Zamknij

System kaucyjny za butelki coraz bliżej! Minister uchyla rąbka tajemnicy

21:00, 17.10.2021 Aktualizacja: 21:50, 17.10.2021
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl

Jeszcze w tym roku ma zostać przedstawiony projekt ustawy w myśl, której klienci będą płacić kaucję za plastikowe butelki. Przepisy te mają za zadanie ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych.

O wprowadzeniu kaucji za plastikowe butelki w Polsce mówi się od dłuższego czasu. Okazuje się, że wprowadzenie tych przepisów jest coraz bliżej. 

Jak poinformowała Wirtualna Polska, najważniejsze założenia mają zostać zaprezentowane jeszcze w 2021 roku. Potwierdził to wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

W jaki sposób ma funkcjonować ten system? 

Kaucja ma obejmować butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3 litrów, a zapisy ustawowe mają być podobne do tych stosowanych w innych krajach, które zdecydowały na wprowadzenie takich przepisów. 

- Najbardziej powszechnym modelem zbiórki jest zwrot do sklepów detalicznych, które zobowiązano by do przyjmowania pustych opakowań - donosi WP.

To właśnie tam miałyby być ustawione odpowiednie automaty. Kaucja pobierana byłaby przy zakupie napoju w butelce plastikowej, zwrot pieniędzy będzie następował przy oddawaniu butelki. 

Kaucja za butelkę - kiedy? 

- Wdrożenie takiego rozwiązania wymaga szeroko zakrojonych przygotowań, jak i dużych inwestycji. Między innymi potrzebne będą automaty, w których będzie można zostawiać butelki - informuje portal Wirtualna Polska. 

System kaucyjny może wystartować w przyszłym roku. Jak wyjaśniał wiceminister klimatu, przepisy mogą wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. 

Unijne wymogi

Zgodnie z unijną dyrektywą, która ma na celu ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych oraz promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w 2025 r. poziom recyklingu butelek o pojemności do 3 l, wraz z ich zakrętkami i wieczkami, ma wynieść 77 procent.

Natomiast do 2030 roku poziom zbiórki recyklingu ma osiągnąć 90 procent.

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

kubekkubek

2 0

Jak zwykle wszystko zostaje przeniesione na klienta, a to producent mial placic i myslec jak uciec od plastiku.
W tym wypadku nasuwa sie pytanie, dlaczego nie chca wrocic do szklanych butelek? Argument ze ciezka do mnie nie przemiawia tym bardziej ze dzisiaj kazdy do sklepu jedzie autem na zakupy wiec dzwigania praktycznie nie ma.
Chyba ze producenci boja sie szkla, bo wyjdzie jakie gó... no laduja do tego plastiku, a w szkle wiadome, wszystko smakuje inaczej - z zasady duzo lepiej... a i czlowiek nie truje sie tym plastikiem.

06:21, 18.10.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

voltvolt

1 0

Na początkiem to niech coś zrobią z tym że w lecie zwrot butelki w małym sklepie to widzimisię sprzedawcy. Srogie kary dla sklepów za odmowę albo automat kaucyjny przed każdym sklepem. Inaczej to wszystko nie ma sensu.

09:27, 18.10.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%