Zamknij
REKLAMA

Urzędy wdrażają oszczędności. Znamy wytyczne starostwa

08.24, 05.10.2022 ks Aktualizacja: 11.23, 06.10.2022
Skomentuj Fot. Powiat Mielecki
REKLAMA

 Wymiana oświetlenia na LED, montaż czujników ruchu, optymalizacja ustawień związanych z ogrzewaniem i ograniczanie go w godzinach popołudniowych, w weekendy i święta - to założenia oszczędności, jakie mają wprowadzić urzędnicy starostwa i jednostek podległych powiatowi.

 Ponadto w wytycznych dla urzędników znalazły się „zachęty do korzystania z naturalnego światła, czy pilnowanie wyłączania światła w części korytarzy” - Wszystkim przebywającym w budynkach podległych powiatowi przypomina się również o dobrych praktykach związanych z oszczędzaniem energii i wody - czytamy.

 M.in. takie wnioski zapadły podczas trzeciego już spotkania zespołu ds. optymalizacji zużycia energii. Jego powołanie jest pokłosiem 700-procentowej podwyżki za prąd, jaka została przedstawiona grupie zakupowej energię, w której znajdują się m.in. wszystkie jednostki powiatu.

W Starostwie Powiatowym w Mielcu odbyło się już trzecie spotkanie poświęcone nadciągającemu kryzysowi energetycznemu. Samorząd i podległe mu jednostki poszukują sposobów na oszczędzanie: zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej.

Podwyżki energii na całym świecie to splot kilku czynników, wśród których najważniejszymi są coraz droższe surowce i paliwa, trwająca wojna oraz pandemia. Ta niełatwa sytuacja geopolityczna zmusza rządy poszczególnych krajów do poszukiwania oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i cieplnej. Szereg działań w tym zakresie, zgodnie z rekomendacją polskiego rządu, podjąć ma administracja rządowa i samorządowa, która od 1 października powinna zmniejszyć zużycie energii o 10%.

Swoim zarządzeniem, już 29 sierpnia br., starosta mielecki Stanisław Lonczak powołał zespół ds. optymalizacji zużycia energii w budynkach stanowiących własność powiatu. Grupę zasilili pracownicy urzędu i dyrektorzy wszystkich podległych mu jednostek. Ich zadaniem będzie w szczególności analiza zapotrzebowania na prąd, paliwa gazowe i wodę poszczególnych budynków, a także poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań pozwalających obniżyć koszty mediów - przy jednoczesnej poprawie efektywności energetycznej budynków i ich niskoemisyjności.

Grupa obradowała dotychczas na trzech spotkaniach, podczas których zaproponowano pierwsze z planowanych do wdrożenia rozwiązań. Te obejmują m.in. wymianę oświetlenia na LED-owe, montaż czujników ruchu, optymalizację ustawień związanych z ogrzewaniem i ograniczanie go w godzinach popołudniowych, w weekendy i święta.

Dyrektorzy poszczególnych wydziałów oraz jednostek będą też zachęcać swoich pracowników do korzystania z naturalnego światła, a także pilnować wyłączania światła w części korytarzy. Wszystkim przebywającym w budynkach podległych powiatowi przypomina się również o dobrych praktykach związanych z oszczędzaniem energii i wody - jak chociażby konieczności gaszenia światła przy opuszczaniu pomieszczeń, wyłączania komputerów po skończonej pracy czy wyciągania z gniazdek ładowarek od laptopów i telefonów komórkowych po zakończeniu ładowania.

Stanowisko w sprawie podwyżki cen energii elektrycznej wystosowali także samorządowcy zrzeszeni w Konwencie Powiatu Mieleckiego. Starosta, wspólnie z prezydentem Mielca oraz burmistrzami i wójtami poszczególnych gmin, zwrócili się z wnioskiem do Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów z prośbą o podjęcie skutecznych i szybkich działań ustawodawczych, które ochronią zarówno mieszkańców, jak i samorządy, przed skutkami tak drastycznych zmian.

- Podwyżki cen będą miały wpływ na zwiększenie kosztów funkcjonowania samorządów realizujących usługi komunalne (ścieki, woda, odpady), zadania związane z edukacją (szkoły) oraz kulturą sportem (baseny, hale itp.), co z kolei przełoży się na obciążenie budżetów domowych naszych mieszkańców. Wzrost cen energii spowoduje także ogromny wzrost skali wydatków bieżących budżetów jednostek samorządu terytorialnego, które w obecnym stanie prawnym muszą znaleźć finansowanie w dochodach bieżących budżetów - podkreślono w piśmie.

Zaapelowano w nim jednocześnie o uruchomienie środków dedykowanych inwestycjom z zakresu odnawialnych źródeł energii (m.in. oświetlenie LED, pompy gruntowe, systemy fotowoltaiczne) oraz podjęcie jak najszybszych działań legislacyjnych powstrzymujących koncerny energetyczne przed nakręcaniem gigantycznego wzrostu cen energii elektrycznej oferowanych w przetargach dla samorządów.

Bezpośrednią przyczyną wystosowania stanowiska była właśnie oferta, jaką Grupa Zakupowa Powiatu Mieleckiego, obejmująca gminy powiatu mieleckiego, powiat mielecki oraz ich wszystkie jednostki organizacyjne, otrzymała na zakup energii w 2023 roku. Jedyna oferta, złożona przez PGE Obrót S.A. opiewała na 67,2 mln zł i była o ponad 700% wyższa niż w roku bieżącym.

[ZT]71216[/ZT]

[ZT]71744[/ZT]

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (40)

Major Federacji RosyMajor Federacji Rosy

13 2

Śmiechu warte 08:44, 05.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CCCPCCCP

24 0

To takich regulacji do tej pory NIE BYŁO? I to za nasze pieniądze? 08:55, 05.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

druzjadruzja

3 0

cccp - cep cepa cepem pogania 11:56, 06.10.2022


EMIGRACJA 2023EMIGRACJA 2023

6 0

Redystrybucja pieniądza, etatyzm i marnotrastwo doprowadzi za moment do wyjazdu rodzin do Szwecji, Norwegii czy Kanady 12:08, 06.10.2022


....................

16 12

PIS zrobił kryzys energetyczny na całym swiecie a my musimy oszczedzac,nie znam sie ale w tvn tak mowili. 09:14, 05.10.2022

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

voltvolt

0 3

Przed Podatkiem Liniowym rękami i nogami broniła się PO. PIS przejęło pałeczkę. ZAPOMNIJ. 10:54, 05.10.2022


voltvolt

1 1

nie tu miało byc. 10:54, 05.10.2022


voltvolt

7 2

A w temacie to PIS pomógł w kryzysie energetycznym uśmiercając zaczęte projekty swoich poprzedników i otwierając swoje własne których do dziś nie jest w stanie zakończyć. Trzeba było stare zmodyfikować i dziś byłaby tańsza energia bo aż tyle nie kupowalibyśmy. Co z tego że opozycja chwiłaby się że to ich. Słucha tego ktoś? 10:57, 05.10.2022


możemoże

3 0

w przepowiedni polska będzie wieeelka od morza do morza, nie sprecyzowano jednak w czyim będzie landzie
12:00, 06.10.2022


xccxcc

9 5

W urzędach grzać nie trzeba. Przecież są ludzie którzy pracują na zewnątrz. Po drugie należy zwolnić połowę urzędników. Np. Po co nam podatek w każdym produkcie?. Ustalmy stawkę podatkową od zysku dla każdego i płaćmy % od zarobków. Tym sposobem zaoszczędzimy fortunę. Ile łatwiej policzyć podatek od jednego człowieka niż od tego człowieka plus wszystkie serwisy i produkty z których korzysta. 10:31, 05.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

nono

3 1

jak to, biuro poza urzędem na świeżym powietrzu ? przyznam, że to projekt odważny i bardzo nowatorski 12:36, 06.10.2022


jasnejasne

1 0

A po co MAJĄ w tych biurach siedzieć
Zwolnić i niech idą do prawdziwej pracy ? 09:07, 07.10.2022


PrzykrePrzykre

11 4

Wszyscy wokół RP mają atomy a my nie bo tak. No i mamy wynik tych działań. 7 lat to dużo i można było dużo zrobić ale.. 11:15, 05.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

G...prawdaG...prawda

2 0

BZDURY
1.
Choć KOREA PŁD chce nam pomóc i ma bardzo dobre i najnowocześniejsze tego typu elektrownie to i tak jak co to kupimy drogie od amerykanów!
2.
Droga inwestycja. Atom jest najdroższą poza wiatrakami na morzu energią w budowie !!!
Dużo tańsze od atomu są solary, elektrownie WODNE czy węgiel. Trzeba też zmieniać ENEGRETYKĘ i sieci przez następne lekko 15 lat by je dostosować do dużego atomu (pomijamy temat mikro atomowych elektrowni). Obecna Energetyka jest przystosowana do zdecentralizowanego systemu a nie do dużych elektrowni co jest dobre i bezpieczniejsze.
3.
Odpady i ich utylizacja jest uciążliwa, problematyczna i BARDZO NIEBEZPIECZNA co pokazała wojna za wschodnimi granicami. Do tego ataki terrorystyczne i brak wykształconej kadry którą dopiero trzeba wysłać do KOREI lub USA? Potrzebne są odpowiednie miejsca do ich składowania i co poprosimy SUWAŁKI by je gdzieś u siebie znaleźli i wykluczone obszary na setki lat!!
4.
Zagrożenie katastrofą, zła obsługa czy awaria ale też rakiety z Rosji mogą nam zrobić spalona ziemię na setki lat!
5.
Nie mamy źródeł uranu
Aura Energia znalazła w Szwecji jedne z największych na świecie pokłady uranu ale z ROSJI czy z KAZAHSTANU będzie ciężko teraz go pozyskać więc najszybciej będzie w SZWECJI?

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/57147-w-szwecji-odkryto-najwieksze-na-swiecie-zloza-uranu
6.
A czemu NIEMCy wycofuj się z elektrowni atomowych, przecież są PRAGMATYCZNI ? 12:02, 06.10.2022


dziobakdziobak

1 0

Obecnie atom jest konieczny. Węgla zakazuje Jewrokołchoz (NIemcy), wiatraki i solary generują prąd chwilami tj. nie zapewniają stabilności dostaw, co do wody też nie mam pewności, czy nie trzeba wyłączać generatora przy okazji zbyt wysokich stanów. Dla zapewnienia ciągłości dostaw trzeba oprócz prądu z żywiołów prądu z elektrowni konwencjonalnych tj. węgla i atomu. 21:59, 06.10.2022


DocentDocent

10 1

Rzeczywiste koszty produkcji energii elektrycznej w Polsce są takie, że już dzisiejsze ceny są za wysokie. Prawie wszystkie elektrownie cieplne (90% produkcji) mają swoje kopalnie, realny wzrost kosztów produkcji w ostatnich 2 latach to max 20%. Ale kogo wybieracie to tak macie. 12:54, 05.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NA SIŁĘ NA SIŁĘ

4 0

Sztuczna likwidacja węgla ??? 11:42, 06.10.2022


nienie

1 0

raczej naturalna, spalić węgiel 12:37, 06.10.2022


Zenek Zenek

8 5

Podziękujmy wyborcom. Takich nam trzeba.
Nawet mi was nie szkoda.niech wam d....y pourywa z zimna. 20:46, 05.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KijKij

4 4

Dawać 3000tysiace dla mieszkańców w blokach 06:36, 06.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

DO kijDO kij

4 0

Kup węgiel po 4tys x 6 ton = 24 000 zł i pogadamy?
Mieszkania mają zablokowane opłaty na 40% od poprzedniego roku więc są nawet bardziej do przodu 11:41, 06.10.2022


grabieżgrabież

1 1

ciężko ? - to niech waldzio wiącek wyciąga z biurka projekt miecia wdowiarza, willowe osiedle z ocieplonej styropianem blachy 30 m kw. dla niewydolnych finansowo w dobie kryzysu, proste komornik czeka
12:31, 06.10.2022


jan z lasujan z lasu

6 1

Wiśniewski ty nieudaczniku, dzieci w szkołach i przedszkolach marzną i chorują bo nie włączacie ogrzewania! A w urzędzie miasta chodzicie w koszulkach bo grzejecie na potęgę! Jesteście bezczelni! Wstydźcie się, oszczędzacie na dzieciach a o swoją dupę zadbać umiecie?
Przedszkolaki na osiedlu borek wysłaliście do budynku w którym jest grzyb i pleśń razem ze szczurami, dobrze wiecie że takie warunki są zagrożeniem dla ich zdrowia. Była możliwość przenieść je do pobliskiej szkoły która jest niemalże pusta ale nie chciało wam się dupy ruszyć i za małe pieniądze dostosować sale i ubikacje. Mam pomysł, przenieście dzieci do ciepłego i wyremontowanego budynku urzędu miasta a sami idźcie pracować do zgrzybiałego przedszkola! 07:53, 06.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wniosekwniosek

3 0

wprowadzić do urzędu kozetki, ciężka praca wyczerpuje, a co do dzieci to przedszkola należy sprywatyzować i po kłopocie 12:19, 06.10.2022


SeniorSenior

9 0

Czajnik w każdy biurze to katastrofa finansów to tak jak by urzędnicy nie mogli przynieść z domu kawy w termosie,dawniej w WSK był zakaz używania czajników,grzałek i ludzie pracowali. 11:04, 06.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jasnejasne

3 0

Panie a 13 każdy w budżetówce ma i dodatków pełno więc pokazywana pensja to w budżetówce połowa ..
To się musiało kiedyś ROZSYPAĆ i się rozsypuje
Mielec i tak ma ogromne rezerwy finansowe ponieważ jest miastem bardzo mało zadłużonym i w 2023 roku może radykalnie podnieść deficyt miasta 11:40, 06.10.2022


paranojaparanoja

2 0

jasne, czajnik i wentylator atrybut etatu biurowego, bo o komputerze niektórzy nawet nie słyszeli, muszę dzwonić na sekretariat dyrektora jak dawniej gdy umyślny (etat gońca) roznosił po urzędzie koperty z kwitami,
ups... słowo atry-BUT nie może być usunięte jak z innego artykułu, bo nie zamieszam naruszać dóbr osobistych buta 12:12, 06.10.2022


REKLAMA

ETATY I TYLKO EYATYETATY I TYLKO EYATY

4 2

Naprzyjmujcie jeszcze więcej sztucznych etatów w każdym urzędzie
Jest też wiele nie potrzebnych a nawet szkodzących ludziom instytucji które należy zlikwidować
A samo zmniejszeni ETATÓW w budżetówce np; o 50% spowoduje iż koszty też spadną

Wniosek
2023 BĘDZIE ROKIEM EMIGRACJI (Szwecja, Norwegia, Dania, Kanada znów się uaktywnią.......) 11:10, 06.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BRAWOBRAWO

3 0

cała prawda - urzędników jak "stonek" na ziemniakach
nie długo będzie trzeba 500+ na każdego płacić bo państwo nie wyrobi 11:37, 06.10.2022


WolfWolf

8 1

A o czajnikach klimatyzatory,cicho sza,tu są oszczędności. 11:13, 06.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jasnejasne

4 1

każdy urzędnik ma swój osobisty klimatyzator :)
ciekawe czy na strefie w jakiejś firmie też tak jest?
a budynek wielopiętrowy, na każdym piętrze pełno okien a w każdym po 5 urzędników a takich budynków pełno w mieście i kto na to 'UROBI" ? 11:36, 06.10.2022


burdelburdel

5 1

mają kanciapy do robienia kawy (napój biurowy), ale czajniki stoją na biurkach 12:02, 06.10.2022


TRZY POMYSŁY TRZY POMYSŁY

5 0


1.
MIELEC JEST BARDZO MAŁO ZADŁUŻONY WIĘC można znacznie zwiększyć deficyt miasta w 2023r. !!!!

2.
ELEKTROWANIE SOLARNE 2x50kWp
Można wybudować w lokalizacji za NAWIGATOREM przy domkach na "Smoczce" dwie 50kWp elektrownie słoneczne? Każda taka elektrownia wyprodukuje 48,3 MWh czyli dwie to 96,6 MWh/rok

Taka inwestycja (50kWp) na gruncie to koszy tylko ok. 150 000 zł (RYNKOWO / realnie za 50kWp)

Można takim działaniem wspomóc lokalny biznes i dać prace "lokalsom" w BRUK-BET-SOLAR zakładając ich panele 450W (czyli po 112 szt. paneli na każdą instalacje 50kWp) a do tego falownik Huawei SUN2000-50, kable, stelaż, rozdzielnice i ma produkować prąd!!!

3.
Reorganizacja w budżetówce, weryfikacja etatów, zlikwidowanie lub połączenie niektórych urzędów do jednego budynku itd!! 11:32, 06.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oszczędnościoszczędności

4 2

pomysł 4 - zacząć oddychać pełnymi płucami i aktywnie walczyć o swoje prawa, bo to rozjaśnia umysł, z energią wydychany do atmosfery dwutlenek węgla zwiększa efekt cieplarniamy co efektem zwrotnym podnosi temperaturę otoczenia,
jest cieplej, milej i taniej 11:54, 06.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZiuziekZiuziek

4 2

Tęgie miny mają nasze urzędniki. Jakoś nie widać błysku w oczach. Znudzeni, czekają na koniec, aby wrócić do domu i włączyć TVN i TVPis. Na każdych otwarciach nasiadówkach ciągle te same tfarzeee. Nic nie robią tylko siedzą albo łażą. 18:16, 06.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ddhdgddhdg

4 0

a przy urzędzie pomocy społecznej na żeromskiego przy lekkim wietrze lampa świeci całą noc nikomu niepotrzebna 18:53, 06.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZLIKWIDOWAĆ ZLIKWIDOWAĆ

2 0

MOPS to pasożyt na NARODZIE POLSKIM i instytucja do tworzenia PATOLOGII społecznych !!!
Instytucja która BARDZIEJ SPOŁECZEŃSTWU szkodzi niż pomaga - pomawiają, szkalują, niszczą ojców i rodziny jak też walczą z rodzicami. To jest PIERWSZE do likwidacji !!!! 09:02, 07.10.2022


PARODIA PARODIA

3 1

Wdrażają oszczędności a artykuł poniżej że kolejny pomnik ulepszają za 350 tys a dopiero co przewalone były MILIONY na imprezki po wsiach i w Mielcu = ALE PARODIA 08:57, 07.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EMIGRACJAEMIGRACJA

3 0

SIEDZI ICH TAM Z 20-30 I KAŻDY DOBRĄ DIETĘ PRZYTULI A LUDZIE NA STREFIE NA TO PÓŁ MIESIĄCA ALBO I LEPIEJ TYRAJĄ ????

Ale się kręci :) 09:06, 07.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bardzo Bardzo

4 0

Nie wojna i pandemia ale nieudolny brak działań rządu i niekompetencja PIS - PGE już od 2016 alarmowało że i frastruktuta jest przestarzała i grożą braku prądu, Sasin już od 2018 przestrzegał przed podwyżkami za prąd bo nie da się utrzymać obecnej ceny, PiS zniszczył elektrykę wiatrowa i teraz mamy efekt, to nie jest wina Putina nie piszcie bzdur 18:48, 07.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%