Zamknij
REKLAMA

"Recykling kulturowy" w Galerii ESCEK. Wernisaż wystawy w piątek

09.06, 04.10.2022 mb
Skomentuj
REKLAMA

Galeria ESCEK zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb „Recykling kulturowy” autorstwa Krzysztofa Brzuzana. Wydarzenie w piątek 7 października o godz. 18.

Krzysztof Brzuzan - polski artysta rzeźbiarz. Urodzony w 1956 roku w Bolesławcu Śląskim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1980 r. Dwukrotnie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuk. Ukończenie praktyk w czterech pracowniach materiałowych (ceramiki, drewna, kamienia i brązu) wykształciły wszechstronny warsztat artysty. Od 1980 roku związany jest z Rzeszowem. W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych uczył metaloplastyki i snycerki. Był wielokrotnie nagradzany w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych. Jest autorem projektu mieleckiego pomnika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Smoczka.

Wystawa „Recykling kulturowy” to opowieść o przemijaniu przedstawiona w około 60 rzeźbach. Użyte materiały poddane zostały naturalnemu i nieuniknionemu procesowi upływu czasu.
 
Krzysztof Brzuzan czerpie w swoich pracach ze wspomnień Dolnego Śląska, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Ta kraina, pełna ścierających się kultur, tradycji i symboli, ubogaciła wrażliwość artysty na piękno przemijania. Szczególnie widoczne są wpływy sakralnej kultury bizantyjskiej.

Zaprezentowane prace noszą ślady upływającego czasu, poniewierki i lekceważenia. Przetwarzając porzucone i znalezione materiały, wydobywa z nich najcenniejsze wartości. Odkryte przez artystę obiekty przechodzą transformację - z porzuconych odpadów stają się znaczącymi śladami odchodzących cywilizacji. Każdy przedmiot, każdy element posiada swoją historię - drewno z dna beczki czy porzucone w ziemi przerdzewiałe gwoździe, niecki, porzucona w pokrzywach blacha zdarta ze starej cerkwi.  Przez pryzmat wrażliwości artysty możemy dostrzec piękno materii uszkodzonej przez czas.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%