Zamknij
REKLAMA

Mieleckie służby szykują się do zimy. Ma być sroga

15:20, 13.11.2019 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

W Starostwie Powiatowym w Mielcu odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Porządku. Podsumowana została działalność poszczególnych służb w okresie letnim „Bezpieczne Lato 2019” oraz oceniono stan przygotowań do „Akcji Zima”.

Wchodzące w skład Komisji służby przedstawiły raporty z wykonania przyjętych do realizacji zadań w okresie letnim. Nie stwierdzono rażących zagrożeń bezpieczeństwa w okresie letnim. Podejmowane przez nie działania wysoko ocenił starosta mielecki.

- Sporo uwagi poświęcono przygotowaniom do nadchodzącego okresu zimowego, tym bardziej, że prognozy długoterminowe zapowiadają długa i mroźną zimę. Najwięcej pracy w tym okresie mają służby porządkowe oraz te, które statutowo zajmują się pomocą bezdomnym – przekazuje Marek Patyk z Biura Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego. 

Corocznie w związku z porą zimową i prawdopodobieństwem wystąpienia anomalii pogodowych tj. mróz lub obfite opady śniegu Komenda Powiatowa Policji w Mielcu opracowuje plan wzmożonych działań prewencyjnych pomocowych wobec osób bezdomnych i samotnych, celem wyeliminowania ich zamarznięcia.

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Porządku w Starostwie Powiatowym w Mielcu.

Działania Policji w tym zakresie mają mieć na celu przede wszystkim zapobieganie, aby takie zdarzenia jak zamarznięcie wyeliminować, a każdy, kto potrzebuje pomocy, stosowna pomoc otrzymał Do działań interwencyjno-pomocowych Komenda Powiatowa Policji w Mielcu stara się zaangażować inne służby i instytucje, które są powołane do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz niesienia im pomocy.

Policja powiadamia ośrodki pomocy społecznej oraz placówki które zobowiązane są do podejmowania działań o charakterze opiekuńczym interwencyjnym i wspierającym o ujawnionych osobach, które z racji swojego wieku ułomności, samotności niezdarności bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnie ofiara zgonu wskutek wychłodzenia organizmu.

Finiszuje rozbudowa schroniska dla bezdomnych

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi w Mielcu przy ul. Sandomierskiej 19 Schronisko dla Bezdomnych mężczyzn. Jest to całodobowy pobyt wraz z wyżywieniem, dostępem do sanitariatów i cieplej bieżącej wody, możliwością wymiany odzieży i sezonowego obuwia oraz zabezpieczeniem w leki doraźnej pomocy dla osób długotrwale bezdomnych, nie posiadających wystarczających do samodzielnego życia środków finansowych.

Towarzystwo posiada 21 stałych miejsc i tylko w okresie zimowym, w czasie panujących nocą niskich temperatur przyjmuje dodatkowo 4-5 osób na interwencyjny nocleg na materacu w pomieszczeniu przeznaczonym na jadalnię.

Obecnie w Schronisku przebywa 20 osób w tym 6 osób z ościennych GOPS-ów powiatu mieleckiego. W chwili obecnej Gmina Miejska Mielec kończy rozbudowę Schroniska o dodatkowe stale miejsca, budowę noclegowni wraz z pomieszczeniem przeznaczonym na ogrzewalnię, tak aby każdy potrzebujący mógł spędzić noc w bezpiecznych i godnych warunkach.

Setki kilometrów dróg do odśnieżenia

Na terenie Powiatu Mieleckiego znajduje się 118 km dróg będących w zarządzie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Do ich obsługi w okresie zimowym zadysponowano 8 piaskarek, tyle samo pługów jednostronnych, 4 ciągniki z rozsypywarką, 2 ładowarki i 2 wirniki. Do zbliżającego się okresu zimowego zabezpieczono 2450 ton soli, 6200 ton piasku i 886 ton kruszywa łamanego.

Pozostałe drogi, będące w gestii Powiatowego Zarządu Dróg to łącznie 440 kilometrów. Z tej ilości 315 kilometrów w okresie zimowym obsługiwać będzie służba drogowa PZD. Za zimowe utrzymanie pozostałych dróg odpowiadać będą gospodarze gmin: Radomyśla Wielkiego, Borowej i Przecławia.

Swoją gotowość do Akcji Zima zgłosiły również pozostałe służby, wśród nich Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu. Jak co roku zadeklarowały one pełna gotowość posiadanego na stanie sprzętu, który używany będzie w zależności od zaistniałych na drogach okoliczności wymagających ich reagowania.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

MareczekMareczek

24 4

Ciekawe kiedy będzie informacja że nie maja środków... tylko gdzie się podziały z poprzednich lat??? Aaaa na nagrody poszły ! I wszystko jasne 16:12, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwertyqwerty

22 1

Soli na drogi nie i tak nie będzie bo pójdzie do kiełbasy. 17:01, 13.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ElizaEliza

0 0

Wyborczej ????? 11:21, 14.11.2019


321321

7 1

Panie i Panowie nie kazdy bezdomny pojdzie do alberta,,, wiekszosc siedzi na nowej stacji na dworcu pks... ja proponuje budowe budynku z scianami oszklonymi... z wiadomych celów i ocieplanego ... 17:50, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElizaEliza

12 1

A w lutym zima zaskoczy 19:48, 13.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kxkx

0 1

ale że kogo ? 21:32, 13.11.2019


rexrex

17 1

jak by zima miałabyć długa - to już by była , a tak do końca listopada nie bedzie mrozu podczas dnia tylko dodatnia temperatura ! dla osób beddomnych miasto powinno wybudować pomieszczenia dziennego pobytu z toaletami , prysznicami .... to są też ludzie naszego miasta ! dać im szansę na normalne życie chociaż w taki sposób zapewni im ludzkie życie . 20:03, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mielczanin z mielcamielczanin z mielca

6 1

https://www.youtube.com/watch?v=a6Y3bqkdhnI znow bedzie zaskoczenie drogowcow? jak pory roku wiwaldiego??? 22:59, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fotosikfotosik

6 0

fajna fotka z z urzednikami mieleckimi, te zafrasowane miny, te twarze z mina cierpietnika, jak oni sie pochylaja nad pania zima, ilez troski w ich spojrzeniach, buahahahaha 07:47, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Danny1705Danny1705

4 0

Tak czy inaczej, jak zwykle zaskoczy drogowców xd 08:07, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MackoMacko

3 0

Pewnievim to wywrozyl wrozbita jasnowidz maciej. Dzis oswiadczyl on ze w nocy bedzie ciemno 16:12, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA