Zamknij
REKLAMA

Chrząstowski Dromader ma już 50 lat

11:36, 14.07.2021 | P.C
REKLAMA

Historia Ludowego Klubu Sportowego Dromader w Chrząstowie.

Koło Ludowego Zespołu Sportowego w Chrząstowie zostało założone w roku 1971 przez grono pasjonatów mieszkańców wsi, do których należeli: Jan Strąk, Leszek Kardyś, Zbigniew Markowski, Kazimierz Surowiec, Paweł Surowiec, Jerzy Szpyrka oraz Józef Pyź. 

Zespół występował wtedy pod nazwą „KOLONIA”.

Pierwsze stroje piłkarskie uszyte ostały przez rodzinę jednego z zawodników z zakupionego materiału a buty piłkarskie kupili sami zawodnicy z własnych oszczędności. Pierwsze mecze piłkarskie rozgrywano na boisku sportowym w Chorzelowie na obiektach Spółdzielni Kółek Rolniczych, na terenie obecnie zajmowanym przez firmę ANKOL. 

Już w pierwszym roku rozgrywek piłkarskich w klasie „W” seniorów drużyna zdobyła pierwsze miejsce i awansowała do klasy „C”. 

Skład drużyny w pierwszych latach przedstawiał się następująco: Stefan Zabrzeński, Kazimierz Surowiec, Zbigniew Markowski, Paweł Surowiec, Jan Strąk, Jerzy Szpyrka, Leszek Kardyś, Bogusław Pieróg, Michał Mrozik, Kazimierz Piątek, Andrzej Gawryś, Zbigniew Duszkiewicz, Krzysztof Wieczerzak, Józef Źródło, Józef Pyź i Henryk Wieczerzak.

Po likwidacji boiska w Chorzelowie zespół rozgrywał mecze jako u siebie przez jeden sezon w Woli Pławskiej a następnie przez 6 lat na boisku sportowym w Orłowie, na którym drużyna wywalczyła kolejny awans do klasy „B” w 1977 roku występując pod nazwą „IKAR”. 

W 1979 roku zbudowano pierwsze boisko sportowe w Chrząstowie. 

Za budynek szatni służył budowlany kontener podarowany przez WSK Mielec dzięki staraniom mieszkańca Chrząstowa Stanisława Palucha byłego piłkarza pierwszoligowej Stali Mielec, który był później zawodnikiem oraz pierwszym trenerem w klubie Chrząstowa. Innym zawodnikiem i trenerem klubu z przeszłością w pierwszoligowej Stali Mielec był Marian Stala.

Po czterech latach występów w klasie „B” w roku 1981 drużyna awansowała do wymarzonej wówczas klasy wojewódzkiej „A”, odpowiednika dzisiejszej klasy okręgowej, gdzie rywalizowała m.in. ze Stalą Łańcut, Sokołowianką Sokołów Małopolski, Błękitnymi Ropczyce czy też Gryfem Mielec. 

Zmieniła wówczas też nazwę na „Dromader” pod którą występuje do dzisiaj. Była ona związana z produkowanym w tym czasie w mieleckiej WSK samolotem DROMADER, który zaczął rozsławiać imię Mielca. Nie bez znaczenia był też fakt, że ok. 80% zawodników klubu było pracownikami WSK w Mielcu.

Po roku rozgrywek drużyna zajęła ostatnie miejsce i wróciła do klasy „B”. W roku 1983 zespół Dromader uzyskał największy sukces w Pucharze Polski docierając do ćwierćfinału na szczeblu wojewódzkim, kończąc udział w pucharze porażką z trzecioligową Stalą II Mielec. 

Po trzech latach występów w klasie „B” w roku 1985 drużyna awansowała ponownie do klasy „A”, ale po reorganizacji był to już odpowiednik 6 klasy rozgrywkowej, jak to jest obecnie.

Skład zespołu w tamtym okresie przedstawiał się następująco: Edward Szczur, Alojzy Ciechoń, Janusz Duszkiewicz, Jan Skiba, Sławomir Walas, Zdzisław Pazdro, Tadeusz Ortyl, Krzysztof Wieczerzak, Zbigniew Duszkiewicz, Izydor Krępa, Tadeusz Krępa, Wojciech Walas, Włodzimierz Wolan, Leszek Krępa oraz Krzysztof Mordec.

Po 10 latach występów w klasie „A” zespół został zdegradowany w roku 1996 do klasy „B”, w której grał aż do 2005 roku. W tym też roku zespół Dromadera awansował do klasy „A” a po roku do klasy okręgowej.

W 2007 na stadionie zostało założone oświetlenie, umożliwiające grę i trenowanie w godzinach wieczornych.

Po trzech latach występów w klasie okręgowej, w roku 2009 drużyna  pod wodzą trenerów Tomasza Tułacza (jesień) i Romana Borawskiego (wiosna) uzyskała awans do IV ligi podkarpackiej jednak ze względów finansowych drużyna nie podjęła rywalizacji na tym szczeblu rozgrywek i wycofała się. 

Skład drużyny stanowili wówczas: Krzysztof Petrykowski, Dariusz Tylski, Paweł Wielgosiński, Krzysztof Kosiński, Bartek Kaczmarczyk, Artur Tułacz , Mirosław Dudajek, Andrzej Bajorek, Jakub Kula, Dawid Maziarz, Łukasz Zabrzeński, Wojciech Kośla i Wojciech Dudek.

Obecnie drużyna z  powodzeniem gra w klasie „A”, a w obecnym sezonie 202/2021 do ostatniej chwili walczyła o awans do V ligi. Ponieważ OZPN w Rzeszowie nadal trwa weryfikacja rozgrywek może się okazać, że 50-lecie klubu zbiegnie się również z kolejnym awansem!

Trudno w historii LKS DROMADER nie wspomnieć o drużynie piłki nożnej Oldbojów Chrząstowa która w oparciu o byłych zawodników Dromadera istnieje już ponad 30-lat i corocznie występuje w różnego rodzaju okazjonalnych turniejach i Imprezach sportowych kolekcjonując puchary za zwycięstwa. 

[DAWNY]1626255525317[/DAWNY]


 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MATYKOWAMATYKOWA

21 1

A ile przelali przez gardła tego siarkowca i piwska 09:47, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%