Zamknij
REKLAMA

Przypominają o bohaterskich żołnierzach wyklętych z ziemi mieleckiej

20:34, 28.01.2021 | Red.
REKLAMA

W sobotę 30 stycznia 2021 r. o godz. 18:00 w kościele pw. MBNP parafia Mielec Osiedle odbędzie się msza święta w 73 rocznicę zamordowania przez agenta UB mieleckich żołnierzy wyklętych:  chor. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” i jego podwładnego Konstantego Kędziora ps. „Dąb” oraz w intencji poległych i zmarłych powstańców styczniowych w 158 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Po  mszy świętej odbędzie się wieczornica na cmentarzu parafialnym w Mielcu, przy grobie Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora, oczywiście ze względu na covid z określonymi  zasadami.

Intencje mszy świętej zamawiają oraz organizują wydarzenie GRH im. Wojciecha Lisa „Mściciela” działająca w Klubie Historycznym „Prawda i Pamięć” z Mielca oraz Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne Orzeł Biały Strzelec wraz ze strzelcami z JS 2093 im. Gen. Broni Władysława Sikorskiego. 

- Zapraszamy na mszę świętą oraz krótkie wspomnienie, na cmentarzu, naszych bohaterów. Postać Wojciecha Lisa, wśród innych, wkrótce stanie na powstającym Pomniku Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu - przekazują organizatorzy. 

Wojciech Lis „Mściciel”

Wojciech Lis „Mściciel” urodził się 28 października w 1913 r.  w Ostrowach Tuszowskich, niedaleko Mielca.  Jego rodzice Anna de domo Sałdyka i Józef Lis byli rolnikami posiadającymi małe gospodarstwo rolne w Toporowie, niewielkiej wiosce zatopionej w Puszczy Sandomierskiej, niedaleko Mielca. W dzieciństwie zmarła mu matka, rażona piorunem. Całe młode życie wychowywał się w Puszczy Sandomierskiej, poznając jej leśne ostępy, co okazało się przydatnym zarówno w latach II wojny światowej jak i późniejszych. 

W 1942 roku Wojciech Lis, działający już wówczas w konspiracji, podjął się pracy przy budowie dróg w powstających na terenie niemieckiego poligonu w okolicach Mielca. Szykanowany podczas ciężkiej pracy, przez niemieckiego oficera, pobił go i zbiegł, zabierając mu broń. Niemcy próbując go aresztować i posiadając jednocześnie informacje, że rodzice Lisa ukrywają Żydów, spalili jego rodzinny dom, zabili siostrę i ojca, aresztowali macochę oraz wywieźli jego brata, który nigdy się nie odnalazł.

Po tragicznej śmierci bliskich Wojciech przybrał pseudonim „Mściciel”. Podjął walkę zbrojną z niemieckim okupantem na czele dowodzonego przez siebie oddziału dywersyjnego, w ramach Armii Krajowej. Przez jego oddział przeszło ok. 200 partyzantów. Brał udział i dowodził licznymi akcjami zbrojnymi, stając się postrachem niemieckich żołnierzy. Zlikwidował m.in. ss-mana Otto Engelhardta, który  miał na sumieniu również mord dokonany na ojcu i siostrze Wojciecha.  

Niemieckie dowództwo poligonu wojskowego tzw. Lager Mielec otrzymało list Wojciecha Lisa, ostrzegający ich przed podejmowaniem  jakichkolwiek akcji odwetowych, w którym zagroził spaleniem niemieckiego obozu wojskowego. Bojąc się zupełnej kompromitacji Niemcy zapewnili tylko uroczysty pogrzeb ss-manowi.  Na początku sierpnia 1944 r. „Mściciel” podjął w ramach akcji „Burza”  współdziałanie z wojskami sowieckimi, ułatwiając im zajęcie Mielca.

Historia ta niestety jest prawie wcale nieznana współczesnym mielczanom, a to właśnie dzięki Wojciechowi Lisowi i jego brawurowej akcji rozminowania zakłady lotnicze PZL przetrwały. Niemcy zaminowali hale fabryczne i hangary chcąc je wysadzić w powietrze. Lis  ocalił majątek polskiego państwa, miasto nie uległo degradacji, a zakłady zapewniły pracę tysiącom mieszkańców i tym samym rozwój całego regionu.

Już w październiku 1944 r. został aresztowany przez sowieckie NKWD, jednak udało mu się uciec z aresztu. Później aparat bezpieczeństwa wielokrotnie podejmował nieudane próby aresztowania. „Mściciel” okazał się jednak nieuchwytny. Zdając sobie sprawę ze śmiertelnego zagrożenia jakie niósł dla ojczyzny ze sobą komunizm oraz mając poparcie lokalnej ludności, zorganizował na nowo oddział zbrojny. W maju 1945 r. podporządkował swój oddział komendantowi powiatowemu NSZ w Mielcu, kpt. Janowi Fiałkowskiemu. Miesiąc później otrzymał awans do stopnia chorążego z ramienia NSZ. W połowie 1946 r. oddział Lisa stał się częścią zgrupowania WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.   

Oddział Lisa przeprowadzał dziesiątki akcji zbrojnych na oddziały MO, UB, KBW oraz jednostki wojsk sowieckich, a także akcje propagandowe oraz wywiadowcze. W drugiej połowie 1947 r. do najbliższego otoczenia Lisa wprowadzono agenta UB Wojciecha Palucha ps.  „Tor”.  Agent, dawny żołnierz i przyjaciel Wojciecha, 30 stycznia 1948 r. skrytobójczo  zamordował  Lisa i Konstantego Kędziora w leśniczówce Pateraki. 

Ceną śmierci był błam świńskiej skóry, garnitur  i  2000 zł. Na miejsce mordu pojechała grupa funkcjonariuszy UB, która upozorowała potyczkę, a następnie zabrała ciała zamordowanych, które skrycie pochowano na śmietniku Komendy Powiatowej MO w Mielcu. Tajemnica ukrycia zwłok trwała 43 lata. Dzięki determinacji wielu osób udało się odnaleźć miejsce pochówku i ekshumować doczesne szczątki bohaterów. Wśród osób zaangażowanych w poszukiwania był przyjaciel Lisa, z okresu obydwu okupacji, dowódca innego oddziału – płk Aleksander Rusin „Olek”. Pogrzeb Wojciecha  i Konstantego odbył się 2 maja 1992 r. w kościele św. Mateusza (obecnie bazylika mniejsza) na mieleckiej Starówce stając się patriotyczną manifestacją, gromadzącą ok. 3000 uczestników żałobnej  uroczystości po latach…

Wojtek zostawił po sobie córkę Jadwigę, żyje do dzisiaj w Nysie. 

Szczątki bohaterów spoczęły na cmentarzu parafialnym w Mielcu, a postać Wojciecha  Lisa „Mściciela” ma stanąć, wśród innych,  na powstającym ze zbiórek społecznych Pomniku Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.

Konstanty Kędzior „Dąb”

Konstanty Kędzior urodził się w 19 czerwca 1920 r. w Toporowie. Był krewnym inż. Andrzeja Kędziora, posła i senatora II RP, jednego z głównych inżynierów II RP planujących i realizujących melioracje oraz budowy kanałów i wałów przeciwpowodziowych.  

Konstanty w czasie okupacji niemieckiej był dwukrotnie aresztowany  i dwukrotnie z powodzeniem uciekał z transportu na roboty do Niemiec.  W 1943 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego Wojciecha Lisa.  

Po zakończeniu II wojny światowej dwukrotnie aresztowany przez komunistyczny aparat terroru – był więziony na Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Został wypuszczony na mocy amnestii.  

Wrócił do oddziału swojego dowódcy i zginął wraz z nim w Paterakach z ręki zdrajcy 30 stycznia 1948 r. ok. godziny 15-tej. 

Młodszy brat Stanisław Kędzior był wówczas aresztowany przez UB, próbowano go zwerbować by wydał własnego brata.
 

(Red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (64)

haryhary

38 51

Chwała BOHATEROM. 20:40, 28.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kolokolo

39 53

Czołem Wielkiej Polsce
Bóg, Honor i Ojczyzna 21:01, 28.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LL

12 4

Fajne....23 aktualnie łapki w dół na hasło "Bóg, Honor i Ojczyzna"
Poje*ało się pod kopułą kompletnie. 21:16, 29.01.2021


HmHm

31 39

Tak ludzie oddawali wszystko co mieli dla Ojczyzny 21:45, 28.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TaborzTaborz

13 23

Chwała bohaterom! 23:05, 28.01.2021


rzeszutrzeszut

52 29

Postać przerysowana, bynajmniej kontrowersyjna, funkcjonariusz MO, żaden postrach żołnierzy właściwie jego działalność w gnębieniu ludności cywilnej była na rękę WH, żaden przyjaciel Rusina - no chyba że z przymusu, wrogo nastawiony do żołnierzy Olka min do Żbika za obronę przed grabieżą mieszkańców Białego, a Paluch był jego kolegą do czasu kiedy ta "legenda" nie zaczęła podbijać do jego panny, rodzina Lisa nigdy nie ukrywała żydów, List i rzekome rozminowanie hangarów to wyżyny mitomani romualda, można by długo tylko po co Lis jako nieskazitelny bohater został wybielony i podrasowany na potrzeby wzbicia karier co niektórych "społeczników", Mielec Ma wielu bohaterów których nie trzeba naprawiać 23:25, 28.01.2021

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

Mielcok1Mielcok1

10 14

zielone łapy komuszów widać całkiem sporo ...taki w tym mieście klimat .... 10:48, 29.01.2021


benedyky17benedyky17

9 6

Masz 100% Racji...100%
20:51, 29.01.2021


KEDUDKEDUD

8 2

Romuald jaki jest każdy wie...Chciał uczyć dzieci strzelania do komucha ,sadzi takie chwasty i mówi że to róże!!! 11:42, 31.01.2021


Krzysztof FKrzysztof F

3 8

A teraz napisz, co masz mi do zarzucenia. Jestem wnukiem Wojciech Lisa.

11:37, 01.02.2021


Jusb do wnuka FJusb do wnuka F

3 1

czy chodzi o dresiarzy, znane nazwisko związane obecnie ze smoczką ? 14:53, 02.02.2021


Krzysztof FKrzysztof F

3 0

Aby trollować trzeba mieć wiedzę, nie wiecie nic o Wojciechu Lisie ani o mnie.
Polecam blog https://wojciech-lis.blogspot.com/?m=1
oraz książkę Obcy w epoce kamienia. 14:39, 03.02.2021


Do Krzysztofa FDo Krzysztofa F

1 0

Przeczytałem część blogu i w Protokole spotkania przedstawicieli władz Mielca z żołnierzami oddziału partyzanckiego Wojciecha Lisa znalazłem nieścisłość. W przypisach u dołu jest opisany wyrok na Kalicińskim. Podane są 2 daty wykonania wyroku: 23 IV 1945 i 23 VI 1945 Która jest właściwa? Swoją drogą ciekawe miał ostatnie życzenie przed śmiercią! 17:55, 10.02.2021


bolobolo

22 14

Mam nadzieję, że przybędzie delegacja z miasta i powiatu w osobach Wiśniewski, Bieniek, Lonczak, Paprocki. 08:09, 29.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Mielcok1Mielcok1

12 11

nie przyjda.... nie majom czasu , nadają imiona rondom byłej ubecji , tak że zajęte towarzystwo 10:52, 29.01.2021


maxmax

5 3

przybędzie delegacja z miasta i powiatu w osobach Wiśniewski, Bieniek, Lonczak, Paprocki jak w gazetach na pieszych stronach będzie informacja na którą wszyscy czekamy ja przyjdę z łopatą dla pewności 13:19, 29.01.2021


Lis bohaterem?Lis bohaterem?

55 28

On to gnębił ludzi na wsi w okolicach Ostrów tuszowskich, Baranowskich i innych wsi w tamtych okolicach. Zabierał im żywność grożąc bronią. Do tego chlali alkohol całą bandą. Taki to bohater był. 08:53, 29.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abepeabepe

15 15

Pociotek Pacanowskiego ubeka .sie odezwał 14:18, 29.01.2021


zxczxc

48 20

Przepraszam że zapytam, co Lis robił do 1942r oprócz pędzenia bimbru i handlu z okupantem? 10:19, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pamiętnikpamiętnik

24 42

Widzę, że potomkowie stalinowskich pachołków jeszcze wiernie służą i opluwają pamięć. Każdy kto został zabity przez stalinowskich oprawców lub ich pachołków jest bohaterem. Napiszcie jak gwałciła i kradła armia czerwona i różne bandy AL i GL na czele i kto z nimi walczył. 10:23, 29.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

maxmax

19 12

stalinowski pachołek to cię spłodził przypadkiem a stara nic z tym nie zrobiła a mogła 10:34, 29.01.2021


JusbJusb

2 2

bez jaj, a teraz kto gwałci i kradnie 😐
gęba w kubeł, bo czerwony pokój... 15:47, 02.02.2021


dddd

37 17

Twarze jak z listu gończego 10:33, 29.01.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Mielcok1Mielcok1

10 16

bo byli na listach gończych , te listy wystawiali szczewa i ich cmentarze przy głównych drogach , ale spoczko , przeniesiemy w las sovietów a bohaterom przywrócimy twarze ...niedługo ... 10:39, 29.01.2021


zzzz

13 3

Ale musieli capić po wyjściu z tego lasu jak kiedyś śp . Józek B 11:53, 29.01.2021


GrzybiarzGrzybiarz

13 4

Po zobaczeniu tego zdjęcia więcej do lasu nie wejdę. 12:40, 29.01.2021


NoooooNooooo

8 3

Bo im zdjęcie starym ajfonem robili, dzisiejsza dwunastka byłaby lepsza. 16:33, 29.01.2021


Mielcok1Mielcok1

14 39

po ominkach wyklętych i przywrócenu pamięci bohaterom , nastepny krok to przy ul.Wolności przenosimy cmentarz sovietów ,a ty redaktorze edytorze nie kasuj tego postu ...wiem że ciem boli jak pisze o tym ale spoczko nadejdą czasy ze sie bedziesz wstydził tej edycji .Przypomne ci jak kasowałeś mi te wpisy o przenosinach sovietów poza obręb miasta tego ..Mam wielką nadzieję że tego dorzyję i reszta komusza bedzie kwiczeć 10:35, 29.01.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

zzzz

17 6

tak ci trzej wyzwolili Mielec 10:38, 29.01.2021


maxmax

13 3

A w Twoich czasach Mielcok nie było zakazu. To faktycznie cud, ze się urodziłeś. 11:18, 29.01.2021


xDxD

4 0

@Mielcok1 lecz się człowieku 12:06, 02.02.2021


REKLAMA

widać widać

29 17

Jakie miasto tacy bohaterowie 10:35, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DD

47 16

Brawo, fenomenalnie podrasowany życiorys Lisa. W sam raz na potrzeby "ciemnego ludu". Dlaczego autor tekstu jest anonimowy? Czyżby wstydził się swojego artykułu? Ten tekst, to czysta manipulacja/ przemilczanie, nadinterpretacja, naginanie , dodawanie nieprawdy/. Tak działa propaganda. Kupione- i o to chodzi. 10:42, 29.01.2021

Odpowiedzi:8
Odpowiedz

abepeabepe

7 13

Poczytaj sobie obszerne opracowanie / jeżeli potrafisz/ na temat działalności Wojciecha Lisa , fakty , wywiady, fotografie , dokumenty.Było do nabycia w księgarniach w Mielcu. 14:12, 29.01.2021


do abepedo abepe

8 4

widzisz, czytasz tylko to co ci odpowiada, a może źródła historyczne? 15:27, 29.01.2021


dddddd

8 1

adebe, czytać należy ze zrozumieniem. 15:33, 29.01.2021


ssssssss

7 3

A czemu Ty jesteś anonimowy . Z imienia i nazwiska historyku się podpisz , bezimiennie to *%#)!& bez konsekwencji można szczególnie na tych co już ich na tych świecie nie ma .
„ Wszystko co słyszymy jest opinią nie faktem . Wszystko co widzimy jest punktem widzenia nie prawda „
15:36, 29.01.2021


No takNo tak

4 10

Najbardziej wiarygodne są raporty ubecji, pachołków Stalina, który sam był wspólnikiem Hitlera. 16:22, 29.01.2021


abepeabepe

1 4

Ten co czytał ,, Timur i jego drużyna ,, albo ,,Dzieci z leszczynowej górki,,😠 18:18, 29.01.2021


benedykt17benedykt17

2 2

Masz 100% Racji...... 100% !!! Pozdrawiam !!!20:43, 29.01.2021


Jusb do D:Jusb do D:

2 1

dopytaj Jozwy od propagandy, czerwonego kacyka komu- i post komuszego systemu, dalej produkuje komuszą biblię,
liberalny ten ustrój oparty na sutenerze, że aż dziv bierze, 20:01, 31.01.2021


abepeabepe

9 7

,,Oddział Partyzancki Wojciecha Lisa 1941-1948 ,, ,- Mirosław Surdej ,IPN Oddział w Rzeszowie - 2009 16:30, 29.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dddddd

13 5

IPN jest niewiarygodny 13:16, 30.01.2021


JusbJusb

4 1

a mi pasuje dopytać w IPN jakie bzdety nanieśli tam komuchy co do mojego nazwiska, sąsiad okazał się konfidentem, s/wy synem zmyślaczem,
niezależni dziennikarze piszą o tej instytucji mocno źle, 21:15, 31.01.2021


PRAWY CZŁEKPRAWY CZŁEK

11 25

SŁYSZĘ KOMUSZE WYCIE-ZNAKOMICIE.MIÓD NA MOJE SERCE.POCIOTKI UBEKÓW-ESBEKÓW I RESZTA CZERWONEGO ŚCIERWA MA BÓL D.UPY. MOŻECIE SZCZEKAĆ.POZWALAM WAM. 18:50, 29.01.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

benedykt17benedykt17

7 3

oj...OJ TY bidny PALANCINO !!!
20:29, 29.01.2021


Tylkomprawda się obrTylkomprawda się obr

7 2

Nie zapominajcie że jeszcze żyją osoby które pamiętają te niby walki wyzwoleńcze [np.rabowanie sklepów] i mają one całkiem odmienną ocenę tych czasów i osób , nie potwierdzają tego co piszecie. 10:47, 31.01.2021


JusbJusb

5 2

rabowanie sklepów to detal, tu chodzi o mordy i przejmowanie mienia, a czasem tożsamości,
znamy status pisdy przez zasiedzenie i pies/da (rus) hiena cmentarna 19:52, 31.01.2021


benedykt17 benedykt17

3 4

MASZ 100%RACJI....100% !!! POZDRAWIAM !!! 20:56, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sławeksławek

10 5

Czy po oficjalnej imprezie będzie szansa na wódeczkę przy partyzanckim szlaku na Szydłowcu? 21:37, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LucyferLucyfer

12 20

Czerwona hołota wyjde z bólu dupy, niestety w naszym mieście to większość 12:38, 30.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

pajacupajacu

14 5

ból dupy to masz po wyjściu z plebani 11:02, 31.01.2021


JusbJusb

3 3

kiedyś poczta pantoflowa niosła, że to krewny rodziny Wiśniewskich,
oczywiście ta poczta ma nazwisko i imię, zwyczajowo po sąsiedzku, 19:47, 31.01.2021


CorkaCorka

5 6

Ja to bym chętnie poczytała, posłuchała wspomnień córki......może mama jej przekazała swoje wspomnienia.... 19:02, 31.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JusbJusb

6 3

nie ma, wcześniej podawano informację, że żyje jakiś daleki krewny w lubelskim, ale na "uroczystości ku czci" nie przybywa, bo zaskoczony nic w temacie nie wie (wypowiedź oficjalna)
oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nazmyślać i odstawić szopkę,
19:45, 31.01.2021


Jusb Jusb

8 5

chwała bo(c)haterowi niejakiemu Bańce, który po 20 latach rozkładu rozpoznał szczątki Lisa zakopane na śmietniku posterunku policji MO, Starówka-City ul. Kościuszki 🤣 bravo !
obecnie ta formacja w wydaniu tajniaków z ORMO rządzi do spóły z ESbekami pod nazwą mafia, to jest mocno ciekawe zjawisko socjologiczne, czekamy na kolejnych bo(c)haterów, szczególnie śledzimy losy komendante Jeżova,


20:18, 31.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

niktnikt

2 0

motto z sienkiewicza "dał mi Bóg mizerną postać, jak nie będą się mnie bali to się będą ze mnie śmiali"...,🤣
(kabaret elita) ...i dalejże, hej szable w dłoń łuki w juki, a łupy wziąć w troki, hajda na koń ! okażemy się godni epoki, ach epoki, ruszamy w bój, aby Baśkę uwolnić od ... zbója ? 🙄
po nas ostał popiół szary, nikt zwycięzców nie zapyta w jaki sposób zwyciężali (parafraza przemówienia hitlera) 😡

15:34, 02.02.2021


xDxD

14 4

MORDERCY !!!!! 07:42, 01.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Polaczek Cebulaczek Polaczek Cebulaczek

18 8

Proszę o informację w jakim dniu odbędzie się msza świeta ku pamieci ofiar tych bandytow?

pozdrawiam 07:42, 01.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

groteskagroteska

4 5

czy wiecie, że mamy tu prawie cały rząd polski sprzed rok 39 włączając Lisa i Kędziora,
gdyby nie Wiesiek Nideraus z Niderlandii (obecne Jedwabne ponoć) i Kaczki z Nowej Paczki – kabaret to od pomieszania z poplątaniem można ześwirować,
bawcie się dobrze, a kto chce niech wierzy w zwidy 🤣
polecana bajka: czapka nieWitka i Tomcio Paluch 💩 kupa śmiechu
15:08, 02.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

azazelazazel

5 2

Mordercy. 20:35, 21.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XYZXYZ

2 2

Bardzo wymowny fakt - pod artykułem: "Gmina Tuszów pozwała Barta Staszewskiego" wyłączone komentarze natomiast tutaj każda szmata może wyżywać się do woli pogratulować redakcji od razu widać nastawienie 15:28, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Poco ta checa ?Poco ta checa ?

4 0

Przed takimi działaniami należałoby przeprowadzić wśród starszego społeczeństwa i grona sąsiadów tych Panów pamiętających tamte czasy co o nich myślą , czy to co piszecie jest prawdą ? 09:18, 30.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ALAALA

1 0

NO WLASNIE PO CO TA CHECA ,ZYJA JESZCZE LUDZIE KTORZ ZNALI TYCH BOHATEROW I MAJA O NICH INNE ZDANIE 22:24, 09.05.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%