Zamknij

Dekret biskupa Jeża: msze bez udziału wiernych

20:20, 24.03.2020 M.B Aktualizacja: 20:22, 24.03.2020
Skomentuj

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał dzisiaj (24 marca) dekret w związku ze stanem epidemicznym w kraju.

Dekret biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża

W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe z dn. 24.03.2020 oraz Wskazaniami Prezydium KEP z dn. 21.03.2020 postanawiam:

1. Wszystkie Msze św. należy sprawować wyłącznie w kościołach parafialnych, kaplicach szpitalnych i domach zakonnych, z ewentualnym udziałem osób życia konsekrowanego lecz bez udziału wiernych świeckich i przy zamkniętych drzwiach. Należy zrezygnować z odprawiania dodatkowych Mszy św. i zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie powrócić do tradycyjnego porządku ich celebrowania. Dopuszcza się koncelebrę.

2. Tam, gdzie to możliwe, niech duszpasterze zatroszczą się o transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego, co pomoże umocnić jedność wiernych z parafią. Inne nabożeństwa – takie jak gorzkie żale, droga krzyżowa, różaniec itp. – mogą być celebrowane i transmitowane jedynie pod warunkiem, że odbywają się bez udziału wiernych. Nie powinno się archiwizować i udostępniać tych transmisji (za wyjątkiem głoszonego słowa Bożego), gdyż mają one sens jedynie w przekazie „na żywo”.

3. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

4. W obecnej sytuacji w kościołach mogą przebywać wyłącznie kapłani i osoby życia konsekrowanego oraz ci, którzy indywidualnie korzystają z posługi sakramentalnej. Proszę, by kapłani i osoby życia konsekrowanego prywatnie adorowali Najświętszy Sakrament w kościołach, modląc się za parafian i o ustanie epidemii. Różaniec o godzinie 20.30 w kościołach powinni odmawiać wyłącznie duchowni, w grupie nie większej niż 5 osób. Osoby życia konsekrowanego proszę, by modlitwę tę odmawiały w swoich kaplicach domowych.

5. Ograniczam obrzędy pogrzebu wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Pozostaje modlitwa rodzinna. Mszę żałobną z udziałem wiernych należy odprawić, gdy ustanie stan epidemii, po ustaleniu terminu z rodziną zmarłego. W dniu pogrzebu można celebrować jedynie Mszę św. żałobną bez udziału wiernych i ciała zmarłego.

6. Należy powstrzymać się od wynoszenia Najświętszego Sakramentu poza mury kościoła, za wyjątkiem zanoszenia Komunii św. w formie wiatyku.

7. Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku ograniczam do przypadków niebezpieczeństwa śmierci, z zachowaniem wytycznych zawartych we Wskazaniach duszpasterskich po ogłoszeniu stanu epidemicznego w Polsce dla diecezji tarnowskiej z dn. 16.03.2020 w punktach 8-13. Przypominam, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, za wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci. Zalecenia te dotyczą także kapelanów szpitali.

8. Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty, jak np. nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego, które na terenie Polski możliwe jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci oraz wobec penitentów innej narodowości, z którymi nie można się porozumieć z powodu braku znajomości języka. Nie ma również możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).

9. Przypominam, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).

10. W obecnej sytuacji należy otoczyć szczególną troską osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz chore przebywające w swoich domach, zachowując wszelkie środki ostrożności. Pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe.

11. Proszę duszpasterzy o szczególną dyspozycyjność dla wszystkich potrzebujących, wyrażoną nie tylko w ofiarnym odpowiadaniu na prośby o pomoc, lecz również w poszukiwaniu osób, które jej potrzebują zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Jest to wyraz naszej pasterskiej troski o powierzonych nam wiernych.

12. Szczegółowe zasady dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wraz z oktawą zostaną podane w osobnym dokumencie.

13. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.

14. Dekret wchodzi w życie z dniem 25.03.2020 i obowiązuje do odwołania.

Powyższe zarządzenia proszę przyjąć w duchu troski o zdrowie zarówno wiernych świeckich, jak i duszpasterzy. Musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości szukając rozwiązań, które choć wydają się rygorystyczne, to jednak zapewnią nam bezpieczeństwo oraz pozwolą w przyszłości na swobodne sprawowanie posługi sakramentalnej.

W tym bardzo trudnym czasie dziękuję wszystkim duchownym, osobom życia konsekrowanego oraz wiernym świeckim za trwanie na modlitwie i przyjmowanie oraz wypełnianie dotychczasowych zarządzeń w duchu głębokiej wiary. Ogarniam moją modlitwą wszystkich diecezjan, a zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne, oraz pracowników służby zdrowia i innych służ podejmujących ofiarną walkę z pandemią.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(20)

wyciszona71wyciszona71

3 25

On coś kombinuje. A co mają geje począć? 21:04, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tatko OtylionTatko Otylion

4 0

Idź se popływaj jak ja. 21:34, 24.03.2020


reo

GoździkGoździk

17 26

Smutne. 🙁 Kiedyś jak w dawnych wiekach trwały zarazy to ludzie walili do kościołów drzwiami i oknami oraz byli zachęcani do uczestnictwa we Mszach Świętych. A teraz się ich zniechęca nawet wtedy kiedy oni by chcieli. To zniechęcają sami hierarchowie kościelni. Pewnie zaraz się na mnie rzucą antyklerykałowie i antyteiści spod znaku portalu racjonalista.pl i wychowani na "Gazecie Wyborczej", TVN24 i TVN-ie, że to ma być rzekomy triumf "nauki nad religią i rozumu nad ciemnotą/ciemnogrodem", ale taka jest prawda. 21:12, 24.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

krystynakrystyna

9 5

czy Ty czlowieku wiesz co piszesz?! masz isc do kosciola BO CHCESZ?! czy liczy sie dla Ciebie to, że obok jest ktos kogo mozesz zarazic, albo kto moze Ciebie zarazic?! ogarnij sie! Bog jest wszedzie! uslyszy Cie nawet z sypialni! widzisz, ze sa odwolane imprezy na swiezym powietrzu? na SWIEZYM POWIETRZU! a Ty sie do zatloczonego BUDYNKU pchasz! 23:24, 24.03.2020


KtosKtos

0 0

Ale koscioly nie sa ich tylko ludzi i komu oni sluza mamonie posągowi 11:35, 26.03.2020


do Goździkado Goździka

31 5

Dawniej ludzie nie mieli świadomości istnienia bakterii i wirusów. To dlatego organizowano masowe modły i procesje, a dzięki temu zaraza rozpowszechniała się jeszcze bardziej. Dziś dzięki transmisji internetowej masz namiastkę Kościoła w domu, bo Kościół to nie miejsce, ale wspólnota serc. Kiedy się to wszystko skończy, jeszcze bardziej docenisz to, że możesz sobie od tak do kościoła wejść na chwilę modlitwy, skorzystać z Mszy Świętej, które są są kiedy zapragniesz. Cała ta sytuacja to sprawdzian tego jak wierzysz - czy tylko z przyzwyczajenia i tradycji, czy z potrzeby serca i prawdziwej relacji z Bogiem. 21:25, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NeandertalczykNeandertalczyk

2 0

Dawniej przede wszystkim ludzie nie podróżowali na taka skale jak dzisiaj, a jak już ktoś gdzieś wędrował to zajmowało to wiele godzin, dni, tygodni lub miesięcy. Wirus nie mógł się tak łatwo rozprzestrzeniać. 23:49, 24.03.2020


smutnesmutne

9 2

Po smierci ksiedza proboszcz z Drwini w diecezji tarnowskiej... https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/malopolska-zmarl-drugi-ksiadz-zarazony-koronawirusem-to-proboszcz-z-drwini/96r5l77. Wczesniej misji w Ksiaznicach nie mial kto przerwac.... 21:59, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrzysztofKrzysztof

1 0

Ile temu były tę misje ? Może w Książnicach nie zarażeni , bo po gębach dobrodziei widać że mocne trunki nie są im obce. 13:21, 25.03.2020


z.z.

7 24

A jak tam się mają cuda w tzw. sanktuariach? Dobra okazja do wykazania, że są prawdziwe, albo powinny zniknąć w aurze wstydu. Łatwo opowiadać ludziom bajki, jak nie ma możliwości ich sprawdzenia, np. gwarancja miejsca w niebie. Ale prosty w końcu wirus rozkłada wszystkie religie na łopatki.
Nawet jak został stworzony przez człowieka to moc boska powinna być większa , a tu totalna lipa.
Na tacach pusto, a ludzie przekonują się, że to wszystko bajki dla wyłudzenia kasy i manipulacji tłumem baranów.. 22:21, 24.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Coś nie wyszło nauceCoś nie wyszło nauce

3 3

Zawsze tak niedopracowani pseudo naukowcy, korporacyjni poddani, czerwone pionki zrzucali winę na ludzi głębokiej wiary gdy sami zawinili.
Być może należy więcej się uczyć zgłębiając przy okazji piękno wiary i miłości bliźniego.
22:41, 24.03.2020


do..na bank watykańcdo..na bank watykańc

3 2

Ale to w tej nauce wszystkie religie świata szukają ratunku. Prawda? Te czary , mary odprawiane przy pustych ołtarzach czy na ulicach miast pomagają tyle co dawanie rydzykowi datków. Ludzie mają przekonanie, że robią coś dla swej duszy, a tak naprawdę to korzystając z pośredników zamykają sobie drogę do wieczności. Teraz, nie dość, że nie dajecie kasy wyłudzonej od państwa i ludzi by pomóc lekarzom, służbie zdrowia, to jeszcze jesteście rozsadnikiem tej zarazy. Brawo dla PIS, że się odważył was choć przystopować. 22:50, 24.03.2020


JanJan

7 4

polecam szczerze ten portal ...wspaniałe komentarze i lektorzy ...dla umocnienia wiary i siły w tych trudnych czasach dla każdego http://www.biblijni.pl/..Wszystkim wytrwałości i zdrowia:) 23:13, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??

4 1

Dasz linka do artykułu o lekarstwie na wirusa, bo nie znalazłem? 07:20, 25.03.2020


RumianekRumianek

6 16

To taca będzie pusta?
A chciałem sobie kupić nowego merca i pojechać z kolegą do Zakopanego, aby go uduchawiać 06:27, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziobakdziobak

3 5

ta decyzja ostrzejsza od przepisów państwowych bardzo obniżyła notowania naszego biskupa, który jest nie tylko szefem duchowieństwa, kościelnej machiny biurokratycznej (a taki się okazał tym dekretem) ale przede wszystkim ojcem dla wiernych, PS. nie dawno na kazaniu był cytat z Sienkiewicza jak Chrystus zawracał św. Piotra do Rzymu w chwili zagrożenia dla Chrześcijan 10:22, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ludu Polan..........Ludu Polan..........

4 2

Księża boją się, że wierni dotrą do Boga bez ich udziału. Odkryją, że Bóg jest wszędzie, nie tylko w gmachu kościoła i że można samemu zwrócić się do Niego, własnymi słowami, a nie oklepanymi formułkami. Oczekują od wiernych determinacji godnej początków chrześcijaństwa. Jeśli ktoś boi się mszy w kościele to jest gorszym katolikiem, mniej wierzącym ? 10:29, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

fivefive

0 0

a może odkryją coś zupełnie innego, że go nie ma nigdzie 22:58, 25.03.2020


PinokioPinokio

5 1

A gdzie się schował filozof specjalista od zarazy. Mądry Polak po szkodzie, a gdzie poseł Gowin minister nauki który stwierdził że kościół to lekarz dusz i z tym się zgadzam ale nie w tym trudnym okresie. 10:56, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wierzę 44Wierzę 44

0 0

Polscy biskupi ulegli masonerii.
Strach przed śmiercią jest u ludzi silniejszy niż przed wiecznym potępieniem.
A może by tak msze odprawiać w autobusach, tramwajach, w sklepach spożywczych. ....a może podczas przerwy w zakladach pracy...
W tych miejscach nikt się nie zarazi to pewne!
Gdzie jest wiara kościoła polskiego?
Pozdrawiam meznych i kumatych. 22:27, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%