• Na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Partyni w gminie Radomyśl Wielki powstał mural przedstawiający kardynała Stefana Wyszyńskiego.
• Kardynał Stefan Wyszyński zawsze był w naszych sercach. Ta szkoła nosi jego imię od lat, dlatego pomyśleliśmy, żeby napisać projekt i wykorzystać zewnętrzną ścianę budynku właśnie w takim sposób - mówi Ireneusz Weryński, prezes Stowarzyszenia IMPULS, które było inicjatorem projektu.
• Realizacja muralu była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, które przyznało grant na to zadanie - w ramach konkursu „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. Mur,ale Historia Wojska Polskiego”.
[FOTORELACJA]9618[/FOTORELACJA]
Z inicjatywy lokalnych animatorów kultury na czele z Ireneuszem Weryńskim, prezesem stowarzyszenia IMPULS, przy współudziale przygotowującego projekt Pawła Rzeszucińskiego, Leszka Midury - dyrektora ZSP w Partyni oraz konsultanta historycznego dra Andrzeja Przybyszewskiego został złożony projekt w otwartym konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Wyszyński zawsze był w naszych sercach. Ta szkoła nosi jego imię od lat, dlatego pomyśleliśmy, żeby napisać projekt i wykorzystać zewnętrzną ścianę budynku właśnie w takim sposób - mówi Ireneusz Weryński, prezes Stowarzyszenia IMPULS, które było inicjatorem projektu.
- Ta ściana była specjalnie do tego stworzona, jest w bardzo dobrym, nasłonecznionym miejscu. Mieszkańcy widzą go na dzień i niech w ten sposób przemawia - przede wszystkim do dzieci, żeby wchodząc do szkoły, mieli go w sercu - dodaje Weryński.
Ale inicjatywa Stowarzyszenia IMPULS to nie tylko mural. W ramach akcji przeprowadzono też warsztaty plastyczne dla podopiecznych placówki, a w konsekwencji także konkurs plastyczny, w ramach którego nagrodzono autorów najładniejszych prac. Nagrody wręczono podczas uroczystego apelu przy okazji odsłonięcia i poświęcenia muralu.
- To wydarzenie zostało zorganizowane, żeby oddać cześć wielkiemu człowiekowi Kościoła, wielkiemu polskiemu patriocie, który przed dwudziesty laty został patronem naszej szkoły - powiedział Leszek Midura, dyrektor ZSP w Partyni.
- Dziś wspominamy już po raz dwudziesty nadanie naszej szkole jego imienia, a także świecimy dzwon szkolny, który jest pamiątką po starej szkole, a który w czasie II wojny światowej został przestrzelony przez sowieckiego żołnierza, ale mimo to przetrwał i służy następnym pokoleniom - dodał.
- Chcieliśmy pokazać niezwykle bogatą postać błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na muralu widać, że kardynał trzyma nadpalony kawałek drewna z Powstania Warszawskiego. Na niej narysowana jest kotwica - symbol Polski walczącej - wyjaśnia Stanisław Wilczyński, historyk i współwykonawca muralu - obok Wojciecha Kaszuba i Ireneusza Weryńskiego.
- Drugim elementem jest Matka Boża za plecami kardynała, która jest jego natchnieniem. To dokładnie ten sam wizerunek, do którego Wyszyński modlił się bardzo często podczas internowania w Komańczy. Zestawienie tych dwóch faktów miało pokazać zdecydowaną postawę prymasa Wyszyńskiego wobec dwóch totalitaryzmów, z którymi przyszło mu walczyć - podkreśla Wilczyński.
- Z chęcią i otwartym sercem wspieramy takie inicjatywy i cieszymy się bardzo, że coś takiego powstało w Partyni - powiedział Jarosław Godek, wiceburmistrz Radomyśla Wielkiego. - Myślimy, że będzie to początek takiej serii i będziemy mieć coraz więcej przyozdobionych ścian - dodał.
- To okoliczność podnosząca wizerunek naszej miejscowości. To nasz symbol i nasze świadectwo - powiedziała z kolei Maria Napieracz, radna sejmiku województwa podkarpackiego, która pochodzi z Partyni i mieszka w tej miejscowości, a która również uczęszczała do tej samej szkoły.
- Mural na budynku naszej szkoły w Partyni, tak i Matka Boska na odnowionym budynku przedszkola, są symbolami naszej wiary, tożsamości i przynależności. Gratuluję wszystkim za to piękne świadectwo - dodała.