Zamknij

Nowa wystawa w Galerii ESCEK. Na ludowo! [FOTO]

21:40, 01.07.2022 mb Aktualizacja: 22:07, 01.07.2022
Skomentuj

Jednym z elementów jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, było otwarcie wystawy „Wykroje pamięci” Agnieszki Ciury. Co można zobaczyć?

W piątkowe popołudnie w Galerii ESCEK odbył się wernisaż wystawy „Wykroje pamięci”, przedstawiającej prace Agnieszki Ciury. To wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i folklorem polskiej wsi. Składa się na nią cykl pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji.

[FOTORELACJA]9388[/FOTORELACJA]

Wykorzystanie elementów rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru Podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i ludowego folkloru. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki i rzemiosła.

Do realizacji kompozycji malarskich posłużyły elementy rekonstrukcji kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz stroje stworzone przez autorkę inspirowane ubraniami ludowymi.

Dzieła plastyczne, jak i zapomniana już wśród młodszych odbiorców technika ludowych makatek, ma na celu zaszczepić w odbiorcach zainteresowanie tradycją regionalną i zmotywować do pogłębiania wiedzy na jej temat w różnych ośrodkach kultury czy własnych rodzinach.

- Obrazy, które możemy oglądać to zestawienie kilku cyklów, są tu m.in. obrazy przedstawiające obrzędy religijne, makatki z przysłowiami ludowymi, których inspiracją, były te, które widziałam u mojej babci, jest też cykl „Kobieta pod kloszem”, który nawiązuje do historii kobiet, które w mojej rodzinie były wyjątkowe - mówiła Agnieszka Ciura. - Byłam zafascynowana kulturą XIX-wieczną, Jane Austen, epoką wiktoriańską, ale doszłam do momentu, że ten świat jest piękny, ale kobiety w mojej rodzinie są piękniejsze, tak jak ich dziedzictwo, ich kultura, która mnie ukształtowała i te tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Postanowiłam więc poświęcić się sztuce ludowej.

Agnieszka Ciura

Urodzona w 1996 roku w Rzeszowie. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (2020), specjalność malarstwo i rysunek. Obecnie studentka II roku Pedagogiki medialnej na swojej Alma Mater.

Dyplom zrealizowany w pracowni Malarstwa Monumentalnego pod kierownictwem prof. zw. Tadeusza Boruty, został wyróżniony nagrodą główną w XII edycji konkursu im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Artystyczny ISP Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatka kilku konkursów międzynarodowych m.in. w Moskwie i Pekinie. Uczestniczka projektów artystyczno-naukowych, plenerów malarskich, wystaw indywidualnych i zbiorowych. Ubiegłoroczna stypendystka Stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego. W swoim dorobku ma również prowadzenie warsztatów makatki ludowej oraz zajęć plastycznych z dziećmi i młodzieżą.

Zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem i haftem. Uszyte przez siebie stroje wykorzystuje w kompozycjach malarskich. Pasjonatka historii XIX-wiecznej, kultury i folkloru ludowego oraz zagadnień związanych z rolą kobiety w społeczeństwie.

Wystawa prac Agnieszki Ciury w Galerii ESCEK będzie dostępna do 28 sierpnia.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%