Zamknij
REKLAMA

Wicepremier Gliński: będą bardziej rygorystyczne przepisy mające ograniczyć epidemię koronawirusa

19:38, 29.03.2020 | P.C
Skomentuj
PAP
REKLAMA

- Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Będą one dotyczyć sklepów i miejsc pracy - zapowiedział w niedzielę w rozmowie z Polsat News wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

- Niestety, spodziewamy się jeszcze większego wzrostu zachorowań. Codziennie odbywamy tę naradę generalną, czyli posiedzenie zarządzania kryzysowego, monitorujemy sytuację, która w dalszym ciągu jest bardzo poważna i są także zachorowania rozproszone, co znaczy, że niestety ten wirus rozprzestrzenia się mimo restrykcji wprowadzonych w odpowiednim czasie - powiedział w Polsat News Gliński.

- Myślę, że te restrykcje będą musiały być jeszcze poważniejsze. Sytuacja jest poważna, czeka nas trudny czas, nie wiadomo, kiedy on się skończy. Musimy być wszyscy odpowiedzialni - apelował.

Wicepremier przypomniał, że w powstrzymywaniu epidemii najważniejsza jest izolacja. - Musimy dbać przede wszystkim o izolację, która musi być zachowana. Izolacja musi być zachowywana w sklepach, w miejscach pracy, w środkach komunikacji publicznej - zaznaczył.

Odnosząc się do wciąż popularnych - mimo obostrzeń - spacerów Polaków Gliński apelował o zrozumienie, że obecny czas epidemii jest wyjątkowy. - Niestety, w ciągu tego weekendu pojawiły się dość duże może nie tłumy, ale dość duże zbiorowiska osób w różnych miejscach publicznych - zauważył. - Musimy bardzo uważać. Nic nie jest dokończone. Nic nie jest optymistyczne - powiem wprost. Raczej musimy się spodziewać pogłębienia różnych problemów - mówił.

- Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy - zapowiedział Gliński.

Dodał też, że polskie władze nie mogą dopuścić do sytuacji takiej, jaka jest we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie państwo - jak mówił - nie jest w stanie zaopiekować się najsłabszymi. - My do tego dopuścić nie możemy - podkreślił wicepremier.

Zwrócił również uwagę, że z danych wynika, że ponad 90 proc. społeczeństwa polskiego zachowuje się odpowiedzialnie, ale wystarczy 1 proc. społeczeństwa, które nie zachowuje się w ten sposób, by doszło do tragedii. - Bardzo prosimy o to, żebyśmy wszyscy byli odpowiedzialni - apelował.

Wicepremier pytany, czy zapowiadane obostrzenia pojawią się w przyszłym tygodniu, odpowiedział: "one będą szybciej". - Tu nie chodzi o kary, chodzi o to, że musimy wprowadzić obostrzenia administracyjne w miejscach pracy, w sklepach. Nie możemy łamać tych zasad, o których mówimy - tłumaczył.

Zapytany o to, czy zostanie ograniczona liczba osób wpuszczanych do sklepów, odpowiedział, że "najprawdopodobniej także i to". - Powinniśmy sami o tym pamiętać, zresztą ludzie się ustawiają w kolejkach w pewnej odległości, ale nie wszędzie, niestety - tłumaczył.

- Problem podstawowy polega na tym, że nie będziemy wydolni jako państwo, jako służba zdrowia, do opieki nad najsłabszymi, nad tymi, którzy - a ja należę do tej grupy jako grupy ryzyka wiekowego - są najbardziej podatni na działanie tego wirusa; on niestety zabija i musimy o tym pamiętać (...) A możemy się zaopiekować w odpowiedni sposób tylko wtedy, kiedy tych przypadków najpoważniejszych nie będzie zbyt wiele - wtedy będziemy w stanie dać najlepszą opiekę - mówił.

Zapowiedział też, że jeszcze w niedzielę spotka się z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem i jego współpracownikami, by jak najlepiej sformatować przekaz medialny mający pomóc w zwalczaniu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. (PAP)

nno/ wj/

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

PinokioPinokio

10 4

Jarosławie Kaczyński na litość Boską przestań Pan zmuszać Prezydenta RP P. Dudę Andrzeja do wyborów 10 maja. Proszę hierarchów kościoła wpłyńcie na tego despotę. 19:56, 29.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

to jato ja

3 3

A Hugo im na te wybory pójdzie. Zostawiając wybory 10 maja PiS pogrąży się na całego. Jeśli przełożą wybory na póżniejszy termin, może jakoś wyjdą z twarzą. A patrząc na obecnych kandydatów na prezydenta, to nie wiem czy by nawet Wałęsa nie wygrał z nimi, a co dopiero Duda. "Narazie, na polskiej scenie politycznej, osób godnych urzędu Prezydenta brak. 23:12, 29.03.2020


OliOli

1 5

Rob co do ciebie nalezy i nie wszczynaj siania jadu 07:45, 30.03.2020


ZawiszaZawisza

4 3

Panie Glinski oddaj moje 500 mil złotych 23:18, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KK

3 0

Akcja lot do domu dobrze ,ale na litość boską niech osoby które wróciły nie jadą do swoich domów tylko przez 14 dni przejdą izolacje to może wtedy ogarniemy ten bajzel jeśli nie to nigdy nie wyjdziemy z tej ogólnokrajowej kwarantanny niestety. 10:30, 30.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodakRodak

1 0

Hej Glinski, zamiast wprowadzać jeszcze większe restrykcje dla społeczeństwa weźcie się za waszego guru Kaczyńskiego. Czy w waszym obozie prawicy sami kastraci, a może w wojsku ktoś ma jeszcze jaja. Straszne to i śmieszne że bezzebny stary dziad dyktuje warunki tylu chłopa. No chyba że chciwość to nawyzzsza cnota tego obozu. Gdzie w tym wszystkim nasz kler? Och biedna Polsko, to Twoi synowie? 18:31, 30.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA