Zamknij
REKLAMA

Zmiany w bazie wojskowej w Mielcu

13:39, 19.06.2022 | DW
Fot. 101. Dywizja
REKLAMA

Od miesiąca trwa akcja wymiany żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, którzy od zimy stacjonowali między innymi w Mielcu. Wojsko USA oficjalnie poinformowało o tej operacji.

W lutym w Mielcu, Rzeszowie-Jasionce i południowo-wschodniej Polsce wylądowali żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej armii USA. Przybyło około 5 tysięcy żołnierzy, których w Jasionce odwiedził nawet prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Ich zadaniem było wzmocnienie wschodnich granic obszaru NATO, w obliczu wojny na Ukrainie.  Po pięciu miesiącach operowania na wschodniej flance NATO i treningów z polskim wojskiem nastąpi rotacja żołnierzy USA.

W maju oficjalnie wojskowi ze Stanów Zjednoczonych zlikwidowali bazy, które czasowo utworzyli pod Zamościem i w okolicach Przemyśla. Operacja ta była jawna. Mundurowi z tych lokalizacji przenieśli się do Mielca, gdzie od lutego na lotnisku funkcjonuje baza armii USA. Teraz zapewne wracają do domów.

Rząd amerykański zapowiedział, że 82. Dywizja Powietrznodesantowa zakończy swoją działalność na Podkarpaciu, a jej miejsce na wschodniej flance NATO oficjalnie zajmie 101. Dywizja Powietrznodesantowa z Kentucky, której wsparciem będą żołnierze z 1. Dywizji Kawalerii z Teksasu.

Nie jest jednak jasne, czy nowe jednostki wojska USA znów w dużej liczbie wylądują na Podkarpaciu, czy wybiorą inne lokalizacje w Polsce, bądź też na terenie Rumunii - skąd obecnie bliżej do regionu, gdzie toczą się walki pomiędzy armią ukraińską i agresorem z Rosji.

101. Dywizja to jedna z najlepiej znanych jednostek w historii sił zbrojnych USA. Dywizja przeszła chrzest bojowy, skacząc na spadochronach we Francji na rozpoczęcie inwazji na Europę w czerwcu 1944 r. Żołnierze 101. Dywizji walczyli potem u boku m.in. Polaków w operacji "Market Garden" i bronili Bastogne. To o żołnierzach 506. Pułku wchodzącego w skład 101. Dywizji opowiada książka i serial "Kompania braci".

Wschodniej granicy Polski bronić będą również żołnierze z 1. Dywizji Kawalerii, z Teksasu osławionej walkami na Pacyfiku podczas II wojny światowej, a później w Korei i Wietnamie.

(DW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%