wójt nie siedzi za biurkiem i mówi, że „nie ma na nic pieniędzy”, tylko tych pieniędzy cały czas poszukuje - podkreśliła przedstawicielka  Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.


Na mapie lokalizacja pompowni ścieków. 

Więcej informacji wkrótce. 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

bobobobo

4 9

news miesiąca - ścieki w Borowej 22:05, 13.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyzXyz

1 7

Szkoda tylko że wójt zapomina o innych wioskach w gminie a myśli tylko o przydupasach 17:05, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QWERTQWERT

4 1

@Xyz jak nie wiesz o czym piszesz to nie pisz! 19:20, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%