[FOTORELACJANOWA]11809[/FOTORELACJANOWA]
Cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo w sieci, hackowanie, phishing – to tematy, które dotyczą obecnie absolutnie wszystkich nas. I o tych sprawach rozmawialiśmy podczas konferencji zatytułowanej „Cyberbezpieczeństwo w Twojej organizacji” – wydarzeniu, jakiego w Mielcu jeszcze nie było.
Pomysł na konferencję narodził się podczas wielu rozmów przedsiębiorców na temat bezpieczeństwa danych w Internecie i nieświadomości pracowników organizacji i firm, popełnianych błędów. Pierwszy raz taka konferencja odbyła się w Nowej Dębie w czerwcu 2024 roku, gdzie znajduje się siedziba firmy Kappa Data, jednego z organizatorów konferencji w Mielcu.
Teraz, dzięki współpracy portalu hej.mielec.pl, Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. w Mielcu i firmy kappa Data Polska konferencja trafiła do Mielca. Na bezpłatne wydarzenie, we wtorkowe południe 1 października do Inkubatora Nowych Technologii IN-TECH1 w Mielcu przyjechało kilkadziesiąt osób.
- Mogliśmy zgłębić wiedzę na temat najnowszych zagrożeń i sposobów ochrony, a także podzielić się doświadczeniami i pomysłami, jak budować bezpieczną przyszłość w cyfrowym świecie. W dobie dynamicznego rozwoju technologii, ochrona naszych systemów, danych i prywatności staje się priorytetem nie tylko dla firm, instytucji, ale również dla każdego z nas. Żyjemy w świecie, w którym zagrożenia wirtualne mogą mieć realny wpływ na nasze codzienne życie, dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy, niezależnie od naszej roli, mieli świadomość, jak się chronić – przekazuje prezydent Mielca Radosław Swół, który był patronem honorowym konferencji.
- Dzisiejsze spotkanie pokazało, jak możemy lepiej przygotować się na wyzwania, jakie niesie ze sobą cyfrowa rzeczywistość – dodaje Radosław Swół.
Spotkanie rozpoczęła Joanna Gajewska z Kappa Data Polska, która zgromadzonych sprawnie wprowadziła w temat i przedstawiła możliwości firmy Kappa Data - dystrybutora bezpiecznych i niezawodnych rozwiązań IT z siedzibą w Nowej Dębie. To jednak jest europejska firma z ponad 25-letnią tradycją.
Mateusz Ossowski - ekspert firmy Barracuda Networks oraz Marcin Tynda - Chief Information Security Officer firmy EFIGO barwnie i bardzo profesjonalnie mówili o już powszechnie stosowanych metodach hackowania firm i instytucji, ale też pozyskiwania danych osobowych czy oszukiwaniu internautów. Wskazywali łatwo dostępne narzędzia, z których niestety korzystają cyber przestępcy.
Jak łatwo dostępne?
Zgromadzeni zobaczyli chociażby jak w kilkanaście sekund wykonać połączenie telefoniczne podszywając się pod dowolny numer telefonu.
Nie obyło się oczywiście bez serii porad, jak dbać o swoje bezpieczeństwo, czego się wystrzegać, jakich rozwiązań informatycznych stosować.
Łukasz Gajdowski – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. przekazał zgromadzonym informacje o możliwościach wsparcia dla firm, jakie w swojej ofercie ma Agencja, w tym na przykład dotowania szkoleń dla pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa.
W swoim wystąpieniu prezes MARR skupił się też na startupach – mielecka Agencja prowadzi nabór wniosków na duże dotacje dla startupów. Łukasz Gajdowski przedstawił tu Mikołaja Wanatowicza, młodego mielczanina reprezentującego projekt Secaiure – właśnie z branży cyberbezpieczeństwa.
- Koncentrujemy się na opracowywaniu zaawansowanych modeli uczenia maszynowego w celu ochrony przed zagrożeniami online, takimi jak phishing, smishing oraz innymi formami oszustw internetowych. Startup Secaiure przedstawia rozwiązania zarówno dla firm, jak i użytkowników indywidualnych, które mają na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz ochronę danych – informuje Mikołaj Wanatowicz.
Konferencję prowadził Przemysław Cynkier – redaktor naczelny hej.mielec.pl.
Patronem medialnym była redakcja Security Magazine.