Zamknij
REKLAMA

Upały w całym regionie. Minister apeluje

13:47, 07.08.2020 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

- Skrajne warunki pogodowe najdotkliwiej odczuwają osoby starsze i mniej samodzielne. Bądźmy uważni na siebie nawzajem. Jeśli widzimy, że ktoś źle się czuje lub coś może mu zagrażać, reagujmy - apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

- MRPiPS zwraca uwagę, że utrzymujące się przez wiele dni wysokie temperatury - podobnie jak trwające dłuższy czas ulewne deszcze i burze - dla wielu osób mogą być szczególnie dotkliwe.

- Tegoroczne wakacje są inne niż zwykle. Zachowanie zasad sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa wymusza na nas pewne ograniczenia. Wszystko to jednak w trosce o nasze wspólne dobro i bezpieczeństwo. Pogoda również nie odpuszcza, raz gwałtowne burze i ulewne deszcze, za chwilę fala upałów - mówi minister Marlena Maląg.

- Warto w tym czasie pamiętać o innych, o tych, którzy najdotkliwiej odczuwają takie skrajne warunki. To przede wszystkim osoby starsze, mniej samodzielne, ale też małe dzieci, osoby bezdomne. Bądźmy uważni na siebie nawzajem, jeśli widzimy, że ktoś źle się czuje lub coś może mu zagrażać, reagujmy - apeluje szefowa MRPiPS.

Dodaje, by zwracać uwagę, jeśli na ulicy spotkamy kogoś, kto wygląda jakby się źle poczuł. Warto wówczas podejść, zapytać, czy ta osoba potrzebuje pomocy, a w razie potrzeby takiej pomocy udzielić lub zadzwonić pod telefon alarmowy.

- IMGW ostrzega przed upałami. Uczulajmy naszych bliskich, szczególnie tych starszych, rodziców, dziadków, by unikali przebywania dłużej w pełnym słońcu, sprawdzali prognozy pogody i nie wychodzili daleko, jeśli te zapowiadają np. burze - mówi minister Maląg.

Szefowa MRPiPS zwraca się również do pracodawców z apelem o stosowanie się do wytycznych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa i higienicznych warunków pracy w czasie upałów. - Dobre samopoczucie pracowników to bezpieczeństwo i wydajniejsza praca - podkreśla minister.

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla ośmiu województw z uwagi na upalną pogodę. Synoptycy przewidują, że w czasie upałów termometry w piątek mogą wskazać ponad 30 stopni C - na zachodzie Polski miejscami nawet 33 st. C.

[POGODA]1596801024533[/POGODA]

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu. Nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ krap/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

ZieciuZieciu

7 5

No sorry taki my klimat. A na powaznie. Mojej tesciowej zagraza tatko muchomorek z radyja. Ciagle chce by tesciowa mu zrobila przekaz przelew emerytury. Gdzie mam zglosic sprawe ze tatko muchomorek chce wyludzic od niej kase? 14:06, 07.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TentatTentat

2 3

Jeśli chodzi o klimat, to sorry ale zapytaj Bieńkowskiej. Ta to wszystko wie.. 16:31, 07.08.2020


ktosktos

1 3

miedzy 11-16 powinna być fiesta , tak jak w hiszpani . 17:28, 07.08.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

321321

6 0

sjesta nieuku 19:04, 07.08.2020


JASNEJASNE

3 0

Zostań nauczycielem i w gratisie dostaniesz jeszcze pół roku płatnego urlopu na dwóch etatach z dodatkami - popytaj ciotek czy coś pomogą 09:21, 08.08.2020


MarudnyMarudny

1 2

Nie znoszę upałów człowiek się męczy *%#)!& mamy klimat jak i wszystko w tym kraju upał minie bende nazekal że zimno bo tak jest że 22:11, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PANIKARZEPANIKARZE

3 1

Raz że deszcze, raz że będzie burza a za moment że susza i tak w kółko.... byle co i jakaś PANIKA
Tresura LEMINGÓW co wierzą i ideologie x y albo z TRWA 09:19, 08.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Namarin.Namarin.

1 0

Więcej kostki brukowej i więcej wycinania drzew to będziemy się mniej smażyć na mieście. 13:05, 12.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA