[FOTORELACJANOWA]12524[/FOTORELACJANOWA]
Trwa Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. W tym roku odbywa się jego piętnasta edycja. Na uczniów, nauczycieli i firm to okazja do rozwoju, poznania nowoczesnych technologii i wymiany doświadczeń.
[ZT]95279[/ZT]
Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi jest uroczysta gala wręczenia statuetek Leonardo. Przyznawane są one w czterech kategoriach „Mielecki talent”, „Nauka”, Innowacyjne przedsiębiorstwo” oraz„Społeczna odpowiedzialność”. - Pięć lat temu podczas jubileuszowego 10. festiwalu, zainicjowaliśmy tę galę. Od tego czasu nieprzerwanie honorujemy osoby i instytucje, które w wyjątkowy sposób realizują ideę mieleckich Festiwali - mówił Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN, organizator wydarzenia.
- Nagradzamy uczniów, których pasja, talent i wytrwałość, prowadzą do imponujących osiągnięć. Doceniamy tych, którzy doceniają naukę i wyrażają jej osiągnięcia w praktyce. Wyróżniamy też przedsiębiorców wprowadzających innowacyjne rozwiązania. Składamy wyrazy uznania tym, którzy aktywnie wspierają życie społeczne naszego miasta w dziedzinie edukacji, kultury, sportu - zaznaczał.
ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ WIDEO:
Uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Od dziecka fascynował się robotami. To przedstawiciel pierwszego w Polsce rocznika techników robotyki opracowanej i wdrożonej w Mielcu. Jako uczeń programuje roboty, sterowniki i systemy znanych firm. Laureat konkursów w programowaniu robotów, zdobywca drugiego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Robotyki Przemysłowej. Współpracuje z mieleckimi firmami, angażuje się też w w organizacje Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.
- Po zakończeniu edukacji w technikum zamierzam studiować automatykę i robotykę - zapowiadał Kacper Brunecki. - Jestem pewien, że po zakończeniu studiów wrócę do Mielca i tu będę działał.
ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ WIDEO:
Ceniony inżynier, nauczyciel akademicki w Politechnice Rzeszowskiej, z którą związany jest od 2001 roku. Jego zainteresowania obejmują takie dziedziny jak robotyka, inteligencja maszynowa, systemy wizyjne oraz mechanika. Na swoim koncie ma ponad 100 publikacji, 3 monografie, 5 patentów oraz 6 zgłoszeń patentowych. Andrzej Burghardt angażuje się w projekty krajowe i międzynarodowe, szczególnie te z sektora lotniczego. Współpracuje z czołowymi firmami technologicznymi. Członek Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Dziękuję kapitule za zauważenie tylu pozytywów w moim działaniu, jest to niezmiernie miłe. Chcę pogratulować inicjatywy jaką jest ogólnopolski konkurs robotyczny, to wydarzenie, które jest bezprecedensowe. Zajmuję się robotyką i to doceniam. Zgromadziliście największych producentów robotów - przyznawał. - Urodziłem się w powiecie mieleckim. Kojarzy mi się Mielec z samymi pozytywnymi rzeczami. Teraz do tych wspomnień dokładam jeszcze to z otrzymania tej statuetki.
Firma założona przez Rafała Czachora i Rafała Sokoła. Zaczynali od garażu, z czasem rozwijając działalność, finalnie lokując się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Od początku stawiali na proces automatyzacji produkcji. Dzisiaj Stertech jest liderem w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji. Specjalizuje się w projektowaniu, wykonywaniu i uruchamianiu zrobotyzowanych systemów, integracji maszyn do współpracy z robotami.
- Nie byłoby tej innowacyjności bez zapotrzebowania przedsiębiorców. Tak naprawdę pomysły i rozwiązania, które tworzymy są odpowiedzią na potrzeby firm - przyznawali właściciele Stertechu. - Dziękujemy za wyróżnienie, z dumą dołączamy do firm, które tę innowacyjność wdrażają do polskiego przemysłu i propagują robotyzację. To zmienia rynek i gospodarkę.
ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ WIDEO:
Istnieje na rynku ponad 15 lat, a w jego początkowej misji było zapisane doradztwo i sprzedaż narzędzi do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych. Później szybko rozwinięto kompetencje serwisowania narzędzi, produkcji i konstruowania wyrobów oraz technicznego przygotowania produkcji. Wdrożenie procesu ostrzenia sprowadziło firmę do Mielca. ITA Tools angażuje się m.in. w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, jest sponsorem tytularnym ekstraklasowej drużyny kobiecej siatkówki w Mielcu. Firma niedawno uruchomiła Akademię Rozwoju - to program szkoleniowy dostępny dla wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska.
- Dla nas to nie tylko zaszczyt, ale i potwierdzenie tego, że te działania, które wykonujemy, dają realny, pozytywny wpływ na lokalną społeczność - podkreślał Tomasz Nieciąg prezes ITA Tools. - Nasze działania możliwe są dzięki pracy i zaangażowaniu naszych pracowników, którzy codziennie inspirują nas nie tylko do rozwoju firmy, ale również do działań wspierających społeczność.
Podczas wydarzenia wręczono też medal legendy sportu nadany przez Międzynarodową Federację Lotniczą. To uhonorowanie za zdobycie trzykrotnego mistrzostwa świata przez Wojciecha Koszelskiego. Do Jana Sierosławskiego oraz Anny Mikuły trafiły wyróżnienia od Zarządu Aeroklubu Polskiego.