Zamknij
REKLAMA

Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. PIT

11:51, 26.05.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

W tym roku zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca. Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. rozliczeń rocznych PIT. Prawie 90% zeznań zostało złożonych w formie elektronicznej. Jak co roku, mieszkańcy naszego regionu chętnie dzielą się 1 % podatku.

To ostatnie dni, w których podatnicy wywiązują się z obowiązku rozliczeń rocznych PIT.  W tym roku z uwagi na wyjątkowe okoliczności,  dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę). Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Do tej pory do  urzędów skarbowych w woj. podkarpackim wpłynęło blisko 850 tys. rozliczeń rocznych PIT. Blisko 90% złożonych do tej pory rozliczeń PIT, zostało przesłanych elektronicznie z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT lub aplikacji e-Deklaracje.

Elektronicznie rozliczenie to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale także szybszy zwrot nadpłaconego PIT. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące.

Jak co roku, podatnicy z Podkarpacia chętnie dzielą się 1% podatku. Do tej pory, zarejestrowaliśmy ponad 518 tys. rozliczeń PIT, w których podatnicy zadeklarowali przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Łączna kwota przekazanego 1% wyniosła ponad 31 mln złotych.

Podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają także z różnego rodzaju ulg i odliczeń, wykazując do tej pory łącznie ponad 318 mln złotych odliczeń z tytułu ulgi prorodzinnej, 200  mln złotych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej oraz 10 mln złotych z tytułu ulgi internetowej.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęca do korzystania z e-usług i kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Usługi e-Deklaracje i Twój e-PIT, dostępne na stronie podatki.gov.pl, pozwalają na sprawne rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.

W wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, od 8 maja 2020 r. możliwa jest wizyta w urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej przez 2 dni w tygodniu:

  • Środa od 9:00 do 15:00
  • Piątek od 9:00 do 13:00

Klienci są przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W pozostałe dni obsługa podatników odbywa się w jednostkach KAS poprzez e-usługi, e-PUAP i telefonicznie. 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA