Zamknij
REKLAMA

Zabraknie mieszkań na wynajem w Mielcu? Niepokojący trend

18:47, 22.06.2022 | PC
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkania na wynajem w Mielcu stają się towarem deficytowym. Sensownych ofert jest niewiele, a czynsze na rzecz właścicieli sięgają i 2 tysiące złotych za miesiąc. Tymczasem budowa miejskich bloków z tańszymi lokalami znów się opóźnia.

Ostatnie tygodnie zachwiały rynkiem nieruchomości na wynajem na terenie całego kraju. Do Polski trafiły tysiące rodzin uchodźców z Ukrainy, gospodarczy kryzys natomiast może nasilić migrację zarobkową także wewnątrz kraju. Popyt na mieszkania na wynajem zaczął rosnąć, w Mielcu to zjawisko jest prawdopodobnie intensywniejsze niż w okolicznych powiatach.

Już w kwietniu media z Podkarpacia zauważyły, że w regionie ubywa mieszkań na wynajem. - Jak nam powiedział Jaromir Rajzer z rzeszowskiej firmy Certus Nieruchomości, po ponad rocznym zastoju na rynku wynajmu, oferty mieszkań do wynajęcia w zdecydowanej większości zniknęły – informowało dwa miesiące temu Polskie Radio Rzeszów.

Portale Expander i Rentier.io we wspólnym raporcie alarmowały, że ofert mieszkań na wynajem jest coraz mniej. - W analizowanych przez nas 15. miastach w kwietniu potencjalni najemcy mogli wybierać spośród nieco ponad 18 tysięcy unikalnych ofert. Jest to najniższy poziom odkąd publikujemy nasze raporty, czyli od marca 2019 roku. Warto też dodać, że mówimy tu o sumie ofert, które były aktywne w kwietniu. Jeśli ktoś chciał przejrzeć ofertę na konkretny dzień, to miał jeszcze mniej mieszkań do wyboru – czytamy w informacji przekazanej mediom przez Expander i Rentier.io.

Gdy ilość dostępnych mieszkań ubywała, rosły automatycznie koszty najmu, a szczególnie czynsze przekazywane właścicielom lokali, którzy swoje ceny podnosili wiedząc, że mogą liczyć na większy zysk.

Kłopot z dostępnością mieszkań na wynajem Mielca nie omija, a wręcz przeciwnie – tutaj wydaje się być większy niż w innych regionach. Do Mielca trafiło sporo ukraińskich uchodźców, niektórzy nadal mieszkają w hostelach czy stancjach i jeszcze poszukują mieszkań. Wielu z nich nie planuje obecnie powrotu na Ukrainę, gdzie wojna się nadal jest dla nich zagrożeniem. Tutaj czują się bezpieczni i liczą na dobrą pracę, przede wszystkim w obecnie stabilnym ciągle przemyśle, czyli w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej. 

Mnogość fabryk w mieleckiej strefie przyciąga także Polaków z innych regionów kraju, którzy podejmują w Mielcu zatrudnienie i sprowadzają się tu z rodzinami. To zjawisko coraz częstsze i mające coraz większy wpływ na lokalny rynek mieszkań na wynajem.

Pewną presję na dostępność mieszkań na terenie Mielca może powodować obecność w mieście amerykańskich żołnierzy wraz z licznym personelem cywilnym, który obsługuje bazę wojskową. Cywile także mieszkają w kwaterach czy apartamentach na terenie miasta.

W efekcie mieszkań w Mielcu zaczęło brakować. W popularnym serwisie Allegro 22 czerwca nie było ani jednej aktualnej oferty mieszkania na wynajem w powiecie mieleckim! W portalu Otodom można było znaleźć kilkanaście aktualnych anonsów, a miesięczny czynsz – bez kosztów mediów – często zbliżał się już do poziomu 2 tysięcy złotych.

- Główną przyczyną wzrostu kosztów najmu jest atak Rosji na Ukrainę i związany z tym napływ uchodźców uciekających przed wojną. W bardzo krótkim czasie pojawił się ogromny popyt, który nie może być w pełni zaspokojony. Problem ten może się nasilać ze względu na bardzo wysokie stopy procentowe. Te po pierwsze powodują, że trudno jest uzyskać kredyt hipoteczny. Część młodych ludzi nie będzie więc w stanie przenieść się z lokalu najmowanego do własnego. Nie będą więc zwalniać lokali dla nowych osób dopiero chodzących na rynek pracy, czy uchodźców. Dodatkowo wysokie stopy procentowe powodują, że zyskowność inwestycji w mieszkania musi wzrosnąć – czytamy dalej w analizie przygotowanej przez Expander i Rentier.io.

Mielczanie zakładający rodziny, szukający pierwszego mieszkania dla siebie, mogą mieć dzisiaj kolosalny problem z wynajmem. Sytuacji tej z pewnością nie rozwiąże plan budowy miejskich bloków realizowany na skrzyżowaniu ulic Witosa i Powstańców Warszawy. Ta inwestycja szykowana jest od lat i kolejny raz notuje opóźnienie. Niedawno okazało się, że bloki trzeba będzie znów przeprojektować. Szalejąca inflacja będzie też utrudniać realizację ewentualnej budowy. Spekuluje się, że na rozpoczęcie tej inwestycji trzeba będzie poczekać nawet i trzy lata. 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (23)

DocentDocent

28 3

Jak wybieracie, tak macie. Głosujcie dalej na tych samych (od 20 lat) ludzi, a już niedługo Mielec będzie 30-tysięcznym miasteczkiem emerytów i taniej siły roboczej. 08:08, 23.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

DasoDaso

5 1

Już jest!
Młodzież mielecka odpływa, a napływowi za grosze harują - masakra to miasto, bez przyszłości 😥 00:20, 24.06.2022


KlawyKlawy

1 1

Odwal się od pana kaczynskiego to bohater narodowy a nie jakiś pilecki 09:20, 24.06.2022


voltvolt

11 8

Jestem ciekaw komentarzy. Zobaczymy czy polecicie myśleniem czy telewizyjną propagandą. Ciekawy jestem gdyż od początku śmiałem się z PIS programu na te bloki. Dziś PIS wie dlaczego się śmiałem, program budowy wyciszony w TV, wycofali się z niego rakiem. Miasto ma swoje za uszami jednak cieszmy się że nie pozwoliliśmy wpędzić astronomiczne w długi miasta czyli całości mieszkańców a przede wszystkich tych co w tych blokach mieli mieszkać. 08:14, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZBYCHO2323ZBYCHO2323

20 13

URAINCOW WYSŁAC NA UKRAINE I BEDZIE PO SPRAWIE 08:23, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kokos kokos

5 5

Wracaj do rosiji. 23:32, 23.06.2022


ZBYCHO2323ZBYCHO2323

17 0

NA OLX PONAD 40 MIESZKAN DO WYNAJECIA, WIELE MIESZKAN PO PRZYSTEPNEJ CENIE.....CO TU JEST GRANE? 08:32, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

omgomg

5 6

Mieszkania obskórne w stylu PRL za nie małą kwotę :) 09:14, 23.06.2022


beznadziejabeznadzieja

17 3

Pytanie jedno .Jak radny taki mądry to moze zajmie się kontrolą w MSM ?!
Przecież najwyższy czas żeby ktoś to zrobił ? Walne zgromadzenie to farsa . Pracownicy w godzinach pracy jadą w ustronne miejsce i podpisuja i głosuja na obecny zarząd ? A to mająbyć spółdzielcy a nie ludzie zatrudniani przez spółdzielców ! Co najmniej połowa ludzi we wszystkich administracjach to ludzie zbędni nie wykonujący żadnej pracy !!
Spółka rodzinna choć by na podstawie administracji osiedla Kopernika !
choć by kulpa cała rodzina zatrudniona jako hydraulicy ? Hydraulicy , elektrycy , gazownicy pobierają oieniądze za konserwację zasobów , kupują potrzebne akcesorja za pieniądze spółdzielców ? Następnie wykonują orywatnie usługi w mieszkaniach spółdzielców pobierając kosmiczne pieniądze ! Zwolnić przestać pobierać pieniądze za konserwację i odpisy remontowe a każdy sam zapłaci za usługi ale nie swoim pracownikom którym płaci !? Zwolnic wszelkie osoby które odeszły na emerytury i nadal są zatrudniane ? po co ?
Dokad będziemy utrzymywać bandę nierobów za nasze pieniądze ? Zatrudniono nawet jakieś ekipy łażące po mieszkanich i sprawdzające szczelność gazu czy wentylacje ? Nikomu oni nie ootrzebni ani nie wykonują żadnej pożytecznej pracy .Ponieważ nic nie naprawiają ? Dziś są czujniki które przez lata pełnią rolę zabezpieczeń ! Ale po co lepiej zatrudnić ekipę domokrążców za Nasze pieniądze .To niech Pan radny ruszy bo jest kontrola !! 08:39, 23.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

voltvolt

0 0

Trochę przesadzasz. Zamiana czujnika za przegląd to prokurator dla zarządcy. Ale masz rację po co to zatrudnienie, przecież można zrobić przetarg na ekipę przeglądową. mniejsze koszty a prokurator siedzi na ekipie. Remonty we własnym zakresie? Niewykonalne, ale masz rację. Opłaty są zbyt duże i powinny być zcetralizowane w obrębie kilku bloków a nie dla całej spółdzielni. One muszą być pobierane i odkładane inaczej na dziurę w dachu parterowiec nie dołoży się dla ostatniego twierdząc że nie jego problem pomimo wspólnoty w bloku. Nie wiem dlaczego na barku płacą za remonty na smoczce. to jest złe. 12:09, 23.06.2022


Hydraulik Hydraulik

2 0

Pomówienie, zniesławienie art.212 k.k. już niedługo spotkamy się.bedzie beznadzieja z twojej strony 😲 17:06, 24.06.2022


Tak pytam?Tak pytam?

19 1

Kto zamówił ten artykuł? Naganianie na kupno mieszkań? Na polskim rynku już widać hamowanie w nieruchomościach. Mielec zawsze był min. rok do tyłu w rozwoju sytaacji rynkowej mieszkań Ukrainścy pracownicy, mężczyźni w dużej części wyjechali. Teraz zaczynają wracać kobiety. A na mieście krążą plotki, ilu to ma być amerykańskich zołnierzy, którzy wszystko zajmą nawet to co niewybudowane. Przypadek!? 13:07, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

asekasek

1 0

Dokładnie. Jeśli w tym samym czasie pojawiają się artykułu o ofertach deweloperów i jednocześnie że brakuje wolnych mieszkań na wynajem to wiadomo że ściema 09:50, 24.06.2022


MaciejMaciej

28 1

Trochę pomyślcie. Wczoraj ładne ogłoszenie apartamentów Starej Cegielni jak to chronią przed inflacja itd... a dzis artykuł jak w Mielcu brakuje mieszkań. Portal jak i deweloper są w rękach jednego właściciela...🙂sprzedaż cegielni nie idzie po myśli, dowalili ceny rynkowe + 2tys. za bajkę o inflacji i wojnie i myśleli że ludzie się rzucą. 13:48, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

j&kj&k

5 1

O to, to.... Takie artykuły zawsze należy czytać "na opak". Wszelkiej maści "developerom" w doopach się poprzewracało i liczą, że znajdą głupszych od siebie. Najgorsze i najśmieszniejsze jest to, że znajdują. Dopóki będą chętni na płacenie takich absurdalnych kwot, czy to za wynajem, czy za m2, dopóty ta bańka będzie rosnąć. Dotyczy to nie tylko mieleckiego rynku, ale tu to już jest jakieś kuriozum, biorąc pod uwagę ceny i możliwości zarobkowe większości pracowników. 08:54, 24.06.2022


obywatelobywatel

15 1

To fakt, w tej dziurze ceny mieszkań są takie jak w większych miastach i ceny wynajmu też. 14:05, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eheehe

18 4

Ceny jak w większych miastach, tylko w większych miastach są przynajmniej większe zarobki i pełno różnych atrakcji. Tutaj poza knajpami dla plebsu nie ma nic. 14:08, 23.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

HamsilHamsil

2 1

Która ta knajpka dla plebsu ? Na jakiej ulicy ? 09:08, 24.06.2022


JasiuJasiu

2 1

To wyjedż stąd , co tu jeszcze robisz? 13:44, 24.06.2022


bobibobi

9 0

propaganda cegielni pewnie się nie sprzedaje 10:02, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Takie fakty!Takie fakty!

0 0

BAŃKA PĘKA ! 15:47, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QwertyQwerty

2 1

Na kolbuszowskim portalu podobne artykuły. Spadło zainteresowanie kupnem mieszkań i deweloperzy dwoją się i troja żeby odwrócić trend 16:25, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hydraulik Hydraulik

0 0

Pomówienie, zniesławienie art.212 k.k. już niedługo spotkamy się.bedzie beznadzieja z twojej strony 😲 16:58, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%