Dwa złota Mistrzostw Polski dla Stali! Oba dla Zdziebło!

13:15, 19.02.2023 Aktualizacja: 12:54, 20.02.2023
Skomentuj Fot. za KP SPORT / Youtube Fot. za KP SPORT / Youtube

Siostry Katarzyna i Anna Zdziebło z LKS Stal Mielec zostały dzisiaj mistrzyniami Polski w chodzie sportowym na 3000 metrów. Pierwsza wśród seniorek, druga w kategorii U23. W Toruniu trwają Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce.

Obie siostry Zdziebło były faworytkami do medali podczas halowego czempionatu. Nie jest jednak częstym wydarzeniem zdobycie złota w jednej imprezie, w tej samej dyscyplinie przez siostry.

Na starcie seniorskich Mistrzostw Polski w toruńskiej hali stanęło 10 zawodniczek specjalizujących się w chodzie sportowym. 3000 metrów po bieżni to konkurencja sprinterska – w porównaniu z dystansami 20 czy 35 kilometrów, w których specjalizuje się Katarzyna Zdziebło i w których należy do światowej czołówki.

Mielczanki jednak chwilę poświęciły na przygotowanie się do rywalizacji w Toruniu. Trenowały wspólnie w Mielcu, w użyciu był także obiekt lekkoatletyczny w Rzeszowie.

Katarzyna Zdziebło, jak najlepszą polską lekkoatletkę przystało, zdominowała rywalizację. Pewnie sięgnęła po złoto, z czasem 12:47.20. Druga na mecie Olga Chojecka z WLKS Nowe Iganie zanotowała czas 12:55.22. Seniorski brąz zdobyła najstarsza w gronie zawodniczek, doświadczona Agnieszka Ellward z Floty Gdynia (13:03.23).

Na piątej pozycji wśród seniorek sklasyfikowana została młodsza o pięć lat siostra Katarzyny – Anna Zdziebło. Urodzona w 2001 roku zawodniczka okazała się jednak najszybsza w klasyfikacji młodzieżowej U23. Osiągnęła swój nowy rekord życiowy 13:59.07 i została mistrzynią kraju U23.

Srebro U23 zdobyła Kinga Waleriańczyk ze Sztormu Kołobrzeg (14:49.69), a brąz Amelia Błażejewska z AZS Poznań (15:05.21).

Mężczyźni w hali rywalizują na 5000 metrów. Srebrny krążek w młodzieżowej kategorii U23 przywiezie do Mielca Kamil Piecuch z LKS Stal Mielec. Tytuł wicemistrza kraju wywalczył osiągając czas 23:29.17.

Złoto U23 osiągnął Oskar Frej z Resovii Rzeszów (23:08.13), a brąz Oskar Wróbel ze Startu Wieruszów (24:10.74).

Tym razem mielczan nie było na podium wśród seniorów. Rafał Augustyn nie startował. Mistrzem kraju w chodzie na 5 kilometrów został Łukasz Niedziałek z Athletics Warszawa (20:27.64).

Na czwartym miejsce finiszował Rafał Sikora, wychowanek Sokoła Mielec, obecnie zawodnik AZS AWF Kraków (21:00.78).