Zamknij
REKLAMA

Kardynał nie przebierał w słowach! "Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania"

16:09, 26.06.2022 | Źródło: PAP
Skomentuj Fot. PAP
REKLAMA

- Skala rozwodów i związków niesakramentalnych przerosła nasze przewidywania. Przed Kościołem stoi wyzwanie, jak w praktyce duszpasterskiej podchodzić do osób żyjących w nowych związkach - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W niedzielę kończy się X Światowe Spotkanie Rodzin, zorganizowane z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii Covid-19. Po raz pierwszy spotkanie - które zaczęto organizować z inicjatywy papieża Jana Pawła II - ma nową formułę. Na mocy decyzji papieża Franciszka spotkanie odbyło się jednocześnie w Kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".

Metropolita warszawski przyznał, że Kościół nie był do końca gotowy na wyzwania związane z wzrastającą falą rozwodów i, co za tym idzie, coraz większą liczbą osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

- Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania. Kiedyś były to incydentalne przypadki, a dziś stało się to de facto jednym z modeli życia. Przed Kościołem w praktyce stoi ciągle wyzwanie, mimo różnych rozwiązań proponowanych przez Jana Pawła II czy Franciszka – jak podchodzić w praktyce duszpasterskiej do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach - powiedział kard. Nycz.

Zdaniem hierarchy, "czymś podstawowym jest zwykła, ludzka otwartość i życzliwość, i ona jest coraz większa, ale wciąż niewystarczająca".

- Księża podejmują indywidualne duszpasterstwo takich związków, towarzyszą im, tworzone są także duszpasterstwa dla wielu par. Jest jednak w tej dziedzinie wciąż bardzo dużo do zrobienia. Przed nami alternatywa, czy będziemy Kościołem purystycznym czy też złożonym z grzesznych ludzi, do których sami należymy - dodał.

Kard. Nycz przyznał, że prawda o małżeństwie i rodzinie, którą głosi Kościół, jest dla współczesnego człowieka "wymagająca i trudna".

- Dlatego czasem, nie chcąc się do tego przyznać, woli odrzucić wiarę, odrzucić Pana Boga, żeby się czuć nieskrępowanym np. w kwestii nierozerwalności małżeństwa, antykoncepcji czy dzietności w rodzinie. Funkcjonując tak jakby Bóg nie istniał, wydaje mu się, że prowadzi wygodniejsze życie - ocenił. 

Kard. Nycz zaznaczył, że rodziny borykają się również z coraz większym problemem odchodzenia dzieci z Kościoła.

- To bardzo trudne i bolesne doświadczenie dla rodziców, gdy dziecko przeżywa trudności w życiu religijnym. Jednak dobrze jest pamiętać, że jeśli coś z wiary zasiali w swoim dziecku, to będzie miało ono do czego wrócić - stwierdził.

Metropolita warszawski przyznał, że "dziś widzimy wyraźnie, że w przekazie wiary i rodzina, i Kościół mają duże trudności".

Jego zdaniem, w Kościele panuje czasem przekonanie, że działaniami duszpasterskimi można zastąpić rodziców w przekazie wiary dzieciom.

- Jednak dobrze sobie przypominać, że nasze działania mają ważny, ale jednak ograniczony wpływ. Wynika to chociażby z faktu, że dziecko przebywa z rodzicami kilkadziesiąt godzin w tygodniu i tylko oni mogą w pełni spełnić zadanie wychowania w wierze. My możemy im tylko pomóc, m.in. zapraszając rodziców na katechezy w związku z przygotowaniem dzieci do I Komunii świętej, umacniając ich wiarę i inspirując do różnych form wychowania religijnego w domach - mówił.

Dodał, że Kościół powinien wzmacniać rodziny, najpierw podnosząc jakość przygotowania do sakramentu małżeństwa, a później towarzysząc młodym małżonkom.

- Jednak to wszystko nie zwalnia nas z poszukiwania nowych dróg i metod duszpasterskich - zastrzegł kard. Nycz.

Podkreślił, że Kościół ma wielorakie środki, którymi głosi naukę o rodzinie, jednak "niezwykle istotna jest roztropność we właściwym głoszeniu, by już w punkcie wyjścia nie być odrzuconym, mimo posiadania pięknego modelu małżeństwa opartego na Księdze Rodzaju i rozwijanego w nauczaniu Kościoła".

- Ważne jest więc, by naśladować w przepowiadaniu styl samego Jezusa, który mówi "jeśli chcesz". Powinniśmy nieustannie pokazywać, że mamy skarb i według zawartego w nim bogactwa treści, próbujemy tworzyć małżeństwo, rodzinę, wychowywać dzieci. Jeśli chcecie, chodźcie naszą drogą - powiedział metropolita warszawski.

(Źródło: PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

Ela Ela

8 10

Może wprowadzić w całej Polsce taki dobrobyt dla żyjących w Konkubinatach jak w Mielcu nie dość że takiepary siedzą w pierwszych ławkach przed ołtarzem to jeszcze Ksiądz jest najlepszym ich kumplem jeszcze na dodatek wygląda na to że zostanie na parafii na kolejny rok więc ja rok też zrobię sobie przerwę od Kościoła nie będę patrzeć jak taką co rozbiła rodzinę i zabrała dzieciom ojca panoszy się przed samym ołtarzem a Ksiądz jakby mógł to by ją jeszcze po rękach całował Totalna żenada 20:07, 26.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wierząca wierząca

4 2

Musisz jeszcze dłuuuuugą przerwę sobie zrobić jak pierwsza jesteś w osądach
11:59, 27.06.2022


LinekLinek

0 0

Ksiądz jest ojcem tych dzieci 06:56, 28.06.2022


KomuchKomuch

15 7

Mówisz ksiądz w domyśle pedofil, mówisz pedofil w domyśle ksiądz. 21:32, 26.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szarańcza Szarańcza

19 8

plująca jadem przez 2000lat,przyszła na was pora. 21:54, 26.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rozbawiony Rozbawiony

13 0

A co na to Marta trojga mężów Kaczyńska? 14:21, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LennoxLennox

12 1

A co z katolycką matką polką Martą kaczyńską vel kalkstein ? Gdy dzieci pytają o tatę to karze im ciągnąć losy ? 16:05, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

klikbajt klikbajt

5 2

Cóż Kościół zapracował sobie na taką sytuację sam. A teraz zdziwienie, że ludzie odchodzą - wolą nieformalne związk, widzą jaki przykład płynie od księży. 18:45, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IliczIlicz

16 1

Czy udzielenie ślubu w Łagiewnikach rozwodnikowi kurskiemu nie jest obrazem upadku kościoła i zhańbieniem religii, kościoła i wiernych ? Wtedy nycz jakoś się nie oburzał. Celem kościoła jest tylko kasa, władza i bezkarna pedofilia. 18:52, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElaaElaa

2 0

Pytanie jedno .Jak radny taki mądry to moze zajmie się kontrolą w MSM ?!
Przecież najwyższy czas żeby ktoś to zrobił ? Walne zgromadzenie to farsa . Pracownicy w godzinach pracy jadą w ustronne miejsce i podpisuja i głosuja na obecny zarząd ? A to mająbyć spółdzielcy a nie ludzie zatrudniani przez spółdzielców ! Co najmniej połowa ludzi we wszystkich administracjach to ludzie zbędni nie wykonujący żadnej pracy !!
Spółka rodzinna choć by na podstawie administracji osiedla Kopernika !
choć by kulpa cała rodzina zatrudniona jako hydraulicy ? Hydraulicy , elektrycy , gazownicy pobierają oieniądze za konserwację zasobów , kupują potrzebne akcesorja za pieniądze spółdzielców ? Następnie wykonują orywatnie usługi w mieszkaniach spółdzielców pobierając kosmiczne pieniądze ! Zwolnić przestać pobierać pieniądze za konserwację i odpisy remontowe a każdy sam zapłaci za usługi ale nie swoim pracownikom którym płaci !? Zwolnic wszelkie osoby które odeszły na emerytury i nadal są zatrudniane ? po co ?
Dokad będziemy utrzymywać bandę nierobów za nasze pieniądze ? Zatrudniono nawet jakieś ekipy łażące po mieszkanich i sprawdzające szczelność gazu czy wentylacje ? Nikomu oni nie ootrzebni ani nie wykonują żadnej pożytecznej pracy .Ponieważ nic nie naprawiają ? Dziś są czujniki które przez lata pełnią rolę zabezpieczeń ! Ale po co lepiej zatrudnić ekipę domokrążców za Nasze pieniądze .To niech Pan radny ruszy bo jest kontrola !! ile jeszcze będą kradli 01:09, 28.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To to takTo to tak

2 0

Szanowałem kardynała Nycza do momentu kiedy wstąpił na drogę POlityki.Dziwne góral i kierunek komuna? 07:30, 28.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Rozbawiony Rozbawiony

3 0

Jak to dziwne.
Przecież teraz rządzą komuchy 08:42, 28.06.2022


Kazimierz66Kazimierz66

2 0

towarzyszu Nycz, a ile złego ty robisz w kościele, zapomniałeś o twej mszy dziękczynnej z królową warszawskich złodziei Panią Hanną Gronkiewicz Walz 11:40, 28.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Rozbawiony Rozbawiony

1 0

Skoro tak uważasz o Hannie Gronkiewicz-Waltz to na pewno masz niezbite dowody.
Więc zawiadom Ziobrę 11:57, 28.06.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%