Zamknij
REKLAMA

Jest wniosek o odwołanie starosty Stanisława Lonczaka!

18:41, 20.06.2022 | ks
Skomentuj
REKLAMA

 Zgodnie z zapowiedziami radny powiatu Krzysztof Olszewski - w imieniu dziesięciu radnych opozycji z PiS - złożył wniosek o odwołanie starosty powiatu mieleckiego Stanisława Lonczaka.

 Wniosek jest pokłosiem m.in. chaosu wokół umowy szpitala z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca, ale też „braku doświadczenia starosty w zarządzaniu tak dużym podmiotem jak powiat”.

 Przedstawiciele zarządu powiatu zwrócili uwagę, że taki wniosek formalnie powinien dotyczyć odwołania zarządu, a nie samego starosty. Kwestie formalne zostaną teraz rozstrzygnięte przez radców prawnych.

 Jeżeli wniosek okaże się prawidłowy pod względem proceduralnym, trafi na jedną z najbliższych sesji Rady Powiatu Mieleckiego.

 Koalicjanci zapowiedzieli już, że „będą bronić starosty i całego zarządu”. Przypomnijmy, że koalicja ma w radzie powiatu większość 13 głosów względem 12 głosów opozycji.

Już przed tygodniem na sesji nadzwyczajnej radny powiatowy Krzysztof Olszewski (PiS) zapowiadał złożenie wniosku o odwołanie starosty Stanisława Lonczaka na następnej sesji. Kalendarz sprawił, że padło na sesję absolutoryjną, gdy rada głosowała nad udzieleniem zarządowi powiatu wotum zaufania i absolutorium za działalność w 2021 roku.

I choć dyskusje nad tymi dwoma punktami były długie i momentami emocjonujące, nerwowo zrobiło się na sam koniec obrad, gdy w punkcie dotyczącym wolnych wniosków, Olszewski poinformował o założeniu takowego - związanego właśnie z odwołaniem Lonczaka ze stanowiska.

- Kierując się dobrem mieszkańców powiatu mieleckiego oraz prawidłowością realizacji zadań własnych, które powiat mielecki powinien wykonywać, a w szczególności niepokojącą sytuacją w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, wnioskujemy o odwołanie starosty powiatu mieleckiego Stanisława Lonczaka - czytał uzasadnienie wniosku radny Olszewski.

- Obecny Zarząd Powiatu Mieleckiego pod przewodnictwem Stanisława Lonczaka funkcjonuje od 19 listopada 2018 roku. Od początku swojego urzędowania, zauważać można było brak doświadczenia starosty w zarządzaniu tak dużą jednostką samorządu terytorialnego. Jeszcze bardziej brak doświadczenia starosty uwidocznił się w doborze kadry zarządzającej Szpitalem Specjalistycznym w Mielcu, co spowodowało trudną sytuację i ciągle powiększającą się stratę szpitala - odczytywał radny.

Nie jest tajemnicą, że szalę goryczy przelało zamieszanie z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca. - Zamieszanie wywołane przy okazji nieprzedłużania umowy z PAKS-em też dobitnie pokazuje, że starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak nie potrafił przekonać nawet większości rządzącej do poparcia forsowanego przez niego projektu uchwały - zwracał uwagę Olszewski.

- Powyższy fakt spowodował, iż mieszkańcy powiatu mieleckiego poczuli się zagrożeni brakiem możliwości korzystania ze świadczeń z zakresu szeroko rozumianej kardiologii. Sytuacja w szpitalu - bardzo niepokojąca i trudna, której nie podołali kolejni dyrektorzy szpitala powołani przez obecny zarząd na czele ze Stanisławem Lonczakiem, determinuje nas w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu, do działań mających na celu odwołanie starosty powiatu mieleckiego jako osoby odpowiedzialnej za ten kryzys i wysłane nim społeczne niepokoje - podkreślił.

- Nie bez znaczenia dla zasadności złożenia przez nas niniejszego wniosku pozostaje także niewystarczająca determinacja starosty do działań zmierzających do poprawy infrastruktury szpitalnej, której braki opisała rada ordynatorów szpitala w piśmie do radnych z dnia 31 maja 2022 r., a których brak zabezpieczenia może postawić pod znakiem zapytania funkcjonowanie niektórych oddziałów - mówił Krzysztof Olszewski.

- Wobec powyższego, mając na względzie prawidłowe funkcjonowanie powiatu mieleckiego oraz prawidłową realizację zadań służących poprawie życia mieszkańców powiatu mieleckiego, wniosek o odwołanie starosty jest w pełni konieczny i uzasadniony - podkreślił.

Starosta: ma pan chaos w głowie

- Mam apel i też wniosek do pana, żeby pan złożył mandat, bo pana niektóre wypowiedzi chyba nie licują z funkcją radnego powiatowego - odpowiedział radnemu Olszewskiemu starosta Lonczak.

- Ja jako starosta chce proponować realne rozwiązania - mówił w kontekście konkretnej oferty złożonej przez PAKS, dzięki czemu powiat ma mieć pieniądze m.in. na kosztowną przebudowę SOR czy utworzenie szerszej opieki onkologicznej czy np. Centrum Zdrowia Psychicznego. - Jeżeli pana zdaniem to jest chaos to chaos ma pan na pewno w głowie i nie może ogarnąć tego tematu - wypalił w emocjach starosta. 

- Jeżeli ktoś mnie posądza o chaos to ja mówię, że ten chaos jest raczej po drugiej stronie - dodawał niejako tłumacząc wypowiedziane wcześniej słowa.

- Nie wiem dlaczego, ale pan sobie mnie jakoś upodobał od pewnego czasu. Nie wiem, czym sobie na to zasłużyłem. Staram się z panem współpracować, rozmawiać poważnie, ale nie wiem, pod czyim jest pan wpływem, że ma takie chwyty poniżej pasa w stosunku do mojej osoby - dodawał Lonczak.  

Starosta odniósł się też do zarzutu o „braku doświadczenia”. Przypomniał, że był zastępcą burmistrza przez cztery kadencje, po czym przywołał swojego poprzednika Zbigniewa Tymułę (PiS) mówiąc, że ten był kierowcą. - Pan był kierowcą, ale i tak pełnił funkcję starosty, więc nie przytykajmy sobie tak, bo na każdego można znaleźć jakiś przytyk, ale to nie ja jestem powodem i nie ja inicjuje takie zagrania populistyczne, które mają chyba przykryć waszą przegraną medialną przynajmniej jeśli chodzi o sprawę PAKS-u - mówił Stanisław Lonczak.

Jeśli wniosek o odwołanie starosty zostanie uznany za zgodny z procedurami i stanie na którejś z przyszłych sesji Rady Powiatu Mieleckiego, wszystko wskazuje na to, że zostanie odrzucony większością głosów koalicji Razem dla Powiatu Mieleckiego i Nasz Mielec. Przedstawiciele koalicji zapowiedzieli już, że będą bronić starosty i zarządu powiatu.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (32)

ksmksm

53 44

towarzyszu olszewski wara od pana starosty 19:25, 20.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PrezesPrezes

23 8

Spokojnie se mogą daszek za 100kk winda za 1mil dawno się powinno odwołać radnych z pisu 21:00, 20.06.2022


Rebeka Rebeka

0 0

A pacziemu warsztat, ja wam gaworiu, sztorm Olszewski maracyje, bo starostę trza zmienić aby poprawić stan w szpitalu indywidualnie schluss damit 22:39, 22.06.2022


bronekbronek

40 51

Najwyższy czas POgonic to badziewie. 19:57, 20.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PrezesPrezes

22 11

I ciebie też wypad do putina 20:58, 20.06.2022


Zimiok Zimiok

33 8

Zimiok z Podola lecz się na nogi bo na łeb za późno! 19:59, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Olaboga Olaboga

64 29

Pisiory to komuchy wystarczy wejść na stronę IPN i większość to kontakty operacyjne donosiciele ZSMP powcy PZPR ormowcy szok kim oni są 20:13, 20.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

akoako

0 0

w związku z zarzutem o współpracę ,proszę o pokazanie przykładów , w przeciwnym wypadku będzie pomówienie 11:53, 27.06.2022


TomkkkkkknTomkkkkkkn

44 41

Popieram taki wniosek 20:14, 20.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Popieram WniosekPopieram Wniosek

8 4

To takie gadanie z publicystyki telewizyjnej zgadzam się z poprzednikiem. Czy ty wiesz czego dotyczy wniosek. Wypowiedz się merytorycznie. 01:26, 21.06.2022


OpoOpo

29 48

Brawo panie Olszewski 20:14, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lepiejlepiej

28 4

Radna z opozycji ma L4 wiec nie moze uczestniczyc w sesjach bo zlamie prawo wiec wniosek jest biciem piany..... Problem w tym ze nie widac super fachowca ktory sie nadaje chce i ma poparcie by rzadzic powiatem. No i skonczy z etatowymi czlonkami zarzadu bo to duzo kosztuje. 20:31, 20.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

L4L4

6 1

Radny pobiera dietę - nie jest etatowce - może uczestniczyć w sesjach na L4. 01:23, 21.06.2022


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

47 6

trzeba mieć tupet , głosować za wywaleniem PAKSu głosowało 9 pisiorów i Józio potem na sesji nadzwyczajnej nagle się wstrzymali od głosu a winę zwalają na starostę a jak patrzę że Kapinos oficjalne otwiera KRUS po roku działalności w nowym budynku a książe lata z kropidłem to żżżygam tym wszystkim i mam dość polityki a PISu w szczególności , idę na drina może mi przejdzie 21:43, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MielczninnnMielczninnn

17 10

Niech bryły się pakują! Nie jestem zwolennikiem pisu ale tego Brylanta nie powinniśmy się pozbyć! 21:48, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

i coi co

19 1

A w gminie Mielec chcą odwołać przewodniczącego rady gminy. Dlaczego Hej Mielec nic o tym nie pisze? 22:40, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŚmieszneŚmieszne

5 6

W tym smutnym, upadającym, śmiesznym, zdegenerowanym i zdezorganizowanym państwie ogląda się te walki jak śmieszny i tani serial dla plebejuszy. Jak już mamy takie przerysowane i karykaturalne władze niezależnie od barwy to zorganizujmy turniej bokserski, gdzie na przykład pan L okładałby T na ringu. Za zebrane pieniądze, budujemy ringi bokserskie do walk w całym powiecie. Wtedy wszystkie waśnie i spory rozwiązujemy drogą sparingu a nie nudnymi przepychankami słownymi czy głosowaniami. Cały kraj patrzy z podziwem i przyjeżdża oglądać walki czerwonych bolszewików (ci z orłem w koronie) z zielonymi komunistoagrarystami na ringu. Model demokracji opartej na fizycznej bezceremonialnej dzikiej sile sprzedaje się dalej i świat zostaje uzdrowiony przez prawy sierpowy. Go back to the basics. 23:51, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A czyA czy

21 2

jest większość, żeby go odwołać? Bo jak nie, to po co bić pianę! 07:16, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dzieciaki z piaskownDzieciaki z piaskown

31 8

Pisiory w akcji. Plują jadem nienawiści. Albo miłością bliźniego. Dokopać. Zhejtowac. Zniszczyć. W jakim.my państwie żyjemy. Walka o władzę. Karuzela stanowisk. Folwark. Byle do siebie. Pod siebie. No chłopaki. Z obu stron walki. Piaskownica wam.wyszla. zbudujcie sobie zamki z piasku. Babki z piasku. Krótkie spodenki podciągnięcie na gumce z majtek. Bądźcie grzeczni. Pani przedszkolanka patrzy. Czyli my. Naród. Wasz suweren. Więcej powagi. Nie płakać mi tu.... 08:58, 21.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xyzxyz

0 0

Przypominam - weź tabletki 23:24, 27.06.2022


qwertyqwerty

10 16

N A R E S Z C I E
Statysta i tyle w temacie 🤣🤣🤣🤣 09:40, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntypisiorAntypisior

27 11

Won z kaczorem i pisiorami!! 09:55, 21.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

masz mój głosmasz mój głos

3 8

Popieram won z kaczorem Danaldem i jego d/u/p/i/a/r/z/a/m/i🤣🤣🤣 11:11, 21.06.2022


KEDUDKEDUD

11 5

A zarząd miasta kiedy .... 10:55, 21.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xyzxyz

6 0

Nigdy, Szanowny Kolego, nigdy. Nie istnieje takie pojęcie, jak zarząd miasta! 11:13, 21.06.2022


TAKISETAKISE

15 2

A co jest niewygodny dla elit ? 11:55, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HURRRA!HURRRA!

5 12

W końcu ten dzi*d pójdzie w pi**u... Na całe szczęście, bo wtedy nasz mielec może sie troszkę zmienić ;). 13:20, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Filomena Filomena

6 17

Były starosta Zbyszek to miał firmę transportowa a nie był kierowca, pewnie i dam jeździł jak mu sie chciało, oj zabolał pana Lonczaka ten wniosek o odwołanie jak tak atakuje nieładnie. Ale uderz w stół a nożyce sie odezwa. 14:26, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

PrawdaPrawda

11 0

TO NIE LONCZAK JEST ZŁY TYLKO MOPS i BRAK KONTROLI NAD TĄ PATOLOGIĄ 15:33, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lipalipa

6 0

Lonek z jednego bryka spadnie to wsiądzie na drugiego
bez obaw swój swojemu łba nie *%#)!& 06:22, 22.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

0 2

Kamiński na starostę od razu szpital będzie lepiej działał. 21:14, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%