• Cieszę się, że udaje się zrealizować to, co obiecaliśmy. Ta lokalizacja pasuje do powstania Terenowego Zespołu Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. To jest centralna jednostka, która powstaje zamiejscowo w Mielcu - powiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska podczas otwarcia Zespołu Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Mielcu.
• Środowiskowy CBŚ będzie w Mielcu. Będzie działał w sposób zorganizowany, pionowo, bez powiązań z lokalnymi układami. Dlatego też ten sprzęt, nowoczesne metody namierzania przestępców środowiskowych i zwalczania tych przestępstw - powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, u którego mieszkańcy zabiegali o powstanie takiej instytucji. - Słowa dotrzymałem - dodał.
• Dzisiaj otwieramy drugi taki zespół. Pierwszy powstał w Krakowie. Chcemy wspierać również tę część kraju i współpracować z tymi WIOŚ-ami, które tutaj borykają się z przestępczością środowiskową - powiedział Krzysztof Gołębiewski, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. - Chcemy na co dzień działać w zakresie kontroli interwencyjnych, obserwacji, różnego rodzaj działań operacyjnych - dodał.
• Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ w Mielcu został uruchomiony, ale osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej ma uzyskać dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni. Jak podkreślają specjaliści - to okres niezbędny do prawidłowego wdrożenia i przygotowania inspektorów do pracy w regionie.
[FOTORELACJA]9863[/FOTORELACJA]
W mieleckim zespole GIOŚ docelowo zatrudnionych ma zostać sześć osób - inspektorów, którzy skupią się na pracy głównie w trybie interwencyjnym - związanym z przeprowadzaniem kontroli pozaplanowych. Na wyposażeniu znajdą się m.in. drony, fotopułapki, georadary, noktowizja i termowizja.
Utworzenie Zespołu Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Mielcu to jeden z kluczowych punktów, o który od lat zabiegali mielczanie - strona społeczna zabiegająca o poprawę jakości powietrza w mieście.
Uruchamiany w Mielcu Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ma być jednostką podległa bezpośrednio instytucji w Warszawie. Docelowo zatrudnionych ma zostać sześć osób - inspektorów, którzy skupią się na pracy głównie w trybie interwencyjnym - związanym z przeprowadzaniem kontroli pozaplanowych. Na wyposażeniu znajdą się m.in. drony, fotopułapki, georadary, noktowizja i termowizja.
Utworzenie Zespołu Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Mielcu to jeden z kluczowych punktów, o który od lat zabiegali mielczanie - strona społeczna zabiegająca o poprawę jakości powietrza w mieście.
Zespół ma współpracować w Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w celu przeciwdziałania oraz wykrywania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku. W ramach kompetencji DZPŚ GIOŚ wykonywane będą kontrole pozaplanowe interwencyjne. Zespół będzie również organizował i przeprowadzał kontrole podmiotów korzystających ze środowiska.
- Cieszę się, że udaje się zrealizować to, co obiecaliśmy. Ta lokalizacja pasuje do powstania Terenowego Zespołu Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. To jest centralna jednostka, która powstaje zamiejscowo w Mielcu. Kilka osób, które będą zajmować się stricte tematyką przestępstw środowiskowych na terenie kilku województw: podkarpackiego świętokrzyskiego czy małopolskiego - powiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.
- Przestępstwa środowiskowe są z różnych obszarów, ale miejscem, gdzie możemy to mocniej przeanalizować, na ile coś szkodzi środowisku, na ile dochodzi do nieprawidłowości, jest właśnie Departament Zwalczania Przestępczości. On powstał w Warszawie, ale dzisiaj otwieramy zespół terenowy, który będzie w Mielcu - dodał.
- Polska jest życzliwa zagranicznym inwestycjom, które stwarzają dogodne warunki do zakładania tutaj nowych zakładów, tworzenia miejsc pracy. Cieszymy się, że Polska dzięki nim się rozwija. Ale nie może być tak, że te inwestycje odbywają się za wszelką cenę. Granicą jest bezpieczeństwo dla środowiska, otoczenia i dla ludzi - powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości zaangażowany w postanie zespołu GIOŚ w Mielcu.
- Tworzymy ramy systemowe, uzbrajamy państwo do ochrony ludzi przed zanieczyszczeniem środowiska, zagrożeniem dla ludzi ze stronach tych, którzy tutaj przychodzą i niestety lekceważą prawo, skargi mieszkańców. W Mielcu ta sprawa w sposób wyjątkowy jest nabrzmiała od wielu lat. Dziś jesteśmy kontynuatorami tej myśli, którą po raz pierwszy wyraził prezes, premier Jarosław Kaczyński w 2018 roku, kiedy upomniał się o ostrą reakcję państwa w sprawie wielkich koncernów, które tutaj przychodzą i zatruwają środowisko - podkreślił.
- Mnie mieszkańcy prosili w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku o to, żeby powstał tutaj Inspektorat Ochrony Środowiska. I powstaje. Słowa dotrzymałem. Mieszkańcy będą mogli się poskarżyć, będą mogli złożyć odpowiednie informacje, poprosić o pomoc i skuteczne ściganie tych, którzy do tej pory drwili sobie z polskiego prawa i państwa - dodał Warchoł.
Jak określił wiceminister sprawiedliwości „środowiskowy CBŚ będzie w Mielcu”. - Będzie działał w sposób zorganizowany, pionowo, bez powiązań z lokalnymi układami. Dlatego też ten sprzęt, nowoczesne metody namierzania przestępców środowiskowych i zwalczania tych przestępstw - powiedział.
- Zmieniamy się organizacyjnie zarówno jako Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, jak również wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska - powiedział Krzysztof Gołębiewski, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
- Wprowadziliśmy specjalny pion zwalczania przestępczości środowiskowej. W centrali funkcjonuje Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który zajmuje się współdziałaniem z policją, prokuraturą w zakresie wykrywania i zbierania materiału dowodowego po to, żeby ukarać tych, którzy w sposób nielegalny korzystają ze środowiska - podkreślił.
- Otwieramy się również na działania terenowe. W wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska powstają wydziały, żeby identyfikować zagrożenie przestępcze w obszarze ochrony środowiska. Centralnie tworzymy także zespoły terenowe, które mają wspierać system regionalny. Dzisiaj otwieramy drugi taki zespół. Pierwszy powstał w Krakowie. Chcemy wspierać również tę część kraju i współpracować z tymi WIOŚ-ami, które tutaj borykają się z przestępczością środowiskową - zaznaczył Gołębiewski.
- Chcemy na co dzień działać w zakresie kontroli interwencyjnych, obserwacji, różnego rodzaj działań operacyjnych, które mają na celu ujawnianie miejsc chociażby nielegalnego gromadzenia odpadów. Chcemy też, żeby stałym elementem działania były kontrole drogowe, które będziemy wykonywali wspólnie z innymi instytucjami, żeby również na drogach eliminować tych, którzy chcą zawieźć odpady w miejsce do tego nieprzeznaczone - dodał.
- To ważny dzień dla województwa podkarpackiego i mieszkańców Mielca - ocenił Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki. - Wiele apeli mieszkańców, wniosków i zażaleń mieszkańców trafiało do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Ten apel został wysłuchany, dlatego serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w stworzenie tego zespołu - powiedział.
- Cieszę się, że ta instytucja powstaje tutaj w Mielcu. W 2018 roku Mielec był symbolem protestów o poprawę jakości powietrza w całej Polsce. Był ruch społeczny, odbyły się dwa marsze. Mieszkańcy mocno zaangażowali się w ten ruch, żeby jakość powietrza była właściwa - dodał mielecki poseł Fryderyk Kapinos.
Głos zabrała także Dorota Chorązka, jedna z inicjatorek ruchu społecznego mobilizującego mieszkańców do walki o poprawę jakości powietrza w mieście.
- W imieniu mieszkańców Mielca chciałam podziękować nie tylko obecnym tu ministrom i panom z GIOŚ i wszystkim służbom, które współpracują, ale przede wszystkim mieszkańcom Mielca, którzy się zmobilizowali i bardzo silnie od lat działali na rzecz ochrony środowiska w naszym mieście i okolicy - powiedziała.
- To zasługa przede wszystkim ich, że na marszu w 2018 roku - blisko 20-tysięczna armia ludzi wyszła na ulice ponad wszelkimi podziałami. Wszyscy domagali się, że chcą żyć w czystym środowisku, oddychać czystym powietrzem, bo przestać oddychać się nie da - podkreśliła.
- Wreszcie będziemy mieć kogoś, kto będzie stał za nami mieszkańcami, będzie chronił nas przed dużymi przedsiębiorstwami, które nie stosowały się do żadnych zasad, robiły co chciały, bawiły się w kotka i myszkę z WIOŚ. Tutaj nie będzie już takiej możliwości. Będzie możliwość szybkiego reagowania bez powiadamiania zakładu - dodała Dorota Chorązka.
Mielecki zespół będzie funkcjonował przede wszystkim w trybie interwencyjnym związanym z przeprowadzaniem kontroli pozaplanowych. Całodobowe przyjmowanie zgłoszeń, szczególnie o charakterze poważnej awarii możliwe jest poprzez funkcjonujący w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska telefon alarmowy.
Urzędnicy dodają, że zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości można dokonywać poprzez elektroniczny formularza „zgłoś interwencję”, znajdujący się na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który umożliwia zgłaszanie wszelkich niepokojących sytuacji związanych m.in z niewłaściwym postępowaniem z odpadami.
Od niedawna posiada on też opcję pobierania danych geolokalizacyjnych w celu określenia konkretnego miejsca zdarzenia bez konieczności wpisywania adresu. W porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów formularz „zgłoś interwencję” dołączony został również do aplikacji mobilnej mObywatel.
[ZT]73705[/ZT]
Łubudubu13:07, 20.02.2023
Przecież w Mielcu segregujemy śmieci. Na te które palimy w dzień i na te które palimy w nocy ……
Qutass13:13, 20.02.2023
Złodzieje będą łapać złodzieji,albo inaczej : przestępcy - przestępców.Całkiem fajnie to wygląda - oczywiście propagandowo
hahha13:16, 20.02.2023
Rok wyborczy czas zacząc.
Jaan13:23, 20.02.2023
Przyjechały warchoły...
Szukają willi dla swoich..
Następne będą stołki dla swoich...mierny ale wierny..***** ***
jann13:38, 20.02.2023
a mogli cię wyskrobać...nie było by problemu...
Izabela 14:02, 20.02.2023
Do Jan Ciebie powinno się wyskrobać
inne13:30, 20.02.2023
Szukają Willi + .=Bezwolne manekiny , wstawali i klaskali na zawołanie,
nieobywatel13:30, 20.02.2023
Pamiętaj obywatelu, duże podmioty poradzą sobie z kontrolami. Te mniejsze już niekoniecznie.
Axl13:38, 20.02.2023
"Palcie byle czym, tylko nie butelkami plastykowymi, bo to nie wypada". To tak na marginesie tych szczytnych założeń tej jakże prześwietnej inicjatywy tych gości ze zdjęcia. Zanim zaczną działać to trzeba będzie zorganizować jakąś niedużą willę, którą będzie można sprzedać z dużym zyskiem, kiedy powietrze w Mielcu będzie już czyste, bo chyba o to chodzi w tej całej imprezie,no chyba, że się mylę.... Ale, teraz jest parcie na wille, więc to chyba bardziej o to chodzi, a nie o dbanie o czystość powietrza jeszcze w jakimś Mielcu. Ci goście ze zdjęcia jakoś dziwnie pojawiają się tutaj kiedy zbliżają się jakieś następne wybory...
TAKISE13:39, 20.02.2023
Ciekawy jestem kogo posadzili na stołki... Pewnie kolejny nabór przygotowany pod konkretne osoby
Irena14:03, 20.02.2023
Po jakie licho przyjechali złodzieje z PiS
hahaha14:09, 20.02.2023
Wybory , ach wybory 🤣🤣🤣
opa 14:20, 20.02.2023
tak wygląda teraz Polska jedno wielkie bagno do którego wpadł cyrk i pensjonariusze zakładu psychiatrycznego
sfafsfsa14:30, 20.02.2023
Ozdoba? To ten półmózg co miał się Odrą zająć? Super.
Axl14:32, 20.02.2023
Ciekawe czy goście po drodze do Mielca podjechali wcześniej do Tuszowa. Tam jest taki jeden wójt, który potrzebuje wsparcia finansowego najlepiej z tego funduszu dla ofiar przestępstw, bo to taki fundusz którym można wszystkie potrzeby dla swojaków sfinansować.
inner16:19, 20.02.2023
A tam w lasach śmieci od metra i trochę .
Kamil15:31, 20.02.2023
Kto te pisowskie ścierwo zaprasza do mielca.Jebac pis I każdego wyznawcę tego szamba
ajwaj15:37, 20.02.2023
ale popaprańcy lemingi wyją ajwaj,miodzio ***** po
gcz15:54, 20.02.2023
Co ozdoba może otwierać, gdy jako wiceminister został pozbawiony wszelkich kompetencji. Zwykły pustak .
mielczankaV16:08, 20.02.2023
Ale wylizal czyjes zeberka (jako protest -sprawa ograniczania jedzenia miesa -Ograniczania Pustaki z SP jeszcze raz -Ograniczania a nie zakazu) i oto wskoczyl na stolek po raz drugi.
pytam16:24, 20.02.2023
Czy mamy rozumiec ze WIOS Tarnobrzeg do likwidacji bo sobie nie poradzil z zadaniami czy ogrom przestepstw byl tak wielki ze nie byli w stanie??? Czy byla poinformow ana prokuratura i jakie sa wyniki sledztw w tych sprawach? dziekuje za informacje ale taka konkretna jasna i oczywista bez owijania
Wybory blisko.17:13, 20.02.2023
Idą wybory. PiS się ich boi.... Zlatują się politykierzy i cyk foteczka. Jak oni się dla narodu poświęcają. Buahaha
wieś 18:10, 20.02.2023
A poseł kapinos co robi na zdjęciach bo raczej do sprawy się nie przysłużył
mielczankaV18:20, 20.02.2023
Oj tam, oj tam - przeciez to jest nasz mielecki, pisowski fotomodel, on jest wszedzie.
haha15:19, 27.02.2023
Geby ponure , spojrzenia tępe z czym to walczycie bracia ? Z postepem. -------Galczynski aktualny do dzis.
zm18:28, 20.02.2023
jak nie beda kontrolowac czym sie pali w piecach tcyo poco placowka GIOS w Mielcu??? Przeciez nie do kontroli kronospanu!!!!
Wuc kazal palic wszystkim czym sie da oprocz opon....mozgowych!!!
Glupsi od politykow pisu sa tylko ich wyborcow... pisiory pala kapucha ktora ukradli!!!
zm 18:30, 20.02.2023
a tak na marginesie....ozdoba, przestan tyle zrec bo juz sie w kadrze nie miescisz...
Kokos18:33, 20.02.2023
Stacja kontroli tego typu w Mielcu powinna dziś świętować swoje 20 lecie. Niech zrobią odwiert na gruntach strefy i zbadają ci się działo przez kilkadziesiąt lat.
Kij21:25, 20.02.2023
Posterunek policji w Wadowicach ile kosztuje czy czynne do 19 teraz to
No tak to my tej inflacji nie zbijemy do defekacji glapinskiego
Willa plus Orlen ,
Ile polska ma długu za granicą od czasów rządów tych nieudaczników czyli od 7 lat
Prawnuki tego nie spalca ale już na Nowogródzkiej będzie już pusto dziadek już stary i dawno mu czas na emeryturę bo może pierwszej nie dożyć bo stary
123abc07:01, 21.02.2023
Gdzie będzie siedziba? I dlaczego takiej podstawowej informacji nikt nie podaje?
tvp21:14, 21.02.2023
w willi to tajemnica taka OZDOBA
komplet09:58, 21.02.2023
cbś + pegazus to mamy komplet
bzdety14:41, 21.02.2023
znowu jakieś duperele i czy żeby zamącić, bo może coś wypłynie potrzeba, aż 3 ministrów, przecież to jawna łapanka na nowe twarze (ale po linii na bazie) do polityki, bo starzy zbyt mocno skompromitowani,
takie akcje dowodzą, że urzędnik to mit i nie tylko nie pracuje, ale nie ma pojęcia po co jest czyli gaże za fri i taboretyzm kopulacyjno-zstępny 😥 potem łapaj frajera to zadziała społecznie za fotkę w brukowcu, uścisk grabuli i blaszkę na tors, żałosne,
mnb18:31, 21.02.2023
jezeli ktos wie co to ta przestepczosc srodowiskowa to prosze o wyjasnienie za okradanie ludzi zostaje sie swietym jak zapale cygara to jestem tym przestepca co na to wikipedia wg mnie to nastepne stolki do oplacenia
kj18:35, 21.02.2023
nocami czarny dym w melnoxsie jk co ty nato
tvn21:26, 21.02.2023
mamy w MIELCU lepsza OZDOBE to RUSKI SAMOLOT nazywa sie BELFEGOR
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24 5
Prezes pozwolił palić byle czym.
4 2
Lone nawet nie wiedzą że żyją a co było na obiad ile to cza było wagla spolic byście się nażarli za nasze
0 0
Tajny zespole prosze znalezc ip komentujacego i juz macie pierwsza sprawe.