Zamknij
REKLAMA

Gdzie szukać dobrego konta osobistego?

10:28, 11.06.2021 | Materiał partnera

Polacy przywiązują się do banków, nie zmieniając raz założonego konta osobistego nawet przez wiele lat. Tymczasem warto śledzić dostępne oferty – może się bowiem okazać, że w innej instytucji rachunek można założyć na znacznie lepszych warunkach. Sprawdź, jak i gdzie znaleźć dobre konto osobiste.

Niechęć Polaków do zmiany konta osobistego jest niejako zrozumiała. Przejście z jednego banku do drugiego wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności oraz informowania różnych instytucji o zaistniałych zmianach. Ponadto dochodzi do tego obawa o utratę historii salda, co może przydać się w momencie ubiegania się np. o linię kredytową. Czasami jednak warto zmienić swoje przyzwyczajenia – po to, aby korzystać z rachunku bankowego na znacznie lepszych warunkach.

Jak wybrać dobre konto osobiste?

Każdy może nieco inaczej definiować dobre konto osobiste. Można jednak wyróżnić kilka elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

  • Opłaty za prowadzenie rachunku

Nie wszystkie konta osobiste są bezpłatne – za prowadzenie niektórych trzeba uiścić konkretną opłatę. Zwykle nie przekracza ona kilku złotych miesięcznie, ale i taką kwotę można „wyzerować” po spełnieniu określonych warunków stawianych przez bank.

  • Opłata miesięczna za korzystanie z karty płatniczej

Większość banków pobiera opłaty miesięczne za kartę płatniczą – zwykle jest to kilka złotych. Wydatku tego można jednak uniknąć – wystarczy spełnić warunek dotyczący dokonywania płatności bezgotówkowych lub internetowych. Banki często ustalają limit płatności – po jego przekroczeniu opłata nie jest pobierana.

  • Warunki wypłaty gotówki z bankomatów

Chociaż to płatności bezgotówkowe i internetowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków, niektórzy potrzebują skorzystać z gotówki. Jednak nie zawsze wypłata środków z bankomatu jest nieodpłatna. Niektóre banki pobierają opłatę wówczas, gdy wypłacana kwota jest niższa od ustalonego limitu. Część instytucji pobiera prowizję w przypadku wypłaty gotówki z bankomatów innych niż „współpracujące”.

  • Koszty przelewów wychodzących

Jeśli chodzi o konto osobiste, większość banków nie pobiera opłat za przelewy wychodzące. Warto jednak sprawdzić, czy mowa o wszystkich przelewach, czy tylko w określonej liczbie. Niekiedy bezpłatne bywają wyłącznie przelewy wewnętrzne tj. w ramach tego samego banku.

  • Dostęp do bankowości elektronicznej

Możliwość korzystania z bankowości elektronicznej, w tym bankowości mobilnej jest sporym udogodnieniem. Pozwala to na dostęp do własnych środków w krótkim czasie, a także do dokonywania płatności np. za pomocą smartfona.

Jak znaleźć dobre konto osobiste?

Wiesz już, jakimi cechami powinno charakteryzować się dobre konto osobiste. Jeśli masz już względem niego pewne oczekiwania, czas przystąpić do jego poszukiwania.

Jedną z opcji jest samodzielne zbieranie danych o rachunkach bankowych i ich porównanie. Można również skorzystać z internetowych serwisów porównywarkowych, które zestawiają poszczególne produktu. Ta druga opcja pozwala na ogromną oszczędność czasu, dlatego korzysta z niej mnóstwo osób.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%