Zamknij
REKLAMA

Wojsko może zabrać twój samochód! Wiemy, jakich aut potrzebuje armia

09:05, 13.10.2021 | Źródło: RMF FM
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Rząd zwiększył limit samochodów prywatnych właścicieli, które mogą otrzymać zawiadomienie o planach zajęcia ich auta na cele obronności kraju. W 2022 roku takie zawiadomienie może trafić do 716 osób. Jakich aut potrzebuje armia? 

Na rządowych stronach został opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w myśl, którego wojsko będzie mogło zabrać ci samochód. 

Pojazdy, w czasie pokoju, mogą być rekwirowane na dobę, a w niektórych przypadkach nawet na tydzień. Rozporządzenie informuje, że "w zajęciu pojazdów chodzi przede wszystkim o sprawdzanie gotowości mobilizacyjnej jednostek wojskowych".

O jakie auta chodzi?  

Wojsko Polskie zainteresowane jest pojazdami, które mogą bez przeszkód poruszać się na trudnym terenie. Ponadto szuka pojazdów, które przystosowane są do transportu zarówno osób jak i towarów. 

W tym przypadku chodzi o pojazdy typu SUV, samochody dostawcze, a także mikrobusy i autobusy. W przypadku aut osobowych przyjęto założenie, że takich zawiadomień może być maksymalnie 716. W limicie poza samochodami uwzględniono także 140 przyczep i 30 maszyn.

 - Za zajęcie samochodu przysługuje właścicielowi ryczałt w wysokości prawie 300 złotych na dobę. W sumie na te ryczałty przewidziano w przyszłym roku ponad 240 tysięcy złotych - informuje RMF FM. 

W przypadku, kiedy w trakcie zajmowania pojazdu przez wojsko dojdzie do jego uszkodzeń koszt naprawy poniesie Skarb Państwa. 

W ciągu roku armia z jednego pojazdu może skorzystać tylko trzy razy.

Pisma o uwzględnieniu auta w planach mobilizacyjnych można spodziewać się od Wojskowej Komendy Uzupełnień lub od władz samorządowych.

(Źródło: RMF FM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Drodzy krzykacze!Drodzy krzykacze!

20 8

Rozumiem, że Wasze komentarze wynikają nie z nienawiści do kaczora a z braku elementarnej wiedzy. Otóż takie prawo istnieje w każdym cywilizowanym , zorganizowanym kraju i dotyczy stanu wyższej konieczności w obronie kraju a nie stanu pokoju. Dziennikarz oczywiście „zapomniał” o tym napisać, Wy tego nie wiecie i się jaracie. Stan taki istnieje w sytuacji kiedy tu i teraz, już wojsko musi spełniać funkcje obronne i akurat jest pod ręką taki sprzęt a nie ma czasu na przetargi, zakupy itp. Nikt nikomu dzisiaj do domu po auto nie przyjdzie a jaracie się jakby Wam majątek chcieli zabierać. Po drugie primo, ciekawą pokazujecie postawę. Otóż nasi przodkowie w obliczu zagrożenia agresją naszych miłujących pokój sąsiadów oddawali swoje majątki, nawet obrączki ślubne aby wspierać zakup sprzętu do obrony Ojczyzny. A do jakich wyrzeczeń dla obrony Ojczyzny bylibyście zdolni i gotowi Wy? W rozporządzeniu, które istnieje od wielu lat mówi się o zajęciu do wykorzystania a nie o konfiskacie. Może warto najpierw poszperać, poczytać o czym mowa, a dopiero potem się jarać. Pomaga to lepiej dbać o zdrowie emocjonalne i pomaga też zrozumieć jak „dziennikarze” podają nam różne informacje i zastanowić się dlaczego , w jakim celu to robią. Zdrowia! 11:41, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piasekpiasek

3 11

podczas odbioru to jeszcze tylko Panie władzo trzeba oleju dolać. o, mam tu mój baniaczek z piaskiem. o, piasek się wsypał do pracującego silnika. o i jeszcze w przednią szybe przy****le młotkiem. bo tak lubie. dalej zainteresowani moim roz****ym samochodzikiem? 13:21, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XYZXYZ

8 2

nie napinaj się tak bo ci żyłka pęknie, i po co się tak jeżyć skoro takie przepisy istnieją od lat (tzw. świadczenia rzeczowe na wypadek W) i normalnie nikt twojego rupiecia nie będzie zabierał, inną kwestią jest "olej z piaskiem do silnika i młotkiem w szybę" jak ci udowodnią złośliwe działanie w tej sprawie to za to bekiesz 13:45, 13.10.2021


PatriociPatrioci

6 0

Właśnie po takim artykule wychodzi buractwo z naszych "obywateli". Niestety niewiedza skutkuje głupotą i po kilku "kaczych" komentarzach to widać. "Obrońców" Konstytucji odsyłam do zapoznania się z Nią. "Mam prawo" - będą krzyczeć ale o obowiązkach już zapomnieli. 05:39, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dddd

2 0

Ha ha boi się bo już mu przy tyłku gorąco, Od wszystkiego umyje rączki a winą obarczy wszystkich "przydupasów" Ale to też jest budujące 12:52, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

2 2

Jarek zjedz sobie rosół z kur wielu 12:54, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmm

2 2

Niech idzie w PISdu 12:56, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%