Zamknij

Centrum Ignacego Łukasiewicza oficjalnie otwarte. Jak wygląda?

20:39, 29.03.2023 Aktualizacja: 12:03, 31.03.2023

W Padwi Narodowej oficjalnie otwarte zostało Centrum im. Ignacego Łukasiewicza. Budynek dawnej wikarówki został odnowiony i ma być udostępniony zwiedzającym. Jak wygląda?

[FOTORELACJA]9945[/FOTORELACJA]

Ignacy Łukasiewicz to polski przedsiębiorca i farmaceuta, który opracował proces destylacji oleju skalnego i skonstruował pierwszą lampę naftową. Był też założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, uważany jest za pioniera przemysłu naftowego. Łukasiewicz był też działaczem niepodległościowym i społecznym. Pochodził z gminy Padew Narodowa - urodził się w Zadusznikach. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

W środę w Padwi Narodowej odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Ignacego Łukasiewicza. Odsłonięto i poświęcono tablicę z 1928 roku, przywracającą pamięć o twórcy przemysłu naftowego. Oficjalnie otwarto też Centrum Imienia Ignacego Łukasiewicza, które powstało w miejsce dawnej wikarówki.

- To ważny dzień dla naszej społeczności - podkreślała Małgorzata Brożyna, sekretarz gminy Padew Narodowa. - Centrum im. Ignacego Łukasiewicza jest miejscem budowania relacji międzypokoleniowej, której ambasadorem jest nasz wybitny rodak, twórca przemysłu naftowego. Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza, a także uchwała rady gminy Padew Narodowa ustanowiła rok 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza w naszej gminie. Ta wyjątkowa okoliczność wynikała z 200. rocznicy urodzin i 140. rocznicy śmierci tego wybitnego Polaka.

Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń poświęconych Ignacemu Łukasiewiczowi w gminie Padew Narodowa jest właśnie otwarcie Centrum. - Samorząd gminy i cała społeczność starała się upamiętnić tego wielkiego rodaka urodzonego w Zadusznikach, przygotowując tematyczne murale, konferencje czy odsłonięcie pomnika. Zwieńczeniem uroczystych obchodów poświęconych Łukasiewiczowi jest właśnie otwarcie Centrum - mówiła Małgorzata Brożyna. - Ten obiekt będzie służył kulturze, historii i promocji naszej gminy poprzez upowszechnianie wiedzy o tym nieprzeciętnym Polaku. Jest ono również świadczeniem naszej lokalnej historii, będzie też miejscem spotkań służących rozwojowi naszej gminy.

- Planowane jest udostępnienie Centrum im. Ignacego Łukasiewicza dwa razy w tygodniu, by mogło służyć całej społeczności i mamy nadzieję, że będzie owocnie służyć - dodawała.

- To Centrum, które otworzyliśmy, jest potrzebne byśmy dobrze poznali innego Ignacego Łukasiewicza. Rok temu zadałem pytanie „Kim dla ciebie jest Ignacy Łukasiewicz?”.  Znany jest jako wynalazca lampy naftowej, odkrywca ropy naftowej - ale czy poznaliśmy go jako dobrego człowieka, który nie przeszedł obok drugiej osoby obojętnie? Czy poznaliśmy Łukasiewicza inaczej? - pytał Janusz Bik, przewodniczący rady gminy. - To Centrum promocji naszej gminy jest po to, by ta osoba, która do niej wejdzie, starała się poznać Ignacego Łukasiewicza inaczej. On jest dla nas inspiracją, patronem, ale też pokazuje jak wchodzić w życie, jak postępować w życiu.

- Jestem dumny z tego, że mieszkam w gminie, gdzie Ignacy Łukasiewicz się urodził. Mamy wspaniałych ludzi, którzy w tej gminie byli i pracowali. Takimi ludźmi powinniśmy się inspirować, oni napisali karty historii tej gminy - podkreślał Janusz Bik.

Do zebranych zwracał się też poseł Fryderyk Kapinos. - Jestem dumny, że jestem mielczaninem, że jestem z Podkarpacia, że jestem Polakiem. W tamtym roku ta duma jeszcze bardziej mnie rozpierała w związku z Rokiem Ignacego Łukasiewicza - mówił. - Tu się wszystko zaczęło, tu swoje pierwsze kroki stawiał Ignacy Łukasiewicz. Stąd wyszła ta iskra, dzięku której przemysł naftowy się rozwiną. Gratuluję tego Centrum, dziękuję za nie.

- Dziękuję samorządowi, że pielęgnuje pamięć nie tylko o Ignacym Łukasiewiczu, ale o wszystkich tych, którzy pochodzą z tej ziemi i wnieśli ogromny wkład w rozwój Rzeczypospolitej Polskiej - zaznaczała poseł Krystyna Skowrońska. Zwracała się też do młodzieży. - Ignacy Łukasiewicz powiedziałby wam, że warto się uczyć. Od was młodych ludzi zależy, jak będzie wyglądała Polska. Mając tak słynnego patrona szkoły, z którego jesteśmy dumni, żebyście wspólnie z nauczycielami mogli tak jak Łukasiewicz dzisiaj się uczyć, a potem być wynalazcami. Bo po to jest to Centrum.

Uroczystościom towarzyszyła konferencja naukowa „Ignacy Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego”.

Wydarzenie finansowane było ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza - program grantowy „Rozgrzewamy polskie serca” oraz budżetu gminy Padew Narodowa.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%