Zamknij
REKLAMA

Służby drogowe: pełna gotowość do zimowego utrzymania dróg

11.54, 24.11.2022 ks Aktualizacja: 11.59, 24.11.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne.
REKLAMA

• Po raz ostatni w swej kadencji obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku mieleckiego starostwa.

• Zasiadający w Komisji przedstawiciele Rady Powiatu, służb mundurowych, podległych starostwu instytucji oraz pracownicy istotnych dla bezpieczeństwa wydziałów starostwa prezentowali swoje przygotowanie do akcji „Zima 2022/2023”.

• Działające na terenie powiatu służby drogowe zapewniają o pełnej gotowości do zimowego utrzymania dróg. - Zgromadzono niezbędne zapasy środków do posypywania dróg oraz sprzętu do ich odśnieżania - przekazują.

Członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, która działa w mieleckim starostwie, po raz ostatni w tej kadencji spotkali się, by omówić przygotowania do nadchodzącej zimy.

Służby drogowe przyznały, że przygotowania do zimowego utrzymania jezdni pociągnęły za sobą znacznie większe środki finansowe, niż w latach poprzednich. Ma to ścisły związek z utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją, która znacząco wywindowała ceny zakupywanych środków i usług.
Mimo to, jak podkreślają, nie będzie ograniczeń w zakresie zimowego utrzymania dróg.

Państwowa Straż Pożarna oraz jednostki ochotnicze - jako służby interwencyjne koncentrują swoje działanie głównie na przestawieniu swojego sprzętu na okres zimowy oraz utrzymaniu go w gotowości do działania. Ze względu na specyfikę zimowej pory roku zmienia się także zakres udzielanej pomocy mieszkańcom, w tym także kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz na terenie prywatnych posesji. Jak wynikało z przedstawionych raportów, wszystkie jednostki straży osiągnęły już pełny stopień gotowości do okresu zimowego.

Policja sprawdzać będzie miejsca pobytu osób bezdomnych. Dodatkowo mundurowi zbierać będą informacje o osobach których nie stać na ogrzanie swoich domów. Informacje te będą przekazywać do stosownych służb i instytucji, aby te umożliwiły takim osobom sposobność ogrzania się, czasowego przeniesienia w inne miejsce – do rodziny lub znajomych, albo też, o ile to możliwe, pomogły choć w części w zakupie opału.

Powiatowy nadzór budowlany zapowiada wyrywkowe kontrole instalacji gazowych i kominiarskich w prywatnych posesjach. To efekt zmian przepisów prawa budowlanego. Do tej pory dotyczyło to budynków użyteczności publicznej. Teraz takim kontrolom z roku na rok poddawana będzie coraz większa liczba domów prywatnych. Jak co roku sprawdzane będą również, po opadach śniegu, wielkopowierzchniowe budynki na okoliczność zrzucania zalegającego na dachach śniegu.
Niestosowanie się do zaleceń nadzoru budowlanego karane będzie mandatami.

Szczególne znaczenie w tym czasie ma zakres świadczonej pomocy dla osób w podeszłym wieku, wielodzietnych czy ubogich. Nadzór nad pomocą kierowaną do takich osób prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Współpracuje ono ściśle ze swoimi miejskimi i gminnymi odpowiednikami, a działania tych jednostek, choć podległych terytorialnie pod samorządy, na terenie których działają, są koordynowane i wzmacniane przez PSPR. Jest to możliwe między innymi dzięki bieżącej wymianie informacji oraz ich aktualizacji zarówno co do stanu liczebnego osób wymagających pomocy, jak też jej zakresu.

Na zakończenie członkowie Komisji zaopiniowali projekt budżetu Powiatu Mieleckiego na 2023 rok w zakresie dotyczącym utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa.

Starosta mielecki - Stanisław Lonczak oraz przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku wręczyli wszystkim członkom i współpracującym z nią pracownikom starostwa listy gratulacyjne i podziękowania za wszelką okazaną pomoc i współpracę w realizacji zadań Komisji.

Jak podkreślano podczas krótkiej uroczystości, mijająca kadencja należała do najtrudniejszych, o ile nie była najtrudniejsza ze wszystkich dotychczasowych kadencji. To właśnie w latach 2020-2022 członkom komisji przyszło się zmagać z wyzwaniami, jakich nie doświadczono w poprzednich latach, przy czym obydwa negatywne zjawiska: pandemia wirusa Covid oraz ASF (afrykański pomór świń) nałożyły się na siebie wzajemnie. Obu zagrożeniom trzeba było sprostać, nie mając wzorców reagowania wypracowanych w latach poprzednich. Jak oceniono, w obu przypadkach członkowie Komisji stanęli na wysokości czekających ich zadań.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

DO SZKOŁYDO SZKOŁY

2 0

COŚ DLA MŁODYCH W SZKOLE ŚREDNIEJ

http://www.wm.umg.edu.pl/specjalnosc/4484

WIATRAKI NA MORZU TEŻ KTOŚ BĘDZIE MUSIAŁ OBSŁUGIWAĆ ? ???? 14:49, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dzis.... 24.11dzis.... 24.11

8 1

na wiadukcie godzina 20.... szklanka...... most na wisloce.....godzina 6 -7 rano szklanka, most nowy...szklanka....jeden lód....ktoś w tym miescie .. panuje nad czymkolwiek!!😡 20:05, 24.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EmilEmil

1 0

PZDW na czele z panem Zbigniewem Tymułą. 19:47, 25.11.2022


ABCABC

9 1

Tak, właśnie widzieliśmy o 23 na strefie jak służby drogowe są gotowe na zimę.
Jeden wielki chaos, odśnieżanie zacznie się tradycyjnie gdy przestanie padać śnieg i już nie będzie potrzebne bo jutro to wszystko stopnieje:)

Może zamiast trzymać się bajek o odśnieżaniu po opadach warto by było się szarpnąć i zadbać o drogi w godzinach szczytu gdy pół tego powiatu przejeżdża przez strefę? 00:05, 25.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ALEXALEX

5 0

WCZORAJ DROGA MIELEC - KOLBUSZOWA GODZINA 21.00 DRAMAT , ZA TO DROGA KOLBUSZOWA -RZESZÓW CZARNY ASFALT - DA SIĘ ZROBIĆ TYLKO TRZEBA CHCIEĆ 12:26, 25.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ABCABC

2 2

Mielec - Kolbuszowa to "tylko" droga wojewódzka, Kolbuszowa - Rzeszów to droga krajowa.
Inne źródło finansowania więc inny standard utrzymania dróg, takie mamy szczęście że Mielec jest odcięty od ważniejszych dróg. 13:46, 25.11.2022


inneinne

1 0

A w lutym zima zaskoczy drogowców , jak co roku. 12:53, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%